Strona 1 z 1

Kirkut - Gostynin

: śr lut 24, 2010 11:20 am
autor: org.pl
Informację związane z nieistniejącym już Kirkutem możemy znaleźć na stronie:

http://www.kirkuty.xip.pl/gostynin.htm

Niestety cmentarz już nie istnieje szkoda, nie zachowała się nawet ani jedna macewa. Był to drugi cmentarz w Gostyninie. Pierwszy tzw. stary mieścił się w centrum miasta, obok nie istniejącej już synagogi, (obecnie zabudowania w centrum miasta po starym dworcu PKS i mleczarni). Drugi tzw. nowy mieścił się w pobliżu drogi wiodącej do Kutna między ulicami Gościnna i Wspólna obok Zakładowej.
Obecnie niema żadnych śladów po nim.

Re: Kirkut - Gostynin

: śr gru 17, 2014 3:10 pm
autor: zbyszekg9
Aby urozmaicić wątek aktualnym widokiem miejsc, załączam stosowne zdjęcia. Jeszcze słowo komentarza:
org.pl pisze:Pierwszy tzw. stary mieścił się w centrum miasta, obok nie istniejącej już synagogi, (obecnie zabudowania w centrum miasta po starym dworcu PKS i mleczarni).
Strona http://www.sztetl.org.pl/pl/article/gos ... goscinna-/ podaje, iż stary cmentarz mieścił się przy ul. Gościnnej, obecnie tuż nad zalewem Piechota i to właśnie to miejsce znajduje się na poniższych fotografiach.

Re: Kirkut - Gostynin

: śr gru 17, 2014 7:11 pm
autor: Majsterek
Mapa z 1935:

Re: Kirkut - Gostynin

: śr gru 17, 2014 8:38 pm
autor: zbyszekg9
Obydwa cmentarze zostały zniszczone w czasie II wojny światowej. Zatem, jak sądzę, powinny być widoczne na tej mapie. Tymczasem widać jeden - wg. mnie nowy. Stary - wg. strony http://www.sztetl.org.pl/pl/city/gostynin/ był bliżej skarpy.
Bez tytułu.jpg
Bez tytułu.jpg (32.46 KiB) Przejrzano 1479 razy
A zatem czyżby rzeczywiście org.pl miał rację? Nie wiem tylko, gdzie był stary dworzec i mleczarnia, o których wspomina org.pl. A może przywołana mapka z 1935 roku pokazuje jednak obydwa cmentarze jako jeden połączony? W końcu leżały one blisko siebie...

Re: Kirkut - Gostynin

: śr gru 17, 2014 9:25 pm
autor: Majsterek
Mapka z lat 80 z zaznaczoną starą mleczarnią:

Re: Kirkut - Gostynin

: śr gru 17, 2014 9:38 pm
autor: zbyszekg9
Faktycznie, ta mapka przypomniała mi, gdzie był kiedyś dworzec (tyle razy przejeżdżało się obok niego - słaba pamięć). A wracając do mapy z 1935 roku, ten rejon jest mało czytelny, trudno wyrokować, co tam jest oznaczone.

Re: Kirkut - Gostynin

: wt mar 08, 2016 12:12 pm
autor: majeks
Jestem tu od niedawna, czy ktoś ze stałych bywalców tego forum mógłby tu wsawić link do dobrej rozdzielczości mapy Gostynina z 1935 i 1980r (z której screeny były prezentowane)? Albo chociaż podać mi źródło?
Będę wdzięczna, materiał jest mi potrzebny w celach naukowych
Pozdrawiam :) Maja