Strona 1 z 1

Cmentarz ewangelicki - Skudzawy (pow. rypiński)

: śr lut 09, 2011 7:50 pm
autor: Tradyt
Skudzawy to wieś położona w województwie kujawsko - pomorskim w gminie Skrwilno. Cmentarz to pozostałość po kolonistach niemieckich.Jako dziecko pamiętam, że z Niemiec przyjeżdżały jeszcze rodziny na groby swych bliskich.Obecnie bardzo zarośnięty i zaniedbany.Pozostały w sumie tylko dwa widoczne groby.Spokoju tu spoczywających strzegą cztery okazałe sosny.Z relacji starszych osób wynika,że w odległości ok kilometra od cmentarza znajdował się dom modlitwy.Niestety nie ma po nim znaku.Jeśli wiecie cokolwiek więcej na temat tego cmentarza proszę pisać .

Re: Cmentarz ewangelicki Skudzawy(powiat rypiński )

: śr lut 09, 2011 9:49 pm
autor: fuchsi
Dobry wieczur,
niestety wyglada tak, jak prawie wszystkie -oprocz tych, ktorymy zajmuje sie Michal......
Wzkazuje na to, te to nie byl wielki i dom motliwy prawdopodobnie byl drewniakem.
Szkoda mi stracona historie............
Tu mozesz znalesc z naszej okolicy: (po niemiecku i angielsko)

http://www.upstreamvistula.org/Cemeteri ... tion_D.htm

pozdrawiam
fuchsi

Re: Cmentarz ewangelicki - Skudzawy (pow. rypiński)

: czw lut 10, 2011 7:53 pm
autor: Thomas
Mam książkę Alexandra Treichela - "Geschichte des Deutschtums von Rippin und Umgegend" - Historia Niemców z Rypina i okolic. Książka jest w całości po niemiecku. W Skorowidzu patrząc pod hasłem "Skudzawy" jest odnośnik do 10 stron. Niestety w tej chwili nie mam zbytnio czasu na tłumaczenie tekstów, jak będę miał większą chwilę, to usiądę i przepiszę co jest ciekawego, lub ewentualnie interesują Cię skany tych stron (jeśli poradzisz sobie z niemieckim).

Pozdrawiam

Re: Cmentarz ewangelicki - Skudzawy (pow. rypiński)

: czw lut 10, 2011 8:27 pm
autor: Tradyt
U mnie z niemieckim to nie za bardzo :( byłbym bardzo bardzo wdzięczny za przetłumaczenie. Oczywiście jak będziesz miał czas i ochotę .Pozdrawiam

Re: Cmentarz ewangelicki - Skudzawy (pow. rypiński)

: czw lut 10, 2011 8:56 pm
autor: Thomas
Z tego co tak szybko oblukałem są daty dotyczące poświęcenia, powiększenia cmentarza. Informacje o budowie szkoły i jej zamknięciu, lista nauczycieli i funkcjonowanie kantoratu. Zdjęć dotyczących kantoratu w Skudzawach nie ma. Są z okolicznych wiosek, ale z samej miejscowości nas interesującej - nie ma. Będę szukał jeszcze ;) a niebawem wkleję informacje.

Re: Cmentarz ewangelicki - Skudzawy (pow. rypiński)

: czw lut 10, 2011 9:41 pm
autor: Tradyt
Dzięki bardzo czekam z niecierpliwością :smile1:

Re: Cmentarz ewangelicki - Skudzawy (pow. rypiński)

: ndz lut 20, 2011 5:33 pm
autor: Thomas
Usiadłem i przepisałem. Nie układałem w zdania, bo bez sensu. Podaję przetłumaczone na polski cytaty, z których można coś wywnioskować. Z 10 odnośników z indeksu, tylko tyle nadawało się do publikacji. Reszta to całostronicowe spisy wiosek, które sobie darowałem. Dla porządku podam, że cytaty pochodzą z książki Alexandra Treichela - "Geschichte des Deutschtums von Rippin und Umgegend" - Historia Niemców z Rypina i okolic

Str. 41
"Osadnicy ci stali się przodkami ewangelickich Niemców z Rypina i okolic, którzy zamieszkiwali tu do 1945 roku. Najpierw założono wsie: Michałki, Dembowo, Korczakownia 1700, Oborki, Tadajewo 1710, Tomaschewo 1719, Kersch, Gaj, Jeziorki, Wrzeszewo 1720 Zbójenko, Glowinsk, Grzemby, Obory, Kłóśno, Lukaszewo 1730. W połowie XVIII wieku powstały: Radzynek, Kotowo, Wólka, Ostrowite, Stempowo, Bocheniec, Rentwiny, Przyrowa, Kleszczyn, Małe Kretki, Iwany, Zduny, Somsiory i inne. W XIX wieku: Trombin 1818 Płociczno 1844 Skudzawy 1863, Kretki Duże 1868. W XX wieku: Sumówko, Cetki 1905, Dzierżno 1906 i inne".

Str. 58/59
"W XIX wieku na terenie parafii w Rypinie-Michałkach zakładano ewangelickie szkoły: (...) w Skudzawach w 1863 z własnym drewnianym domem i dwiema morgami ziemi.
(...)
W 1865 roku poświęcono cmentarz w Skudzawach, a w 1869 oddano do użytku budynek szkoły i powiększono cmentarz. W 1907 roku, na wniosek kierownika płockiej oświaty, ewangelicki konsystorz zwolnił kantora Michaela Liedtke, ponieważ nie uczył w szkole po rosyjsku."


Str. 61
"Wszystkie inne szkoły w powiecie rypińskim do I wojny światowej pozostawały szkołami kantoralnymi. Ewangelicka parafia w Rypinie-Michałkach miała w ten sposób: pięć szkół podstawowych (Rypin-Piaski, Oborki, Tomaszewo, Grzemby i Zbójenko), oraz dziewięć szkół kantoralnych (Michałki, Jeziorki, Kretki Duże, Kleszczyn, Somsiory, Skudzawy, Trombiny, Gaj i Kierz)".

Str. 78
"Kantorzy i nauczyciele:
(...)
Skudzawy: Christian Nowosielski, Ferdinand Janetzki, Jacob Grapatin, Karl Julius Gertz, Christoph Stefner, Michael Grapatin, Karl Ferdinand Schlag, Michael Liedke, Zurell".


Str. 79
"Lista szkół niemieckich w ewangelicko-augsburskiej parafii w Rypinie-Michałkach
(...)
26. Skudzawy - założenie szkoły 1863 - zamknięcie szkoły 1919".


Tyle. Pozdrawiam!;)
tk