Strona 1 z 1

Nowy cmentarz żydowski - Lublin

: sob lis 20, 2010 8:49 pm
autor: trobal
Cmentarz ten jest miejscem, które wielokrotnie mijałem. Właściwie to nawet parokrotnie przez niego przechodziłem. Tak potoczyła się jego historia, że to miejsce spoczynku być może ponad 50 tys. osób jest dziś częściowo trasą krajową, częściowo skwerem, a w części nadal używanym cmentarzem. Zanim zainteresowałem się jego historią robiłem przejazdem zdjęcia. Teraz już wiem, że ta moja "dokumentacja" fotograficzna jest bardzo niepełna.

Pozwolenie na założenie cmentarza wydano w 1828 roku. Pierwsze pochówki pojawiły się tu dopiero po kilku latach, podczas epidemii cholery. W następnych latach teren cmentarza wielokrotnie powiększano. Ostatecznie zajął on ponad 8 hektarów. Poza mieszkańcami Lublina chowano tu żołnierzy Żydów poległych podczas pierwszej wojny światowej. Mieli tu wydzieloną kwaterę lub mały cmentarz otoczony murem i być może nie będący częścią wielkiej nekropolii - poległych przywożono i spod odległego Kraśnika by tu spoczęli.

Czy popełnię wielki grzech odsyłając po szczegóły pod kilka innych adresów?
Cmentarze żydowskie w Polsce
Żydzi w Lublinie Link do tej strony jest podany i w adresie powyżej ale z końcówką .net, a teraz działa z .pl

Zdjęcia z marca 2010 - część traktowana dziś jak skwer. Tu znajduje się mauzoleum, którego nie sfotografowałem zajęty młodym psem ludzi siedzących na mauzoleum.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia części do dziś używanej zgodnie z przeznaczeniem - październik 2010.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wzdłuż ulicy Walecznych. Nie tylko końca nie widać ale i drogi która przecina cmentarz w połowie. Widać za to cień autora zdjęcia.

Obrazek

Obrazek

Re: Nowy cmentarz żydowski - Lublin

: ndz lis 21, 2010 1:11 am
autor: Nieostatni
Świetny reportaż z "Nowego cmentarza", dzięki zamieszczonemu linkowi poznałem historię "starego" cmentarza, a dzięki Google Earth zobaczyłem "wielofunkcyjność tego terenu". Naoczny przykład odchodzenia kultur, narodów, cywilizacji, pamięci. Ulica Walecznych na długości 600m pierwotnie oddzielała dwa ogromne cmentarze, katolicki i żydowski o wymiarach 200x600m. Nowa, prostopadła arteria Władysława Andersa podzieliła teren na ćwiartki. Nowy cmentarz żydowski to powierzchnia 150x270m.
To prawda homo homini lupus est - człowiek człowiekowi jest wilkiem
Świetnie zaprojektowane ogrodzenie z powtarzających się pięciu płyt żelbetowych w formie macewy z przygotowaną płyciną - miejscem na tablicę memoratywną, przedzielonych powtarzającym się metalowym elementem w kształcie menory. Ciekawy surowy budynek mauzoleum symboliczny ohel. Wymowny i tragiczny akcent naszej nieodległej historii.
Nieostatni

Re: Nowy cmentarz żydowski - Lublin

: ndz lis 21, 2010 9:12 am
autor: trobal
Ohel nie znalazł się w żadnym kadrze ze zdjęć powyżej, tak jak i mauzoleum. Budynek przy wejściu to izba pamięci i zarazem synagoga.