Strona 1 z 1

Cmentarz ewangelicki - Otłoczyn-Wieś (pow. aleksandrowski)

: czw lip 14, 2016 12:22 pm
autor: zbyszekg9
Drugi cmentarz w Otłoczynie zlokalizowany jest w części miejscowości, znanej pod nazwą Otłoczyn-Wieś. Jest położony tuż za cmentarzem katolickim. Został założony prawdopodobnie w 2. połowie XVIII w. przez potomków osadników sprowadzonych po raz pierwszy w okolice Otłoczyna jeszcze w początkach XVII wieku i jest najstarszym zabytkiem protestanckiej kultury materialnej we wsi.
Obecnie cmentarz jest nieczynny (zamknięty prawdopodobnie w 1945 roku), zdewastowany. Jego powierzchnia to około 0,14 ha. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1. ćw. XX w. Spoczywają tu prochy rodzin Krüger, Kusel, Ott, Radtke, Rahn i wielu innych, zwykle trudniących się rolnictwem mieszkańców.
Obecnie teren cmentarza jest uporządkowany. Prace na terenie cmentarza realizowane są z inicjatywy mieszkańców wsi, dzieci z Pracowni Orange oraz Urzędu Gminy Aleksandrów Kujawski. Łącznie zidentyfikowano około 20 stanowisk, w tym mogiły obmurowane, mogiły ziemne, oraz postumenty.

Re: Cmentarz ewangelicki - Otłoczyn-Wieś (pow. aleksandrowski)

: sob lip 16, 2016 4:38 pm
autor: night
Ten z kolei był porządkowany w 2014. A stojący na sąsiednim cmentarzu katolickim granitowy obelisk ku czci poległych żołnierzy radzieckich pochodzi właśnie z tego ewangelickiego cmentarza.