Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Cmentarz ewangelicki - Marianów (pow. gostyniński)

Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 765
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Cmentarz ewangelicki - Marianów (pow. gostyniński)

Postautor: Majsterek » pt maja 15, 2015 8:39 pm

Cmentarz wchodził w skład dawnej, niemieckiej osady, po której zachowało się w krajobrazie wsi kilka szczegółów. Najwyraźniejszym z nich jest typowe dla budownictwa kolonistów połączenie funkcji mieszkalnej i gospodarczej (obora) w jednym budynku, na którym jeszcze uchowała się strzecha. Tyle o miejscowości, dziś położonej pośród boru, a jeszcze 40 lat temu - jak wspominają nieliczni mieszkańcy, pośród pól.
1-Lasy GW_34.jpg
1-Lasy GW_34.jpg (62.55 KiB) Przejrzano 588 razy
Pozostałości cmentarza nie dają się odnaleźć bez pomocy miejscowych. W prawdzie uwagę przykuwa pagórek i kępa gęstych zarośli pośród lasu, lecz samodzielne znalezienie czegoś dokumentującego dawne pochówki jest wręcz niemożliwe. Charakterystyczny wśród chęchów jest jedynie cmentarny bez, i to on daje dyskretną wskazówkę, co do przeznaczenia tego miejsca. Niestety, nie znajdziemy tu żadnego grobu, lub choćby nawet rozbitej płyty (chyba że bezlistną porą roku, ktoś będzie miał więcej szczęścia ode mnie). Na potwierdzenie jest jednak mały, żeliwny krzyż cmentarny. Pod nim umieszczono wtórnie betonową, chodnikową płytę, na której próżno szukać jakichkolwiek inskrypcji. Prawdopodobnie krzyż to jedyny pewny pocmentarny relikt.
2-Lasy GW_39.jpg
2-Lasy GW_39.jpg (153.6 KiB) Przejrzano 588 razy
fuchsi
Posty: 425
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Cmentarz ewangelicki - Marianów (pow. gostyniński)

Postautor: fuchsi » sob maja 16, 2015 10:43 am

Dziekuje.
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.

Wróć do „Cmentarze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość