Strona 1 z 1

Cmentarz ewangelicki - Otłoczyn-Stacja (pow. aleksandrowski)

: śr lip 13, 2016 4:05 pm
autor: zbyszekg9
Prezentowany cmentarz to jeden z dwóch cmentarzy ewangelickich w Otłoczynie. Ten, położony w pobliżu osady Otłoczyn-Stacja powstał w związku z funkcjonowaniem w tej okolicy dawnej granicy prusko-rosyjskiej. Wybudowana w 1862 r. stacja kolejowa Otłoczyn była ostatnim przystankiem po stronie pruskiej przed granicą zaborów. Obok stacji powstał szereg budynków infrastruktury granicznej (komora celna, mieszkania dla pograniczników i poczta) leżących w bezpośrednim sąsiedztwie dworca. Na cmentarzu funkcjonującym od ostatniej ćwierci XIX wieku spoczywają pracownicy kompleksu granicznego i ich rodziny. Cmentarz był czynny przypuszczalnie do ok. 1920 r. Po II wojnie światowej cmentarz został skazany na dewastację i zapomnienie.

Na cmentarzu zachowało się około 20 nagrobków, w zdecydowanej większości w stanie destrukcji, a mimo to poszczególne fragmenty zostały misternie poukładane na swoich miejscach (widać, że cmentarz znajduje się pod opieką).

Osobliwością cmentarza jest płyta nagrobna Wolfganga Schmude. Płyta ta stanowi sensację epigraficzną gdyż zawiera runy oraz gmerki. Swastyka w górnej części nagrobka nie jest oczywiście symbolem nazistowskim, a znakiem symbolizującym szczęście i pomyślność. Jest to wyjątkowy przykład epigrafiki nagrobnej. Jak dotąd nie udało się ustalić wieku płyty. Prasa międzywojenna sugerowała, że pochodzi sprzed pierwszej wojny światowej. Jeszcze na początku lat 90. XX w. płyta spoczywała na cmentarzu, następnie została skradziona, a w lutym 2015 roku została odnaleziona kilka kilometrów dalej w lesie. Nie zachowała się tabliczka z tekstem w języku niemieckim, umieszczona w dolnej części postumentu. Nie znaleziono choćby jej fragmentów.

Ozdobą cmentarza jest prowadząca do niego aleja lipowa.

Re: Cmentarz ewangelicki - Otłoczyn-Stacja (pow. aleksandrowski)

: sob lip 16, 2016 4:32 pm
autor: night
Znalezienie tego kamienia Wolfganga Schmude to był dla nas impuls do zrobienia porządków na cmentarzu. Mało, że został prawie cały ogołocony z nagrobków to jeszcze był przez leśnictwo zaorany. Prawie wszystkie nagrobki wykopywaliśmy z ziemi. W tym roku było już pierwsze koszenie i ponowne wyszorowanie z mchu.

Re: Cmentarz ewangelicki - Otłoczyn-Stacja (pow. aleksandrowski)

: sob lip 16, 2016 6:08 pm
autor: zbyszekg9
Tym większe słowa uznania za wkład w stan, do jakiego cmentarz został doprowadzony.