Drodzy użytkownicy

Doceniamy zaangażowanie tak wielu z Was w redagowanie i rozwijanie zasobu wiedzy zgromadzonej na naszym forum. Korzystanie z tego zbioru historii, wspomnień, opisów, fotografii jest jednak możliwe tylko pod warunkiem opłacenia należności za utrzymanie serwera na którym gromadzone są dane. Zwracamy się do Was z prośbą o drobne nawet wpłaty, które pozwolą nam utrzymać i rozwijać witrynę. Wtedy będziemy mogli dalej wspólnie cieszyć się z odkrywania naszej ojczyzny, a na pewno nie zabraknie miejsca na przechowywanie kolejnych informacji.

Jeśli uznacie za słuszne wesprzeć forum wpłatą wg własnego uznania i możliwości, będziemy jako administratorzy forum i strony internetowej bardzo wdzięczni.
Informacje niezbędne do dokonania płatności:

Odbiorca: Stowarzyszenie TRADYTOR
Nr konta: 68 2130 0004 2001 0554 6429 0001
Tytuł płatności: Składka na serwer

Z góry dziękujemy i zachęcamy do aktywnego korzystania z naszej wspólnej kopalni wiedzy.

Cmentarz żydowski - Chełmża (pow. toruński)

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1535
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Cmentarz żydowski - Chełmża (pow. toruński)

Postautor: zbyszekg9 » śr kwie 15, 2020 1:17 pm

Im bardziej czas i ludzie zacierają historyczne ślady w terenie, tym więcej powinno się o takich miejscach pisać i je wspominać. Tak też sprawa się ma z chełmżyńskim cmentarzem żydowskim, który został bezpowrotnie zniszczony i po którym nie ma już śladu.

Informacji o cmentarzu i o społeczności żydowskiej dostarcza nam źródło: http://cmentarze-zydowskie.pl/chelmza.htm
Pierwsi wyznawcy judaizmu zamieszkali w Chełmży (w języku niemieckim: Culmsee, Kulmsee) prawdopodobnie około 1772 roku, a istotny rozwój osadnictwa żydowskiego w tym mieście przypadł na pierwszą połowę XIX wieku. W 1885 roku w Chełmży żyło 664 Żydów. Zawirowania historii sprawiły, że na przełomie XIX i XX wieku liczba chełmżynian pochodzenia żydowskiego zmniejszyła się - w 1921 roku w Chełmży mieszkało już tylko 72 Żydów. Jesienią 1939 roku ostatni chełmżyńscy Żydzi zostali deportowani przez nazistów na tereny Generalnej Guberni.

Cmentarz żydowski w Chełmży założono w 1792 roku na niewielkim wzniesieniu, przy obecnej ul. 3 Maja. Wiadomo, że jego teren był ogrodzony murem, przy wejściu znajdował się dom przedpogrzebowy, w latach pierwszej wojny światowej powierzchnia cmentarza wynosiła pół hektara. W 1939 roku nekropolię zdewastowali Niemcy. Po wyzwoleniu grunt cmentarny przejął skarb państwa. W 2004 r. działka ta została zwrócona Związkowi Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Obecnie na terenie cmentarza nie ma żadnych nagrobków, co więcej, częściowo na jego terenie powstała zabudowa jednorodzinna.
Załączniki
126. Chełmża. Teren dawnego cmentarza żydowskiego.JPG
126. Chełmża. Teren dawnego cmentarza żydowskiego.JPG (211.35 KiB) Przejrzano 1775 razy
127. Chełmża. Teren dawnego cmentarza żydowskiego.JPG
127. Chełmża. Teren dawnego cmentarza żydowskiego.JPG (219.9 KiB) Przejrzano 1775 razy
128. Chełmża. Teren dawnego cmentarza żydowskiego.JPG
128. Chełmża. Teren dawnego cmentarza żydowskiego.JPG (168.87 KiB) Przejrzano 1775 razy

Wróć do „Kirkuty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości