Strona 1 z 1

Cmentarz ewangelicki - Zbójenko (pow. golubsko-dobrzyński)

: śr lip 08, 2015 6:12 pm
autor: Majsterek
Kolejny cmentarz wyciągany z niebytu przez Tradytorów. Miejscowość Zbójenko w gminie Zbójno poza sąsiedztwem największego w Polsce pola drumlinowego, posiada właśnie tę ciekawostkę. Ostatni raz skartowany został ok 1920, co pozwoliło go znaleźć na kopii archiwalnej polskiej mapy. Na nowszych materiałach śladu po nim próżno szukać.

W terenie również kępa zarośli położona w dołku nie przyciąga nikogo, a nawet odwodzi od skojarzenia z cmentarzem (przecież zazwyczaj lokowano je na pagórkach). A jednak warto było zaryzykować i przeszukać te krzaki. Okazało się że oprócz wielu zniszczonych nagrobków, są tam dwa ciekawe obiekty: wciąż opierający się naporowi czasu, drewniany, wysoki krzyż, którego belka przebija jeszcze gęste zarośla. Drugi obiekt, niemniej ciekawy, również krzyż, nie ma co opisywać, trzeba rzucić okiem na zdjęcie:

Re: Cmentarz ewangelicki - Zbójenko (pow. golubsko-dobrzyńsk

: pt lip 10, 2015 8:35 am
autor: night
Oprócz wspomnianych krzyży jest jeszcze jeden pęknięty z krucyfiksem, fragmenty ogrodzenia od pola grobowego albo bramy od cmentarza i kilka postumentów z inskrypcjami. Nagrobków sporo, bo naliczyliśmy ok. 80 stanowisk.
Więcej na: http://lapidaria.wikidot.com/cmentarz-e ... i-zbojenko

Kantorat w Zbójenku powołano w 1730 r.

PS. Dodałbym tu zdjęcia, ale te obostrzenia o wielkości i rozmiarach...