Kirkut - Rypin

stzstz
Posty: 82
Rejestracja: wt wrz 14, 2010 11:52 pm
Lokalizacja: Żuromin
Kontakt:

Kirkut - Rypin

Postautor: stzstz » sob lis 13, 2010 9:21 am

Szukając cmentarzy żydowskich tak się nieraz zastanawiam, dlaczego mieszkańcy danych miast lub wsi nie wiedzą gdzie znajduje się kirkut. W Rypinie byłem wówczas, gdy jeszcze nie znałem map WIG. W mieście mam sporo znajomych to pomyślałem, że nie będzie problemu ze wskazaniem interesujących mnie miejsc. Niestety pomyliłem się. Najpierw odesłano mnie na ul. Sportową za tzw. końskim rynkiem czyli targowicą. Okazało się, że to czynny cmentarz ewangelicki. Następnie pojechałem w kierunku Lipna do miejscowości Głowińsk, bo jak powiedział mi jeden z informatorów tam rzekomo miał znajdować się cmentarz żydowski. Niestety też tam jest cmentarz ewangelicki, ale już bardzie zdewastowany jak ten przy ul. Sportowej w Rypinie. Zadzwoniłem do kolegi, który twierdził, że kirkut znajduje się przy ul. Sportowej z informacją, że to nie prawda. Znajomy zauważyłem przez telefon, że trochę się zawstydził, ale powiedział, że poszuka w internecie. Faktycznie, za kilka minut zadzwonił telefon z informacją, że cmentarz w Rypinie znajduje się przy ul. Spokojnej. Pomyślałem, że teraz już nie będzie problemu z jego odnalezieniem. Niestety kolejny raz się pomyliłem. Pytam mieszkańców z tej ulicy, gdzie jest cmentarz żydowski, a jak się okazuje nikt nie wie. Jeden pan powiedział, że on tu już od dawna mieszka i nie możliwe, żeby był tu cmentarz żydowski, bynajmniej o tym on nie słyszał. Już robiło się ciemno, gdy na horyzoncie pojawił się starszy pan na rowerze. Tak wiem, gdzie jest cmentarz - odpowiedział mi. Poczułem wielką ulgę. Aby dotrzeć na kirkut należy skręcić z ul. Spokojnej w lewo tuż przed ogródkami działkowymi. Jest to już pod koniec ul. Spokojnej. Około 100 metrów od ulicy znajduje się podwórze jakiegoś rolnika, a za nim cmentarz. Jest on ogrodzony. Na jego terenie nie ma nagrobków lecz w jego centralnej części znajduje się lapidarium do którego budowy wykorzystano fragmenty odzyskanych macew.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=bvdiwCqss4M[/youtube]
Załączniki
P1020112a.jpg
P1020112a.jpg (163.77 KiB) Przejrzano 2349 razy
P1020113a.jpg
P1020113a.jpg (172.73 KiB) Przejrzano 2349 razy
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Kirkut - Rypin

Postautor: trobal » sob lis 13, 2010 10:43 am

stzstz pisze:Szukając cmentarzy żydowskich tak się nieraz zastanawiam, dlaczego mieszkańcy danych miast lub wsi nie wiedzą gdzie znajduje się kirkut.
Może odpowiedzią jest to co raz zdarzyło mi się usłyszeć podczas poszukiwań: Panie! Ich tu już dawno nie ma.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Kirkuty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości