Niepodległość

Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Niepodległość

Postautor: bobola » pn lis 08, 2010 1:12 pm

Za kilka dni Święto Niepodległości. Epizod wybijania się na niepodległość w 1918 r. pokazuje obraz Stanisława Bagińskiego "Rozbrajanie Niemców na Placu Saskim".
Załączniki
skanuj28-tr.Bagieński Listopad 1918r. rozbrajanie Niemców na pl.Saskim.jpg
skanuj28-tr.Bagieński Listopad 1918r. rozbrajanie Niemców na pl.Saskim.jpg (67.92 KiB) Przejrzano 7613 razy
Awatar użytkownika
Z_A
Posty: 274
Rejestracja: pt lut 04, 2011 10:58 pm

Re: Niepodległość

Postautor: Z_A » czw lis 10, 2011 4:04 pm

Marzenia o niepodległości w poezji:

Źródło: "WIADOMOŚCI POLSKIE", nr 107-108, grudzień 1916 r.
Załączniki
2wiersz.jpg
2wiersz.jpg (79.62 KiB) Przejrzano 7595 razy
1wiersz.jpg
1wiersz.jpg (73.63 KiB) Przejrzano 7595 razy
Awatar użytkownika
Sloma
Posty: 37
Rejestracja: pt gru 17, 2010 9:50 pm

Re: Niepodległość

Postautor: Sloma » sob lis 12, 2011 10:57 am

Płocczaninie z Tradytora na MARSZU NIEPODLEGŁOŚCI w Warszawie
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UIt4ldfp ... r_embedded[/youtube]
Awatar użytkownika
pablo8019
Posty: 17
Rejestracja: wt lip 20, 2010 1:37 pm
Lokalizacja: Zachodnia Lubelszczyzna

Re: Niepodległość

Postautor: pablo8019 » wt lis 15, 2011 10:25 am

bobola pisze:obraz Stanisława Bagińskiego "Rozbrajanie Niemców na Placu Saskim".
Tak a propos tego obrazu - w 1918 r. Niemcy nie używali już raczej pickelhaub... :|
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Niepodległość

Postautor: bobola » wt lis 15, 2011 11:41 am

Tak, pikielhauby już nie były używane na polu walki ale obraz pokazuje rozbrajanie Niemców przed Główną Komendą, więc nic dziwnego, że oficerowie nałożyli galowe pikielhauby.
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Niepodległość

Postautor: fuchsi » wt lis 15, 2011 2:33 pm

Dzien dobry,
dobry obrazek, dobrze pokazuje historie, tylko ja mym jakis problem z tym.........

Jak wiemy, "Traktat Wersajlski" (czy dobrze pisze?) byl jeden z przyczyn co doprowadzilo do druga wojne. W umowe z Brest Litowsk pomiedzy Niemcami i bolszewikami bylo uzgodniony, ze Polska zyskuje niepodlegwosc i to zostal podglebiony w Traktacie Wersjlskim. Tam nie bylo zadna mowa, w jakim sposob Niemcy mieli opuscic okupowane kraje, tylko jak najszybcej mieli wracac. Nie byla mowa o tym, ze mieli oddac swoje broni. Jednostki ze froncie zachodnym wrocili w pelnym skladzie do koszarach i z tamtad zostali demobilizonani. Na froncie wschodnym zupelnie nie bylo jasne co mieli robic i kilka jednostek trzymali sobie przesiege zolnierska, nigdy oddac swoj bron. Kilka jednostek pod wplywem rewolucji oddali swoje. Ta sytuacja powodalo kilka zamieszek, ofiar w ludziach, nie zrozumien i skutkowalo az do 2. ws.

pozdrawiam serdecznie
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Niepodległość

Postautor: bobola » wt lis 15, 2011 3:54 pm

Traktat wersalski podpisano 28 czerwca 1919 r. a to co widzimy na obrazie działo się 11 listopada 1918 r.
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Niepodległość

Postautor: fuchsi » wt lis 15, 2011 4:12 pm

Dzien dobry,
mi sie nie chce polemisowac albo mocno dyskutowac, bo moja wiedza na ten temat nie jest az tak gleboki.
Traktat wersalski byl koncem 1.ws i na jegopodstawe Niemcy musieli odpuszczac okupowane kraje. Uklad pokojowy z Brest Litowsk skonczyl wojne na froncie wschodnym i Rosja bolszewicka musiala oddac Polske, wtedy jeszcze czesciem Rosji. Przed tym uzyskala Ukraina niepodleglosc. To miala miejsce pod dlugich rozmowach i militarnych przekonan od Niemcow w 31.marcu 1918. I tutaj skocnczy sie moje wiedze. Nie znam dalszych szczegolow dot. opuszcanie terenow przez Niemcow. Moja robota zajmuje tej chwili czas od wrzesnia 1914 do lipca 1915.

dziekuje za interesowania i pozdrawiam serdecznie.
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
Z_A
Posty: 274
Rejestracja: pt lut 04, 2011 10:58 pm

Re: Niepodległość

Postautor: Z_A » wt lis 15, 2011 10:07 pm

Witam
fuchsi pisze:Jak wiemy, "Traktat Wersajlski" [...] byl jeden z przyczyn co doprowadzilo do druga wojne.
Ja o tym nie wiem to proszę przytoczyć dla forumowiczów(może tylko dla mnie) źródło takiego stwierdzenia lub szkołę, która tego uczy(może uczyła). Myślę, że nie chodzi o słowa byłego sekretarza stanu USA Henry Kissingera w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Der Spiegel" w 2009r.
Jeżeli coś o tym wiesz to dobrze podzielić się z nami w odpowiednim temacie w dziale "Historia".
Ten temat: "Niepodległość" - dotyczy odzyskania naszej niepodległości w 1918 roku a nie przyczyn wybuchu II wojny światowej.
W odpowiednim temacie to chętnie podyskutuję, a i na polemikę będzie miejsce.
fuchsi pisze:mi sie nie chce polemisowac albo mocno dyskutowac, bo moja wiedza na ten temat nie jest az tak gleboki.
Popieram! Jak się na czymś nie znam to też nie dyskutuję i nie polemizuję.
fuchsi pisze:Moja robota zajmuje tej chwili czas od wrzesnia 1914 do lipca 1915.
Ciekawe zainteresowania, proszę tak trzymać.
fuchsi pisze:"Traktat Wersajlski" (czy dobrze pisze?)
Odpowiadam: Źle! Kolega Bobola napisał dobrze :smile1:
Awatar użytkownika
pablo8019
Posty: 17
Rejestracja: wt lip 20, 2010 1:37 pm
Lokalizacja: Zachodnia Lubelszczyzna

Re: Niepodległość

Postautor: pablo8019 » śr lis 16, 2011 8:31 am

fuchsi pisze:Moja robota zajmuje tej chwili czas od wrzesnia 1914 do lipca 1915.
Hmm, a czym konkretnie się zajmujesz w tych ramach czasowych?

Wróć do „I wojna światowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość