Drodzy użytkownicy

Doceniamy zaangażowanie tak wielu z Was w redagowanie i rozwijanie zasobu wiedzy zgromadzonej na naszym forum. Korzystanie z tego zbioru historii, wspomnień, opisów, fotografii jest jednak możliwe tylko pod warunkiem opłacenia należności za utrzymanie serwera na którym gromadzone są dane. Zwracamy się do Was z prośbą o drobne nawet wpłaty, które pozwolą nam utrzymać i rozwijać witrynę. Wtedy będziemy mogli dalej wspólnie cieszyć się z odkrywania naszej ojczyzny, a na pewno nie zabraknie miejsca na przechowywanie kolejnych informacji.

Jeśli uznacie za słuszne wesprzeć forum wpłatą wg własnego uznania i możliwości, będziemy jako administratorzy forum i strony internetowej bardzo wdzięczni.
Informacje niezbędne do dokonania płatności:

Odbiorca: Stowarzyszenie TRADYTOR
Nr konta: 68 2130 0004 2001 0554 6429 0001
Tytuł płatności: Składka na serwer

Z góry dziękujemy i zachęcamy do aktywnego korzystania z naszej wspólnej kopalni wiedzy.

Cmentarze żydowskie - Gniewoszów (pow. kozienicki)

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Cmentarze żydowskie - Gniewoszów (pow. kozienicki)

Postautor: trobal » czw lis 11, 2010 8:01 pm

Zagadnienie społeczności żydowskiej w Gniewoszowie pojawiło się w kręgu moich zainteresowań dość późno i raczej nieoczekiwanie. W prasie natknąłem się na opis poszukiwań synagogi w Gniewoszowie. Opisano tam jak miejscowi informatorzy usiłowali przekonać pytającego o synagogę do twierdzenia, że w Gniewoszowie społeczności żydowskiej nie było. Ostatecznie ustalono, że zniszczony budynek mieszkańcy Gniewoszowa odbudowali i urządzili w nim remizę strażacką. Czemu miały służyć zaprzeczenia istnienia gniewoszowskich Żydów?

Obrazek

Gniewoszów znajdował się w pobliżu dwóch innych miast: Oleksowa i Granicy. Z Granicą z czasem się niemal zrósł i ją wchłonął. Ta bliskość, a jednocześnie odrębność sprawiła, że istniały dwie synagogi ale jeden rabin. Nawet po 1908 roku, gdy władze nakazały rozdzielenie kahału na dwa, ten sam rabin zatrudniony był w obu gminach wyznaniowych. Ten nienaturalny podział administracyjny zniesiono po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Zachowały się dwa cmentarze w Gniewoszowie. Na terenie leżącego we wschodniej części osady chowano mieszkańców Granicy. Na zachodzie był cmentarz mieszkańców Gniewoszowa.

Jedyna mapy na których odnalazłem cmentarze nie są aż tak szczegółowe by mieć pewność, że się je odnajdzie. Gdy dotarłem w miejsce, które jak sądziłem jest cmentarzem mieszkańców Granicy zapytałem przechodzących ludzi czy to na pewno jest to miejsce. Potwierdzili i zapewnili mnie, że właśnie stoimy na jego terenie. Jedno co mi nie pasowało, to to, że jako drugi kirkut wskazano mi nieodległy teren ogrodzony przy szosie. Zanim dotarłem w to miejsce zdążyłem tam odczytać na tablicy informacyjnej, że to teren dawnego kościoła i cmentarza przykościelnego. Kościół spłonął ale teren pozostawiono nienaruszony. Informatorzy wskazali mi też kierunek w jakim powinienem się udać szukając trzeciego (ich zdaniem) cmentarza żydowskiego. Spotkałem ich jeszcze w centrum osady gdzie sami udzielili mi dalszych wskazówek - gdzie więc jest to zaprzeczenie o którym czytałem? Poszukiwacz synagogi musiał źle trafić ale i mi się tak czasami zdarzało.

Nie wiem kiedy założono oba cmentarze. Synagogi w Gniewoszowie i w Granicy istniały w połowie XVIII wieku. Być może też i cmentarze już w XVIII stuleciu funkcjonowały. Dziś oba są miejscami na starej mapie. Nie zachowały się macewy. Nie ma żadnych tablic informacyjnych. Także i przy gniewoszowskiej synagodze. Tak jakby ślady po około dwutysięcznej społeczności przepadły w niepamięci. Tylko jak napisałem wcześniej wcale nie przepadły tak całkiem.

Cmentarz mieszkańców Granicy znajdował się przy ulicy Lubelskiej. Użyłem czasu przeszłego ponieważ ulica Lubelska dziś w to miejsce nie dochodzi. Ponad 100 m jest z cmentarza do miejsca w którym ulica ta kończy się dochodząc do ulicy Puławskiej - głównej drogi biegnącej w stronę Góry Puławskiej. Wszedłem tu od strony przeciwnej. Od drogi do Regowa Starego. Na teren cmentarza dotarłem mijając niszczejące budynki przemysłowe. Jest tu kilka ścieżek prowadzących w stronę cmentarza.

Robiąc zdjęcia stałem już blisko zachodniego końca cmentarza, a że było rano to i zdjęcia są robione pod słońce.

Obrazek

Obrazek

Rzut obiektywu ku ul. Puławskiej skrytej za zabudowaniami.

Obrazek

Obrazek

Wróciłem też bliżej środka cmentarza by sfotografować miejsce z którego robiłem poprzednie zdjęcia.

Obrazek

I z oddalenia. Na starej mapie tej drogi nie było. Za to na mapie jest droga której, teraz nie ma.

Obrazek

W przypadku drugiego cmentarza podobno da się do niego podejść od kościoła. Ja wybrałem drogę chyba bardziej tradycyjną bo od strony prowadzącej do Dęblina ulicy Oleksowskiej. Cmentarz ten nie znajduje się przy niej bezpośrednio tylko przy drodze odchodzącej od niej na zachód. Miałem tam znaleźć resztki macew ale ich nie znalazłem. Może tylko ich nie zauważyłem.

Z prawej strony kadru jak i z przodu cmentarz kończy się na skarpie.

Obrazek

W stronę ulicy Oleksowskiej.

Obrazek

I znów w przeciwną stronę

Obrazek

Ujęcie z dzwonnicą stojącą za kościołem w Gniewoszowie (czyli znów na wschód ze środka cmentarza).

Obrazek

Namiary GPS:
N: 51° 28'13,49" E: 21°49'8,31"
N: 51° 28'35,33" E: 21°48'39,92"
lub gdzieś w pobliżu ;)
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Kirkuty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości