Cmentarz ewangelicki - Gąbin (powiat płocki)

Awatar użytkownika
agn102
Posty: 10
Rejestracja: czw gru 30, 2010 7:20 pm

Cmentarz ewangelicki - Gąbin (powiat płocki)

Postautor: agn102 » ndz cze 24, 2012 12:53 am

Wiele razy przejeżdżałam przez Gąbin jadąc do i z Płocka a nigdy go nie zauważyłam... A znajduje się tuż przy samej ulicy (chodniku), pomiędzy domami. Od chodnika odgradza go solidny mur z niby zamkniętą na kłódkę furtką, od sąsiadujacych z nim domów...... lepiej nie mówić, bo wstyd :( Na cmentarzu leżą połamane przez jakąś wichurę konary, trochę śmieci, chociaż i tak nie jest jeszcze najgorzej.
Część nagrobków jest w stanie totalnego rozpadu, część zachowała się w stanie naprawdę dobrym. Jest kilka nagrobków wykonanych dosyć współcześnie, chociaż upamiętniają osoby dawno tam pochowane, nagrobków, na których do dziś od czasu do czasu ktoś pali znicze. I chociaż pochówki na tym cmentarzu skończyły się CHYBA zaraz po wojnie (tak sądzę po datach na nagrobkach), to znalazłam dwie mogiły w zasadzie całkiem współczesne..... jedna z 1980 roku, a druga z 1982. Dla mnie jest ten fakt ogromną zagadką: dla czego na nieczynnym od lat cmentarzu zostały te osoby pochowane? Bo chyba nie dla tego, że byli to ewngelicy...?
Awatar użytkownika
Artur_Szkoła Bielsk
Posty: 5
Rejestracja: wt lut 19, 2013 8:36 am

Re: Cmentarz ewangelicki - Gąbin (powiat płocki)

Postautor: Artur_Szkoła Bielsk » pt sty 03, 2014 3:00 am

Cmentarz w Gąbinie jest nadal czynny. Ostatni pochówek odbył się w czerwcu 2012 roku. Pochowana tam została śp. Zelma Neitsch. Nabożeństwo odbyło się w naszym kościele w Płocku, a pochówek z racji miejsca zamieszkania zmarłej był w Gąbinie. Mieszka tu kilkoro ewangelików należących do płockiej parafii.
fuchsi
Posty: 432
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Cmentarz ewangelicki - Gąbin (powiat płocki)

Postautor: fuchsi » pt sty 03, 2014 6:07 pm

Witam,
@Artur_Szkoła Bielsk

jak mi sie wydaje, znasz sie w tej okolice. Czy moze tez masz wiedze, gdzie zostali pochowani 23 zolnierze pruskie ktore zmarli na skutkow ran w szpitalach polowych w Gabinie w grudniu 1914?
Do tej pory nie moglem jakikolwiek informacje znalesc na ten temat.

pozdrawiam serdecznie
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Cmentarz ewangelicki - Gąbin (powiat płocki)

Postautor: zbyszekg9 » czw sty 30, 2014 10:35 pm

Zamieszczam choćby dla zasady kilka fotografii cmentarza:
Załączniki
97. Gąbin. .JPG
97. Gąbin. .JPG (259.77 KiB) Przejrzano 3235 razy
95. Gąbin. .JPG
95. Gąbin. .JPG (240.35 KiB) Przejrzano 3235 razy
96. Gąbin. .JPG
96. Gąbin. .JPG (240.59 KiB) Przejrzano 3235 razy

Wróć do „Cmentarze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości