Synagoga - Łęczna (pow. łęczyński)

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Synagoga - Łęczna (pow. łęczyński)

Postautor: trobal » pt wrz 11, 2009 7:51 pm

Synagoga powstała w 1648 roku. Parokrotnie uległa pożarom i była remontowana. Remont po pożarze z 1846 roku uzupełniono o prace budowlane przy babińcu. Zajął on piętro nad przedsionkiem. Po dewastacji z okresu okupacji miano ją rozebrać, prace rozbiórkowe wstrzymano z braku funduszy i zaraz rozpoczęto remont. W miejsce przedsionka z babińcem wybudowano nowy budynek dwukondygnacyjny. Drewniany strop zastąpiono betonowym. Wyremontowano też bimę i Aron ha-kodesz. W momencie podjęcia decyzji o odbudowie jasne już było, że będzie się tu mieścić muzeum. Prace remontowe zakończono w roku 1963. Dziś jest tu Muzeum Regionalne ale z racji dużej ekspozycji dotyczącej społeczności żydowskiej bywa nazywane Muzeum Judaistycznym (tak nazwano je w Wikipedii).

Obrazek

Obrazek

Budynek stoi nad stromą skarpą nad doliną Wieprza. Na samej skarpie w okresie okupacji dokonywano egzekucji mieszkających tu Żydów.

Obrazek

Okupanci również zdewastowali cmentarz żydowski. Odnalezione macewy przechowywane są obecnie obok budynku synagogi.

Obrazek

Zachowane elementy dawnego wyposażenia synagogi, czyli bima i Aron ha-kodesz.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Impresje ze świecznikiem
Zdjęcia:
Gdzieniegdzie można natknąć się na informacje, że w synagodze w Łęcznej zachowały się na bimie polichromie. Ich pozostałości, które zakonserwowano w latach dziewięćdziesiątych nie są jednak czytelne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Krótko o przeznaczeniu bimy i Aron ha-kodesz.
Bima - podwyższenie w centrum synagogi z którego odczytywano fragmenty Tory i z którego kantor prowadził modły. Często w formie stylizowanego namiotu lub altany. Jak widać na zdjęciach w Łęcznej nie zachowało się podwyższenie (być może było drewniane?).

Aron ha-kodesz - szafa ołtarzowa umieszczana na ścianie w kierunku której wznoszono modły. W Europie jest to ściana wschodnia. Wewnątrz przechowywano rodał ze zwojami Tory. Samą szafę przysłania ozdobna zasłona - parochet.

Celowo pomijam w temacie prezentację zdjęć z ekspozycji muzealnej, gdyż te planuję wykorzystać w temacie bardziej ogólnym o społeczności żydowskiej. Temat taki może powstać w okresie zimowym.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Synagogi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości