Strona 1 z 1

Białystok - cmentarz żydowski

: pn lis 18, 2013 2:08 pm
autor: zbyszekg9
Cmentarz żydowski przy ulicy Wschodniej został założony ok. 1890 r., ostatni pochówek odbył się tu w 1969 r. Kirkut jest jednym z największych cmentarzy żydowskich w Polsce, zaś sam osobiście na większym nie byłem. Dane cmentarza to 12,5 ha i około 6000 nagrobków wykonanych z marmuru, granitu, wapienia i piaskowca. Inskrypcje wykonano w językach hebrajskim, jidysz, polskim, niemieckim i rosyjskim. Przed II wojną światową cmentarz ogrodzony był kamiennym murem krytym dachówką. Prowadziły do niego trzy bramy. Obecnie teren kirkutu jest ogrodzony ceglanym murem. Widziałem tylko jedną bramę.

W centralnej części cmentarza znajduje się wystawiony w 1922 r. ohel białostockiego rabina Chaima Herza Halperna (zm. w 1919 r.). Na cmentarzu znajduje się też wzniesiony jeszcze przed II wojną światową pomnik poświęcony ofiarom pogromu żydowskiego dokonanego przez Rosjan w 1906 r. Zginęło wówczas 88 osób, w tym 82 wyznania mojżeszowego. Strona http://www.sztetl.org.pl/pl// tak opisuje to wydarzenie: W dniu 14 czerwca po raz pierwszy od 65 lat władze rosyjskie pozwoliły katolikom na procesję w dniu święta Bożego Ciała. W trakcie katolickiego pochodu doszło do wybuchu bomby wśród procesji, w wyniku której zabita została jedna osoba. W tym czasie miał miejsce drugi konkurencyjny pochód ludności prawosławnej, zorganizowany przez władze carskie. Władze rosyjskie, w urzędowych komunikatach ogłosiły, że do prawosławnego pochodu otworzono ogień i oskarżyły o zamach ludność żydowską (która stanowiła w tym czasie 66% ludności miasta). Sprowadzono do miasta oddziały armii carskiej, która otworzyła ogień do ludności żydowskiej. Pierwszy dzień pogromu miał charakter chaotyczny, natomiast następne, wg przekazów wyglądały na zorganizowaną operację wojskową. Największe starcia, w których brali rosyjscy kolejarze i robotnicy budowlani, miały miejsce w rejonie dworca kolejowego. Pogrom skończył się natychmiast, gdy wycofano z miasta rosyjskie wojsko.
Na czarnym kamiennym monumencie znajdują się nazwiska ofiar pogromu, a także epitafium hebrajskiego poety – Zalmana Schneura.

Poza powyższymi na cmentarzu znajduje się kilka miejsc wartych wspomnienia, które zostały wyróżnione i oznakowane tablicą z informacją, kto tu spoczywa, kim był, w jakich okolicznościach zginął/zmarł.

Re: Białystok - cmentarz żydowski

: pn lis 18, 2013 2:46 pm
autor: bobola
Cmentarz w Łodzi na Bałutach jest największą obszarowo żydowską nekropolią w Europie.

Re: Białystok - cmentarz żydowski

: pn lis 18, 2013 2:49 pm
autor: zbyszekg9
bobola pisze:Cmentarz w Łodzi na Bałutach jest największą obszarowo żydowską nekropolią w Europie.
Dziękuję za wskazówkę i za wyznaczenie mi kolejnego celu w moich podróżach.
Pozdrawiam

Re: Białystok - cmentarz żydowski

: pn lis 18, 2013 5:46 pm
autor: Nieostatni
Wpadnij też do Wwy na ul Okopową 49/51, to 200 tys. zachowanych macew na 33.6ha, drugi w Polsce i jeden z największych na świecie kirkut. Ciekawa konfrontacja naszych wyobrażeń o życiu, śmierci, historii, kulturze żyjących obok nas sąsiadów, pobratymców o żydowskich korzeniach.

Nieostatni

Re: Białystok - cmentarz żydowski

: pn lis 18, 2013 6:31 pm
autor: zbyszekg9
Nieostatni pisze:Wpadnij też do Wwy na ul Okopową 49/51...
To jest tak oczywiste miejsce, że mam je w pamięci. Swego czasu spędziłem cały dzień na spacerze pt. "Cmentarze powązkowskie". Udało mi się zobaczyć wszystkie poza jednym, właśnie żydowskim, przed którym zastałem zamkniętą bramę. Oto jedyne pamiątki z tamtego miejsca, jakie posiadam.
203. Cmentarz Żydowski.JPG
203. Cmentarz Żydowski.JPG (72.89 KiB) Przejrzano 4231 razy
204. Cmentarz Żydowski.JPG
204. Cmentarz Żydowski.JPG (73.26 KiB) Przejrzano 4231 razy
Niestety to był piątek.