Cmentarz żydowski - Szydłowiec (pow. szydłowiecki)

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Cmentarz żydowski - Szydłowiec (pow. szydłowiecki)

Postautor: trobal » pt lis 27, 2009 6:39 pm

Kirkut w Szydłowcu to dziś bardziej lapidarium niż cmentarz. Przez wieki Żydzi stanowili tu liczną część mieszkańców, a momentami najliczniejszą. Przez te wieki korzystali z co najmniej 3 cmentarzy. Obecnie właściwościom miejscowego materiału z którego wykonano macewy przypisuje się ich bardzo dobry stan. Wszystkie macewy zebrano na jednym cmentarzu. W ten sposób powstał niepowtarzalny zbiór ponad 2000 stel pokrytych zdobieniami i napisami. Obok macew znajdują się tu i inne pomniki nagrobne gdyż kamienna stela nie była jedyną formą pomnika nagrobnego. Teren jest ogrodzony ale klucze są dostępne, także w weekendy na portierni w pobliskiej szkole. Jest też jakieś inne wejście, być może przez jakąś dziurę od tyłu gdyż podczas wizyty w Szydłowcu zauważyłem w oddali przechodzącą młodzież przez teren cmentarza. Zdjęcia wykonałem jedynie przez płot ale pewnie jeszcze się tam pojawię i skorzystam z wejścia przez furtę.

Cmentarze używane były zgodnie z przeznaczeniem do 1942 roku. Nie natrafiłem na informacje o próbach niszczenia macew jak czyniono to w innych miejscach w Polsce ale to nie znaczy, że takich prób nie było.

Obrazek
Zdjęcia:
więcej zdjęć w galerii -> http://tradytor.pl/node/133
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Kirkuty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości