Grób polskiego żołnierza wrześniowego.

Bieżąca działalność stowarzyszenia
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Grób polskiego żołnierza wrześniowego.

Postautor: UBOOT » ndz lut 28, 2010 7:14 am

Las Brwilno jest miejscem wielu tajemnic i tragedii. Jedną z nich jest miejsce pochówku polskiego żołnierza z kampanii wrześniowej.
Rok 1939, okupant wkracza na teren powiatu płockiego. Na moście w Biskupicach powstaje posterunek Wermachtu a na terenie młyna Gedego ich mała wartownia. W okolicach Siecienia hitlerowcy łapią ukrywającego się polskiego żołnierza i przyprowadzają do wartowni w młynie. Biją go dotkliwie a następnie wprowadzają go do lasu i tam go zabijają.
...
Tematem polskiego żołnierza zajmuję się od kilku lat. Powyższą historię opowiedział mi Pan Tadeusz Kowalski (ur 1925r), który mieszka w pobliżu mostu w Biskupicach od urodzenia. Rozmawiając z kilkoma starszymi osobami, wszyscy wskazują przybliżone miejsce pochówku (na mapie). Teren który należny przeszukać to około 1-2h.
Wiosną kiedy będzie już sucho, zapraszam na poszukiwania.
Załączniki
Mapa843.JPG
Mapa843.JPG (63.02 KiB) Przejrzano 13553 razy
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Grób polskiego żołnierza wrześniowego.

Postautor: UBOOT » ndz sie 08, 2010 8:19 am

Witam, zwracam się z prośbą i propozycją.
W sobotę (jeśli nie pojadę na Osówkę), chciałbym przeszukać miejsce wskazane jako grób żołnierza. Ze względu na fakt, że będę po szeroko pojętej integracji ;) , prosiłbym, aby mnie ktoś zabrał ze sobą.
Propozycja Ekspedycji:
miejsce- Las Brwilno
Start- Biskupice (wejście do jaru)
Godzina- 9/10

Czy są chętni?
Awatar użytkownika
adiutant
Posty: 124
Rejestracja: czw maja 20, 2010 10:17 pm

Re: Grób polskiego żołnierza wrześniowego.

Postautor: adiutant » ndz sie 08, 2010 9:51 am

Ja piszę się takim samym scenariuszem jak Ty, czyli Osówka lub alternatywnie żołnierz. I dokładnie mam taki sam problem: zero auta. Także prośba ta sama co do podwiezienia :rower:
adiutant gen.Bontemps
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Grób polskiego żołnierza wrześniowego.

Postautor: UBOOT » sob sie 14, 2010 3:59 pm

Niestety samemu nic się nie zdziała. Dwie godziny łażenia, wiele górek i dołków do sprawdzenia wykrywaczem. Sprawdziłem obszar około 1500- 2000 m2. Na razie nic :( . Do sprawy powrócę jak wróci kazet ze swoim sprzętem.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Grób polskiego żołnierza wrześniowego.

Postautor: UBOOT » pt sie 20, 2010 11:22 pm

Ludziska czy ktoś mi jutro pomoże w poszukiwaniach???? Czy znowu sam :( . Jeśli są chętni to godzina 13/14 wymarsz...
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Grób polskiego żołnierza wrześniowego.

Postautor: bobola » sob sie 21, 2010 10:26 am

Chętny to ja jestem, ale niedysponowany też jestem i kuruję się. Życzę udanych poszukiwań :papa:
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Grób polskiego żołnierza wrześniowego.

Postautor: UBOOT » ndz sie 22, 2010 5:43 pm

Grupa Tradytorów w składzie Aga, Kazet, adiutant i ja przeszliśmy przez kolejną cześć terenu, jednak bez skutku. Postanowiliśmy powrócić tu na jesieni i poszukać jeszcze raz.
Kilka fotek z poszukiwań:
Załączniki
102_9190.JPG
102_9190.JPG (140 KiB) Przejrzano 13447 razy
102_9193.JPG
102_9193.JPG (148.65 KiB) Przejrzano 13447 razy
102_9201.JPG
102_9201.JPG (167.89 KiB) Przejrzano 13447 razy
102_9204.JPG
102_9204.JPG (178.79 KiB) Przejrzano 13447 razy
Awatar użytkownika
adiutant
Posty: 124
Rejestracja: czw maja 20, 2010 10:17 pm

Re: Grób polskiego żołnierza wrześniowego.

Postautor: adiutant » pn sie 23, 2010 7:04 am

Warto byłoby wypytać gajowego gdzie ta mogiła była, to tylko 10 lat, w końcu jak łazi po lesie to chyba coś pamięta oprócz drewna. A tak swoją drogą to mam taki pomysł aby teren przeszukać metodycznie: tyralierą na kilka wykrywaczy. Było by to tak: dajemy posty na inne płockie portale z hasłem, że wczesną wiosną organizujemy poszukiwania, i szukamy ciekawych ze sprzętem. Ustalamy termin i ruszamy. Jeśli żołnierz był pozbawiony Honoru czyli w mym rozumieniu munduru i wszelkich metalowych rzeczy jak guziki czy klamry to wątpię czy coś piszczałki znajdą, mało prawdopodobne aby kula została w ciele. Natomiast można będzie znaleźć łuski wyplute z broni bohaterskich zabójców a to oznaczałoby odkrycie miejsca z którego do niego strzelali. Mając na uwadze archiwalne zdjęcia z epoki jak takie egzekucje się odbywały, to uważam, że miejsce śmierci i mogiła nie będą się znajdować dalej jak 5 do 8 metrów. Wszystko to należałoby uzgodnić z zarządem rezerwatu. Myślę, że nie będzie argumentem przeciwko nam cisza i spokój rezerwatu.
adiutant gen.Bontemps
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Grób polskiego żołnierza wrześniowego.

Postautor: UBOOT » śr sie 25, 2010 9:26 pm

W dniu dzisiejszym odbyła się bardzo spontaniczna ekspedycja poszukiwacza grobu. Podczas rozmowy z gospodarzem, Panem Wiesławem, na którego polu znajduje się grób żołnierza z 1920 roku, otrzymaliśmy bardzo szczegółowe namiary na grób polskiego żołnierza z 1939 roku. Kazet natychmiast zarządził pełną mobilizację i wymarsz. Tak więc ja, Tete i Kazet zrobiliśmy parę kilosów (pod koniec prawie po ciemku). Niestety znowu bez skutki, ale krąg (miejsce) bardzo się zawęziło. Po za tym Pan Wiesław zadeklarował nam pomoc w namierzeniu grobu.
Załączniki
DSCF6883.jpg
DSCF6883.jpg (88.26 KiB) Przejrzano 13422 razy
DSCF6884.jpg
DSCF6884.jpg (89.84 KiB) Przejrzano 13422 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Grób polskiego żołnierza wrześniowego.

Postautor: bobola » czw sie 26, 2010 9:46 am

"nocne marki" :D
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Grób polskiego żołnierza wrześniowego.

Postautor: UBOOT » pt wrz 10, 2010 6:54 pm

Jeśli ktoś jest zainteresowany to jutro idę w teren o 13.00. Ja coś to około tej godziny zbiórka przed wejściem do jaru w Biskupicach
Awatar użytkownika
tete
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 760
Rejestracja: pt mar 13, 2009 10:37 am
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Grób polskiego żołnierza wrześniowego.

Postautor: tete » sob lis 13, 2010 9:13 pm

Jest jeszcze jedna ewenetualnośc której na dzień dzisiejszy wykluczyc się nie da: są dwa groby.
Być rządzonym oznacza, pod pretekstem dbałości o dobro ogółu być zmuszanym do płacenia
Być rządzonym oznacza być uciskanym okradanym, oszukiwanym, drenowanym, represjonowanym
Taka jest władza, taka jest jej sprawiedliwość,
Taka jest władza, taka jest jej moralność.

(c) SS20 aka Dezerter
Obrazek
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Grób polskiego żołnierza wrześniowego.

Postautor: UBOOT » ndz lis 14, 2010 12:48 am

...a więc tak. Na pozór to są dwie różne lokalizację, z tym że wskazanie pierwszego człowieka- pracownika leśnego (żółte koło) oraz Pana Wiesława (czerwone koło) mają odległość od siebie około 100- 150 metrów. Czy to tak dużo jak na las? Wydaje mi się, że nie.
Co do dwóch mogił to nie sądzę.
Rozmawiałem z Panem Wiesławem ma mi wskazać przybliżoną lokalizację i wtedy będę szukać dokładnie.
Załączniki
Mapa843.JPG
Mapa843.JPG (63.5 KiB) Przejrzano 13343 razy
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 947
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Grób polskiego żołnierza wrześniowego.

Postautor: Majsterek » pn lis 15, 2010 11:52 pm

Witam szanownych zwiadowców,
Na razię nazywam się Majsterek i dopiero co zdążyłem zapoznać się z waszą jakże chwalebną działalnością na terenie okołopłockim.
Sam często bywam w rejonie "Brwilno" i jeżeli tylko będe mógł pomóc to chętnie przyczynie się do zacnych waszych poczynań. Sprzętem specyficznym nie dysponuję, za to chęcią do działania owszem. Las dość dobrze znam, służę także dokładnymi i aktualnymi mapami całego Brudzeńskiego Krajobrazowego Parku. Czekam więc na rozwój tematu...
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Grób polskiego żołnierza wrześniowego.

Postautor: UBOOT » wt lis 16, 2010 6:19 am

Witam Majsterek. Las Brwilno jest terenem moich wieloletnich badań. Cieszę się, że będę (mam nadzieje :) )miał towarzysza do wędrówek i poszukiwań. Zapraszam do zwiadu już być może w sobotę celem poszukiwań żołnierza z 1939 roku.
Jeśli będziesz zainteresowany to moje GG3658826
pzdr UBOOT
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 947
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Grób polskiego żołnierza wrześniowego.

Postautor: Majsterek » czw gru 02, 2010 3:33 pm

Zrobiłem rozeznanie w materiałach kartograficznych którymi dysponuje Nadleśnictwo Płock i niestety nic nie udało się znaleźć. Mapy tam dostępne są ubogie w szczegóły i dotyczą głównie zagospodarowania lasu.
Spotkałem człowieka który pracował na interesującym nas terenie 4 lata temu i nie przypomina sobie on pozostałości krzyża. Zajmuje się on kartografią i poszuka czegoś na powojennych mapach, więc może jeszcze wpadniemy na jakiś trop.
Wskazał także obszar na którym warto poszukać (zaznaczyłem na czerwono)
Brwilno a.jpg
Brwilno a.jpg (139.09 KiB) Przejrzano 13294 razy
Jeszcze jedna prośba: zaznaczcie mi na mapie w możliwie dużej skali dokładne położenie grobu żołnierza z 1920. Powstaje mapa BPK, dobrze byłoby ująć na niej miejsce spoczynku tego człowieka.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Grób polskiego żołnierza wrześniowego.

Postautor: UBOOT » czw gru 02, 2010 8:26 pm

Wielkie dzięki Piotrek za pomoc w całej akcji. W tamtym tygodniu rozmawiałem z sąsiadem który potwierdził historię i wspominał, że kiedyś był przy tym grobie (20 lat temu). Lokalizację jako podaje to gdzieś koło leśniczówki. Tak, więc szukamy dalej.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 947
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Grób polskiego żołnierza wrześniowego.

Postautor: Majsterek » pt sty 21, 2011 7:42 pm

Mały drobiazg który może znacząco zwiększyć obszar poszukiwań:
Brwilno WIG.jpg
Brwilno WIG.jpg (374.65 KiB) Przejrzano 13253 razy
Są (a raczej były) 2 gajówki + leśniczówka
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Grób polskiego żołnierza wrześniowego.

Postautor: UBOOT » sob lut 19, 2011 4:44 pm

Dziś z Majsterkiem przeprowadziliśmy poranne poszukiwania przy użyciu starych map. Teren zawęziliśmy do wielkości boiska piłki ręcznej. Jeśli wykrywacze nic nie wskażą to już chyba nić nie pomoże.
Tak więc wielka prośba o pomoc, pod koniec marca lub na początku kwietnia potrzebna będzie każda ilość rąk, najlepiej z wykrywkami.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Grób polskiego żołnierza wrześniowego.

Postautor: Thomas » sob lut 19, 2011 5:03 pm

Jeśli zdołam do tego czasu kupić jakiegoś pika to oczywiście stawiam się do pomocy.
Jeśli jeszcze nie kupię, a się do czegoś przydam - również zgłaszam swoją obecność. :)
Trzeba w końcu coś robić! :D

Wróć do „Stowarzyszenie TRADYTOR”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości