I wojna światowa w powiecie puławskim - opracowanie.

Awatar użytkownika
pablo8019
Posty: 17
Rejestracja: wt lip 20, 2010 1:37 pm
Lokalizacja: Zachodnia Lubelszczyzna

I wojna światowa w powiecie puławskim - opracowanie.

Postautor: pablo8019 » pt lut 22, 2013 11:10 pm

Minęło kilka lat odkąd zacząłem zbierać materiały dotyczące I wojny w powiecie puławskim i oto mogę już oznajmić iż prace nad tym zagadnieniem dobiegają powoli końca. Pozostało jedynie kilka źródeł do wpasowania w istniejącą już całość, niemniej jest to już ostatnia prosta przed ukończeniem opracowania które będzie nosić tytuł "I wojna światowa na terenie powiatu puławskiego w latach 1914-15".
Roboczy spis treści wygląda tak:

1. Wstęp.
2. Ogólny zarys działań wojennych w rejonie Puław w roku 1914.
2.1. Pierwsza Bitwa pod Dęblinem w powiecie puławskim.
2.2. Druga Bitwa pod Dęblinem w powiecie puławskim.
3. Ogólny zarys działań wojennych w rejonie Puław w roku 1915.
3.1. Bitwa pod Markuszowem i Kurowem.
3.2. Bitwa pod Zagrodami.
4. "Puławski" odcinek Twierdzy Dęblin w latach 1914-15.
5. Cmentarze i mogiły wojenne z okresu I wojny światowej na terenie powiatu puławskiego.
6. Zakończenie.
7. Bibliografia.

Wydanie całości planuję na 100 rocznicę - tylko nie wiem jeszcze czy będzie to rok okrągłej rocznicy wybuchu I wojny i Bitew pod Dęblinem (2014) czy też zdobycia Twierdzy Dęblin i walk pod Markuszowem (2015). Będzie to zależało od daty ukończenia opracowywania wszystkich materiałów oraz możliwości finansowych - jako że książka będzie wydawana własnym kosztem. Gdyby ktoś z Was do tego czasu natrafił jeszcze na jakieś materiały/wspomnienia z tych okolic i byłby skłonny się nimi podzielić to byłbym niezmiernie wdzięczny (zresztą myślę że przyszli czytelnicy również).
Awatar użytkownika
pablo8019
Posty: 17
Rejestracja: wt lip 20, 2010 1:37 pm
Lokalizacja: Zachodnia Lubelszczyzna

Re: I wojna światowa w powiecie puławskim - opracowanie.

Postautor: pablo8019 » sob mar 02, 2013 4:48 pm

fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: I wojna światowa w powiecie puławskim - opracowanie.

Postautor: fuchsi » sob mar 02, 2013 7:38 pm

Witam,
ciekawy pomysl i ciekawa propozycja.
Oprocz tego, ze to nie moj ocinek frontu teraz nie wiem jak ma pomoc wygladac. Znajac troche temat wiem ze jest bardzo kompleksowo i wymaga dosyc gleboka wiedze o ktora nie wiele ludzie dysponuja. Moze udalo sie Tobie wyciagac juz zapomniane albo nieznane fakty i wydarzenia na szczeblu regionalnym. Ciekawy jestem i poprosze o jeden ekzemplarz.

pozdrawiam serdecznie - powodzenia zycze
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
pablo8019
Posty: 17
Rejestracja: wt lip 20, 2010 1:37 pm
Lokalizacja: Zachodnia Lubelszczyzna

Re: I wojna światowa w powiecie puławskim - opracowanie.

Postautor: pablo8019 » pt sie 21, 2015 1:37 pm

Prace nad książką jak stanęły tak stoją (na szczęście-nieszczęście dzieciaki szybko rosną ;) ) ale w międzyczasie postanowiłem zebrać opublikowane dotąd po różnych czasopismach i stronach internetowych moje artykuły, wzbogacić je o nie publikowane dotąd wersje robocze z terenów nie tylko powiatu puławskiego, ale całej Lubelszczyzny i umieścić je w jednym miejscu:
http://lubelskie1914-15.blogspot.com/
Zapraszam zainteresowanych do lektury - być może część będzie już Wam znana, ale zapewniam że nie wszystko :)
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: I wojna światowa w powiecie puławskim - opracowanie.

Postautor: krzymen » wt paź 27, 2015 9:10 pm

Cześć Pablo,
pablo8019 pisze:2.1. Pierwsza Bitwa pod Dęblinem w powiecie puławskim.
2.2. Druga Bitwa pod Dęblinem w powiecie puławskim.
5. Cmentarze i mogiły wojenne z okresu I wojny światowej na terenie powiatu puławskiego.
Rozumiem, że przy okazji poszukiwań posiadłeś wiedzę o przyległych terenach leżących obecnie w sąsiednich powiatach. Interesują mnie w szczególności cmentarze w Wysokim Kole, Gródku (przez pewien czas nosił nazwę Grudek) i Zawadzie Starej. Bywasz w tych okolicach?
Pozdrawiam
Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!

Wróć do „I wojna światowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości