Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Cmentarz żydowski - Chełmża (pow. toruński)

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1525
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Cmentarz żydowski - Chełmża (pow. toruński)

Postautor: zbyszekg9 » śr kwie 15, 2020 1:17 pm

Im bardziej czas i ludzie zacierają historyczne ślady w terenie, tym więcej powinno się o takich miejscach pisać i je wspominać. Tak też sprawa się ma z chełmżyńskim cmentarzem żydowskim, który został bezpowrotnie zniszczony i po którym nie ma już śladu.

Informacji o cmentarzu i o społeczności żydowskiej dostarcza nam źródło: http://cmentarze-zydowskie.pl/chelmza.htm
Pierwsi wyznawcy judaizmu zamieszkali w Chełmży (w języku niemieckim: Culmsee, Kulmsee) prawdopodobnie około 1772 roku, a istotny rozwój osadnictwa żydowskiego w tym mieście przypadł na pierwszą połowę XIX wieku. W 1885 roku w Chełmży żyło 664 Żydów. Zawirowania historii sprawiły, że na przełomie XIX i XX wieku liczba chełmżynian pochodzenia żydowskiego zmniejszyła się - w 1921 roku w Chełmży mieszkało już tylko 72 Żydów. Jesienią 1939 roku ostatni chełmżyńscy Żydzi zostali deportowani przez nazistów na tereny Generalnej Guberni.

Cmentarz żydowski w Chełmży założono w 1792 roku na niewielkim wzniesieniu, przy obecnej ul. 3 Maja. Wiadomo, że jego teren był ogrodzony murem, przy wejściu znajdował się dom przedpogrzebowy, w latach pierwszej wojny światowej powierzchnia cmentarza wynosiła pół hektara. W 1939 roku nekropolię zdewastowali Niemcy. Po wyzwoleniu grunt cmentarny przejął skarb państwa. W 2004 r. działka ta została zwrócona Związkowi Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Obecnie na terenie cmentarza nie ma żadnych nagrobków, co więcej, częściowo na jego terenie powstała zabudowa jednorodzinna.
Załączniki
126. Chełmża. Teren dawnego cmentarza żydowskiego.JPG
126. Chełmża. Teren dawnego cmentarza żydowskiego.JPG (211.35 KiB) Przejrzano 1062 razy
127. Chełmża. Teren dawnego cmentarza żydowskiego.JPG
127. Chełmża. Teren dawnego cmentarza żydowskiego.JPG (219.9 KiB) Przejrzano 1062 razy
128. Chełmża. Teren dawnego cmentarza żydowskiego.JPG
128. Chełmża. Teren dawnego cmentarza żydowskiego.JPG (168.87 KiB) Przejrzano 1062 razy

Wróć do „Kirkuty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości