Strona 1 z 1

Świniary gm. Słubice, pow. płocki, woj. mazowieckie

: śr sie 01, 2018 3:27 pm
autor: UBOOT
Ostatnimi czasy odwiedziłem koleżankę, która pokazał mi wieś Świniary troszkę z innej perspektywy. Jej rodzina, po wojnie zamieszkała w jednej z olenderskich chat . Dziś, miejsce jest opuszczone a przyroda robi swoje, Wspominając to miejsce, koleżanka z nostalgią opowiadała mi o wielopokoleniowym zwyczaju ,,kręcenia powideł olenderskich" oraz budowaniu faszynowych płotów przez jej ojca.

Więcej o samej wsi poniżej.
Pierwsze zagrody holenderskie we wsi wzmiankowanej po raz pierwszy w XIV w. założone zostały w 1788 r. "Wyrumowania" zarośli podjął się Marcin Datzlaw - "Obywatel niemiecki wsi Sady". W 1827 r. w osadzie znajdowało się 11 domów i 108 mieszkańców. W 1890 r. - 23 domy i 183 mieszkańców gospodarujących na 209 morgach gruntu. Na terenie wsi było również zarybione 6-morgowe jezioro. Mieszkańcy trudnili się uprawą buraków cukrowych, plantacją wierzby, sadownictwem oraz wyrobem sera holenderskiego.

Wieś rzędowa położona na południowym brzegu Wisły, na północ od Wiączemina Polskiego i Nowosiadła. Prowadzi do niej asfaltowa droga z Wymyśla Polskiego, rozwidlająca się w Nowosiadle w kierunku na zachód ku Wiączeminowi Polskiemu, w kierunku na wschód ku Życkowi Nowemu. Zagrody położone między asfaltową drogą a wałem przeciwpowodziowym, na sztucznie usypanych wzgórkach. Wieś przedzielona starorzeczem Wisły, ukształtowanym po powodzi w 1981/1982 r. Siedliska usytuowane przeważnie po północnej stronie polnej drogi biegnącej przez osadę (w zachodniej i centralnej części wsi) lub (we wschodniej części wsi) od głównej drogi prowadzą do nich polne drogi dojazdowe. Liczne fragmenty starego (XIX w.) wału przeciwpowodziowego. Gospodarstwa na planie zbliżonym do kwadratu lub prostokąta otoczone są sztachetowymi i wierzbowymi plecionymi płotami.

źródło: http://holland.org.pl