Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Cmentarz żydowski - Tomaszów Lubelski

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Cmentarz żydowski - Tomaszów Lubelski

Postautor: trobal » śr wrz 29, 2010 11:17 am

O synagodze w Tomaszowie wiadomo, że istniała już w 1594 r. Być może wtedy też już istniał i cmentarz. W XVIII wieku Tomaszów był "żydowską wyspą w chłopskim morzu". Zmienili to dopiero niemieccy okupanci.

Jadąc do Tomaszowa wiedziałem, że tak jak w Hrubieszowie i tu cmentarz jest zamknięty na kłódkę. Nie spodziewając się więc wiele zrobiłem pierwsze zdjęcia podchodząc do bramy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stojąc przy samej bramie dostrzegłem że kłódka, choć zamknięta, założona jest tylko na jedno skrzydło bramy. Jeszcze tylko sprawdziłem furtkę - zamknięta. Mogłem więc rozpocząć sesję zdjęciową na terenie cmentarza :)

Rekonstrukcje macew

Obrazek

Ohel wybudowany nad grobami cadyków: Józefa Grina z Jarczowa, jego syna - Jozue Fiszermana oraz wnuka - Józefa Arie Lejbusza Fiszermana

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podczas fotografowania ohelu pojawiła się Pani Malec. Była zainteresowana tym jak wszedłem na teren cmentarza. Stojąc przy bramie nie zauważyła jak jest ona zamknięta. Ale też nie ona sama tak bramę zostawiła. Dzień wcześniej ekipa przysłana przez miasto sprzątała teren cmentarza i to oni nawalili. Co więcej podobno często zdarza się że młodzież przechodzi przez ogrodzenie i pija nocą piwo na terenie cmentarza. Dlatego moja obecność za ogrodzeniem nie była czymś dziwnym. Ostatecznie pomogłem podpalić śmieci i zwiedzałem dalej. Pani Malec zaś poszła po klucze by zamknąć bramę. Odchodząc powiedziała tylko, że nawet jak nie ma jej w domu to klucz może wydać córka. Wystarczy poprosić.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Korzystałem z informacji z serwisu Cmentarze żydowskie w Polsce
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Kirkuty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość