Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

1920 - Pamiętamy! Pawilon wystawowy - Ossów (pow.wołomiński)

Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

1920 - Pamiętamy! Pawilon wystawowy - Ossów (pow.wołomiński)

Postautor: Nieostatni » pn gru 06, 2010 3:16 pm

Klasyczna lecz surowa i prosta fasada pawilonu, została podzielona przez sześć okrągłych kolumn, by stworzyć pięć odrębnych płaszczyzn, w całości wypełnionych taflami szkła. Część centralna to wejście, szerokie dwuskrzydłowe szklane drzwi - wierzeje. Górą, kolumnadę łączy prosta belka architraw, oparta bezpośrednio na kolumnach - bez głowic. Na niej ustawiono trójkątny przyczółek, którego wnętrze wypełnia całkowicie bogato rzeźbiony tympanon. Postać centralna tympanonu to kobieta, oparta o wbity w ziemię miecz. W rozwianym szeroko płaszczu, z pod którego we wszystkich kierunkach wybiegają żołnierskie postaci, uzupełniające pierwszą linię walczących w okopach strzelców. Postać kobiety to oczywiście alegoria Polski - Ojczyzny - Matki. W postaciach i symbolach widoczny jest styl epoki modernizmu i konwencji art deco lat dwudziestych, do których artysta transformuje wyobraźnię i odbiór oglądających.
Są to charakterystyczne zarysy postaci, krój liter wezwania walczących Niech potomni o nas nie zapomną, cyfr wskazujących daty, wawrzyn splatający skrzyżowane karabiny.
Autorem tympanonu i fasady jest autor stojącego vis a vis pomnika, znany krakowski artysta rzeźbiarz prof. Czesław Dźwigaj. Wnętrze pawilonu wypełnia monumentalna makieta pokazująca położenie, ruchy i działania wojsk na różnych frontach Bitwy Warszawskiej 1920r. Wykonana przez oficerów Oddziału Operacyjnego Warszawskiego Okręgu Wojskowego i podarowana przez Sztab Generalny Wojska Polskiego. Znajduje się tu również skromna ekspozycja historyczna związana z tematami bitwy i jej miejscem. Poza pomnikiem i tympanonem, trzecim dziełem prof. Czesława Dźwigaja jest tablica pamiątkowa poświęcona generałowi Tadeuszowi Rozwadowskiemu, umieszczona na wewnętrznej ścianie pawilonu. Otwarcia pawilonu i odsłonięcia pomnika ks. majora Ignacego Skorupki a tym samym spełnienia wezwania Poległych niepokonanych, dokonał premier Jerzy Buzek w osiemdziesiątą rocznicę Bitwy Warszawskiej.
Nieostatni
IMGP2221.JPG
IMGP2221.JPG (99.75 KiB) Przejrzano 666 razy
IMGP2222.JPG
IMGP2222.JPG (98.27 KiB) Przejrzano 666 razy
Wnętrze pawilonu:
Tablica pamiątkowa generała T. Rozwadowskiego
IMGP6163.JPG
IMGP6163.JPG (131.83 KiB) Przejrzano 666 razy
Kopia obrazu Jerzego Kossaka: Śmierć ks. Ignacego Skorupki
IMGP6164.JPG
IMGP6164.JPG (135.01 KiB) Przejrzano 666 razy
Wycinek - powiększenie
IMGP6164 a wycinek.jpg
IMGP6164 a wycinek.jpg (122.66 KiB) Przejrzano 666 razy
Plakietka z opisem eksponatu
IMGP6165.JPG
IMGP6165.JPG (119.82 KiB) Przejrzano 666 razy

Wróć do „Międzywojnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość