Białystok - cmentarz żydowski

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1490
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Białystok - cmentarz żydowski

Postautor: zbyszekg9 » pn lis 18, 2013 2:08 pm

Cmentarz żydowski przy ulicy Wschodniej został założony ok. 1890 r., ostatni pochówek odbył się tu w 1969 r. Kirkut jest jednym z największych cmentarzy żydowskich w Polsce, zaś sam osobiście na większym nie byłem. Dane cmentarza to 12,5 ha i około 6000 nagrobków wykonanych z marmuru, granitu, wapienia i piaskowca. Inskrypcje wykonano w językach hebrajskim, jidysz, polskim, niemieckim i rosyjskim. Przed II wojną światową cmentarz ogrodzony był kamiennym murem krytym dachówką. Prowadziły do niego trzy bramy. Obecnie teren kirkutu jest ogrodzony ceglanym murem. Widziałem tylko jedną bramę.

W centralnej części cmentarza znajduje się wystawiony w 1922 r. ohel białostockiego rabina Chaima Herza Halperna (zm. w 1919 r.). Na cmentarzu znajduje się też wzniesiony jeszcze przed II wojną światową pomnik poświęcony ofiarom pogromu żydowskiego dokonanego przez Rosjan w 1906 r. Zginęło wówczas 88 osób, w tym 82 wyznania mojżeszowego. Strona http://www.sztetl.org.pl/pl// tak opisuje to wydarzenie: W dniu 14 czerwca po raz pierwszy od 65 lat władze rosyjskie pozwoliły katolikom na procesję w dniu święta Bożego Ciała. W trakcie katolickiego pochodu doszło do wybuchu bomby wśród procesji, w wyniku której zabita została jedna osoba. W tym czasie miał miejsce drugi konkurencyjny pochód ludności prawosławnej, zorganizowany przez władze carskie. Władze rosyjskie, w urzędowych komunikatach ogłosiły, że do prawosławnego pochodu otworzono ogień i oskarżyły o zamach ludność żydowską (która stanowiła w tym czasie 66% ludności miasta). Sprowadzono do miasta oddziały armii carskiej, która otworzyła ogień do ludności żydowskiej. Pierwszy dzień pogromu miał charakter chaotyczny, natomiast następne, wg przekazów wyglądały na zorganizowaną operację wojskową. Największe starcia, w których brali rosyjscy kolejarze i robotnicy budowlani, miały miejsce w rejonie dworca kolejowego. Pogrom skończył się natychmiast, gdy wycofano z miasta rosyjskie wojsko.
Na czarnym kamiennym monumencie znajdują się nazwiska ofiar pogromu, a także epitafium hebrajskiego poety – Zalmana Schneura.

Poza powyższymi na cmentarzu znajduje się kilka miejsc wartych wspomnienia, które zostały wyróżnione i oznakowane tablicą z informacją, kto tu spoczywa, kim był, w jakich okolicznościach zginął/zmarł.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2484
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Białystok - cmentarz żydowski

Postautor: bobola » pn lis 18, 2013 2:46 pm

Cmentarz w Łodzi na Bałutach jest największą obszarowo żydowską nekropolią w Europie.
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1490
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Białystok - cmentarz żydowski

Postautor: zbyszekg9 » pn lis 18, 2013 2:49 pm

bobola pisze:Cmentarz w Łodzi na Bałutach jest największą obszarowo żydowską nekropolią w Europie.
Dziękuję za wskazówkę i za wyznaczenie mi kolejnego celu w moich podróżach.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 648
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Białystok - cmentarz żydowski

Postautor: Nieostatni » pn lis 18, 2013 5:46 pm

Wpadnij też do Wwy na ul Okopową 49/51, to 200 tys. zachowanych macew na 33.6ha, drugi w Polsce i jeden z największych na świecie kirkut. Ciekawa konfrontacja naszych wyobrażeń o życiu, śmierci, historii, kulturze żyjących obok nas sąsiadów, pobratymców o żydowskich korzeniach.

Nieostatni
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1490
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Białystok - cmentarz żydowski

Postautor: zbyszekg9 » pn lis 18, 2013 6:31 pm

Nieostatni pisze:Wpadnij też do Wwy na ul Okopową 49/51...
To jest tak oczywiste miejsce, że mam je w pamięci. Swego czasu spędziłem cały dzień na spacerze pt. "Cmentarze powązkowskie". Udało mi się zobaczyć wszystkie poza jednym, właśnie żydowskim, przed którym zastałem zamkniętą bramę. Oto jedyne pamiątki z tamtego miejsca, jakie posiadam.
203. Cmentarz Żydowski.JPG
204. Cmentarz Żydowski.JPG
Niestety to był piątek.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Kirkuty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość