Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Budynek Gminy Wyznaniowej - Puławy (pow. puławski)

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Budynek Gminy Wyznaniowej - Puławy (pow. puławski)

Postautor: trobal » sob sty 23, 2010 3:37 pm

Ostrzał artyleryjski prowadzony w 1944 roku oszczędził niewiele budynków na terenie dawnej dzielnicy żydowskiej w Puławach. Na miejscu ruin pobudowano nowe bloki. Pozostawiono jednak zachowany w dość dobrym stanie budynek należący do Gminy Wyznaniowej. Nie wiem jak w tej chwili ale jeszcze niedawno był to budynek komunalny. Przed II wojną światową mieszkał tu rabin Mendel Naj wraz z rodziną (zbieżność nazwiska i imienia z rabinem sandomierskim zapewne przypadkowa). Miał stąd ok 100m do obu puławskich synagog, po których nie zachowały się żadne ślady.
IMG_0022.jpg
IMG_0022.jpg (57.87 KiB) Przejrzano 945 razy
IMG_0023.jpg
IMG_0023.jpg (92.24 KiB) Przejrzano 945 razy
IMG_0024.jpg
IMG_0024.jpg (91.61 KiB) Przejrzano 945 razy
Naj związany był (także rodzinnie) z kocką dynastią cadyków. Popierał tamtejszy dwór. Z tego też powodu posiadał silną opozycję w mieście. Część chasydów czuła się bowiem związana z dynastię lubelską. Jednym z owoców tego konfliktu było pozostawianie jeszcze przed 1915 rokiem starej, drewnianej synagogi, która miał być wyburzona po oddaniu do użytku synagogi murowanej. Oprócz tego istniały w kilku domach prywatne domy modlitwy.

Budynek znajduje się przy ulicy Wąskiej. Jest częściowo opuszczony (powybijane szyby na piętrze w środkowej części).
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Inne zabytki materialne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość