Lotnisko polowe Gąbin 1915r (pow. płocki)

Awatar użytkownika
zbibal76
Posty: 163
Rejestracja: sob cze 25, 2011 6:28 pm
Lokalizacja: Gąbin

Lotnisko polowe Gąbin 1915r (pow. płocki)

Postautor: zbibal76 » sob lut 20, 2016 9:47 pm

W książce Janusza Szczepańskiego "Dzieje Gąbina" z 84r, jest informacja o funkcjonującym w Gąbinie w 1915r niemieckim lotnisku polowym (wówczas Gombin, Rusland). Fragment książki:
001.jpg
001.jpg (230.67 KiB) Przejrzano 5422 razy
Wzmiankowana w książce ulica 1 Maja lub w zależności od ustroju 3 Maja, to obecna Al. Jana Pawła II, obok numeru 12 jest obecna szkoła podstawowa, jest tam rozległy płaski teren - wówczas pola uprawne, więc miejsce na lotnisko nadawało się doskonale.
lotnisko.jpg
lotnisko.jpg (354.64 KiB) Przejrzano 5422 razy
Czy ktoś coś więcej może słyszał o tym lotnisku?
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Lotnisko polowe Gąbin 1915r (pow. płocki)

Postautor: fuchsi » ndz mar 27, 2016 11:42 pm

Witam Zbibala,
dlaczego nie pytasz pana Szczepanskiego skad on ma ta informacje?

Pulki lotnicze nie pisaly swoje kroniki, wiec trudno ustalic. przypuszczam, ze moze naijpierw stacjonowany pulk w Kutnie przyniosl sie do Gombina, ale nie mam pewnosc.

pozdrawiam
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
zbibal76
Posty: 163
Rejestracja: sob cze 25, 2011 6:28 pm
Lokalizacja: Gąbin

Re: Lotnisko polowe Gąbin 1915r (pow. płocki)

Postautor: zbibal76 » pn mar 28, 2016 1:15 am

fuchsi pisze:Witam Zbibala,
dlaczego nie pytasz pana Szczepanskiego skad on ma ta informacje?
Witam
Pana Szczepańskiego nie pytałem, bo go po prostu nie znam :) :) :)

Wg przypisu w Dziejach Gąbina z 1984r, p. Szczepański informację o lotnisku uzyskał od mieszkańców Gąbina pamiętających jeszcze to lotnisko, książkę wydano ponad trzydzieści lat temu, więc już raczej nie ma szansy na bezpośrednią relację...

Tematem moich zainteresowań jest głównie wrzesień 1939r, zebrałem większość dostępnej literatury o działaniach lotnictwa w rejonie Gąbina w tym okresie, I wojna światowa to dla mnie na razie białe karty i dopiero rozpoczynam zbieranie materiałów na ten temat, dlatego liczę na każdą pomoc.

pozdrawiam
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Lotnisko polowe Gąbin 1915r (pow. płocki)

Postautor: fuchsi » pn mar 28, 2016 12:57 pm

Witam,
milo mi.
Moze znasz ta historie o tych zabytich Ukraincow, ktore mieli byc pomocnikami Wehrmachtu na lotnisko polowy w Lacku?

Pan Szczepanski jest, tyle co ja wiem, dyrektorem muzeum w Szczytnie.

pozdrawiam
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
zbibal76
Posty: 163
Rejestracja: sob cze 25, 2011 6:28 pm
Lokalizacja: Gąbin

Re: Lotnisko polowe Gąbin 1915r (pow. płocki)

Postautor: zbibal76 » pn mar 28, 2016 1:24 pm

O ukraińcach nie słyszałem. Z lotniska polowego - lądowiska w Łącku, we wrześniu 39r korzystała Czapla prowadząca rozpoznanie dla Nowogródzkiej Brygady Kawalerii gen. Andersa, wg. książek Jerzego Pawlaka uszkodzony po jednym z lotów samolot miał tam być spalony, a lotnicy pieszo dotrzeć do Warszawy. Innym razem ten sam autor pisze, że jednak naprawili i odlecieli. Niemcy rzadko wykorzystywali to lądowisko, w jednej z książek znalazłem info, że ruch zrobił się tam dopiero w 1944r, głównie transportowe samoloty wywoziły co się da do Rzeszy.
Awatar użytkownika
zbibal76
Posty: 163
Rejestracja: sob cze 25, 2011 6:28 pm
Lokalizacja: Gąbin

Re: Lotnisko polowe Gąbin 1915r (pow. płocki)

Postautor: zbibal76 » ndz kwie 24, 2016 3:27 pm

Kto szuka ten znajdzie :). Na anglojęzycznym forum znalazłem pierwszą informację o niemieckich lotnikach w Gąbinie - w tłumaczeniu googla - " ... FFA 38 (Feldflieger-Abteilung 38 - ZB) latająca jednostka zwiadowcza dla III. Reservekorps została załadowana na pociągi i przeniesiona na front wschodni. 5 grudnia 1914r została rozładowana w Toruniu. Pierwszym lotniskiem był Włocławek, a od 10 grudnia Gombin ".
I jeszcze jedno info ze strony frontflieger.de o jednostce FFA 38 - "Oblt. Schulder spadł 7 lipca 1915 roku, 50 km na zachód od Warszawy".

Wróć do „I wojna światowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości