Zamek - Mirów (pow. myszkowski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
Margos
Posty: 330
Rejestracja: pn mar 16, 2009 10:56 am
Lokalizacja: Łódź,Staňkov (okres Domažlice) Czech Republic

Zamek - Mirów (pow. myszkowski)

Postautor: Margos » pn lip 06, 2009 8:23 pm

Warownia w Mirowie zbudowana została prawdopodobnie na miejscu drewniano-ziemnego grodu w czasach Kazimierza Wielkiego. Powszechnie przyjmuje się, że właśnie ten władca był fundatorem zamku, choć nie brakuje głosów, iż twierdzę wzniesiono z polecenia Władysława Opolczyka lub rodu Lisów, właścicieli zamku w Koziegłowach. Warowny zespół Mirownik przypuszczalnie miał pełnić rolę strażnicy chroniącej zachodnie rubieże Rzeczypospolitej przed najazdem braci Czechów. Pierwsza wzmianka poświadczająca istnienie murowanej warowni pochodzi z dokumentu wystawionego w 1405 roku i wskazuje niejakiego burgrabiego Sasina jako pana i właściciela mirowskiego zamku. Wcześniej, bo około 1370 wieś oraz okoliczne ziemie stały się lennem księcia Władysława Opolskiego, który utracił je w roku 1396. Oskarżony o kolaborację z Czechami został zbrojnie najechany przez Władysława Jagiełłę, a zamek trafił w ręce Krystyny(a?) z Koziegłów, pełniąc później rolę mieszkalno-obronnej siedziby rycerskiej. W roku 1422 kupił go Piotr z Bnina, który do istniejącej jednopiętrowej budowli dostawił trzypiętrową wieżę.
W 1489 roku warownię przejął Piotr Myszkowski herbu Jastrzębiec z Przeciszowa. Obiekt był w posiadaniu rodu Myszkowskich przez następne 144 lata, podczas których uległ gruntownej modernizacji i rozbudowie. W roku 1633 dotychczasowi właściciele przeprowadzili się do Pińczowa, a zamek sprzedali Janowi Korycińskiemu, który niespełna dwadzieścia lat później spieniężył go rodzinie Męcińskich. Podczas Potopu Szwedzi nie po raz pierwszy pokazali wyższość "kultury zachodu" nad kmiotami z Polski, niszcząc i paląc piękną mirowską twierdzę. I choć została ona częściowo odbudowana przez swoich właścicieli, to w XVIII wieku ostatecznie popadła w ruinę i w roku 1787 pożegnała ostatnich lokatorów. Potem była systematycznie rozbierana przez mieszkańców wsi, a jej cząstki posłużyły do budowy domów i drogi. Kolejny dramat wydarzył się w 1937 roku, kiedy zawaliła się południowo-zachodnia ściana prostokątnej wieży. Pierwsze prace sondażowo-remontowe przeprowadzono w latach 1960-62, podczas których zamek odgruzowano i zabezpieczono w formie trwałej ruiny. W czasach komuny zabytku formalnie nie znacjonalizowano, a biedny właściciel siedział cicho, ażeby system nie przypomniał sobie o załatwieniu niezbędnych formalności. W latach 60-ych pewien mieszkaniec Śląska chciał ruinę wykupić i otworzyć w niej winiarnię. Komuna nie dała.


Źródło : http://www.zamkipolskie.com
Obrazek
Awatar użytkownika
Margos
Posty: 330
Rejestracja: pn mar 16, 2009 10:56 am
Lokalizacja: Łódź,Staňkov (okres Domažlice) Czech Republic

Re: Zamek w Mirowie.

Postautor: Margos » pn lip 06, 2009 8:29 pm

Kilka fotek :
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zdjęcia:
Obrazek
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Zamek w Mirowie.

Postautor: bobola » pn maja 03, 2010 11:07 am

Ech, dawnych wspomnień czar. Jura jeszcze bez skomercjalizowanej "obsługi turystycznej". Tak było! w 1978 r.
Załączniki
slide-tr.1978- Jura.jpg
slide-tr.1978- Jura.jpg (61.58 KiB) Przejrzano 6615 razy
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 670
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Re: Zamek w Mirowie.

Postautor: Jacek&Agatka » pn maja 03, 2010 7:04 pm

A mnie tam poniesie kolejny już raz na początku czerwca, ale już się doczekać nie mogę!
AGATA
Awatar użytkownika
Ezy.Ryder
Posty: 234
Rejestracja: pn mar 16, 2009 10:58 am
Lokalizacja: Izabelin

Re: Zamek w Mirowie.

Postautor: Ezy.Ryder » śr cze 09, 2010 5:57 pm

Żal patrzeć...
Zamek Mirów i Bobolice to miejsca bardzo mi drogie. Kiedy miałem naście lat wyruszyłem w pierwszą podróż motocyklową odremontowanym i przerobionym przeze mnie motocyklem marki Junak. Droga zaprowadziła mnie właśnie na Jurę Krakowsko-Częstochowską i spędziłem tam kilka dni napawając się pięknem tych że miejsc. Siedzieliśmy z kumplami na zamku w Mirów przez całą noc, oglądając spadające gwiazdy a potem wschód słońca. Teraz kiedy widzę ten zamek ogrodzony sorry ale mnie trafia... Zwłaszcza biorąc pod uwagę to co pan Lasecki zrobił z pięknymi malowniczymi ruinami zamku w Bobolicach. Ostatni raz byłem na jurze jakieś 3 lata temu. Mirów nie był jeszcze ogrodzony. W sklepie rozmawiałem z miejscowymi. Nie będę przytaczał co mówili o Laseckim. W każdym razie jedna z pań opowiedziała że Lasecki na ostatnim zebraniu gminy powiedział że tak czy tak on ten zamek przejmie i nikt mu w tym nie przeszkodzi. Jak widać słowa dotrzymał. W końcu kto bogatemu zabroni... Niektórzy może powiedzą że to fajna inicjatywa że gość odbudowuje zamki, nie wiem, mnie tam się nóż w kieszeni otwiera... Wolę zapamiętać te miejsca takie jakimi są na fotografiach kolegi Boboli.
Awatar użytkownika
Gaja51
Posty: 31
Rejestracja: wt sie 17, 2010 12:12 am
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

Re: Zamek w Mirowie.

Postautor: Gaja51 » wt sie 17, 2010 10:30 pm

Autorami zdjęć są mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej,
osoby z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym,
którzy w ramach projektu
"Oddech dawnych czasów"
te piękne zdjęcia samodzielnie wykonali



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek...Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony wt sie 17, 2010 11:07 pm przez Gaja51, łącznie zmieniany 1 raz.
Gabi
Awatar użytkownika
Gaja51
Posty: 31
Rejestracja: wt sie 17, 2010 12:12 am
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

Re: Zamek w Mirowie.

Postautor: Gaja51 » wt sie 17, 2010 10:54 pm

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Gabi
Awatar użytkownika
Gaja51
Posty: 31
Rejestracja: wt sie 17, 2010 12:12 am
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

Re: Zamek w Mirowie.

Postautor: Gaja51 » wt sie 17, 2010 11:06 pm

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Obrazek
Gabi
Awatar użytkownika
Gaja51
Posty: 31
Rejestracja: wt sie 17, 2010 12:12 am
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

Re: Zamek w Mirowie.

Postautor: Gaja51 » wt sie 17, 2010 11:14 pm

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Gabi
Awatar użytkownika
Gaja51
Posty: 31
Rejestracja: wt sie 17, 2010 12:12 am
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

Re: Zamek w Mirowie.

Postautor: Gaja51 » wt sie 17, 2010 11:25 pm

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

PRACA 64 LETNIEGO GŁUCHONIEMEGO KAZIMIERZA
MIESZKAŃCA DOMU POMOCY OD 56 LAT
UPOŚLEDZONEGO W STOPNIU UMIARKOWANYM.



Obrazek
Gabi

Wróć do „Zamki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości