Strona 1 z 1

Cmentarz ewangelicki - Obory (pow. golubsko-dobrzyński)

: śr lip 15, 2015 7:17 pm
autor: night
Wieś Obory (gm. Zbójno, pow. golubsko-dobrzyński) znana jest w całej Polsce z sanktuarium Matki Bożej Bolesnej na terenie klasztoru karmelitów. O cmentarzu ewangelickim zapomniały nawet dostępne w internecie stare mapy nie mówiąc już o oficjalnym Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Zbójno. Co ważne, nadal istnieją nagrobki.
Kantorat w Oborach założono już w 1730 r. Protestanci podlegali pod parafię ewangelicką w Michałkach, najstarszą na ziemi dobrzyńskiej. Co ciekawe według informacji z 1867 r. szkoła nie posiadała własnej siedziby tylko mieściła się w wynajmowanym pomieszczeniu. Uczyło się w niej wtedy 8 uczniów. To bezpośrednio świadczy o małej ilości ewangelickich mieszkańców w Oborach, co spowodowało zamknięcie szkoły w 1872 r. Według opracowań osadnicy niemieccy z Obór emigrowali na Wołyń (Wolyniendeutsche).
Cmentarz położony na zalesionym wzniesieniu w polu. Zachowało się jeszcze co najmniej 10 nagrobków. Być może po zamknięciu szkoły, a co za tym idzie zlikwidowaniu kantoratu cmentarz służył protestanckiej ludności z pobliskiego Kazimierzewa i wsi Paproty. Tam ewangelicy stanowili ponad 40% mieszkańców w 1921 r.
http://lapidaria.wikidot.com/cmentarz-e ... -gm-zbojno



Takich cmentarzy protestatnckich, o których wiemy jedynie z wizytacji parafialnych z II poł. XVIII w. i I poł. XIX w. oraz z dokumentów Centralnych Władz Wyznaniowych Królestwa Polskiego było na ziemi dobrzyńskiej co najmniej kilka. Niektóre z nich zostały zamknięte na skutek zarządzenia konsystorza ok. 1848 r., a niektóre z powodu naturalnego wykruszenia się społeczności ewangelickiej w danej miejscowości.
Przykłady: Grzęby, Kłuśno, Kotowy, Płonko, Rętwiny, Starorypin, Zduny