Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Pomnik powstańców w Jurkowicach (pow. staszowski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Pomnik powstańców w Jurkowicach (pow. staszowski)

Postautor: trobal » sob wrz 18, 2010 9:02 pm

Jadąc z Klimontowa do Bogorii mija się w Jurkowicach (z prawej strony szosy) pomnik powstańców. Można (rzecz jasna) go nie mijać tylko się na chwilę zatrzymać. Ja tak zrobiłem. Jednak informacje z tablicy umieszczonej na kamieniu były zbyt skąpe. Tu je trochę uzupełnię.

Obrazek

Dnia 20 października 1863 roku oddział powstańców gen. Czachowskiego stoczył zwycięską bitwę pod Rybnicą. Po bitwie ok. 450 powstańców pod dowództwem kapitana Augusta Rosena (pseud. Gustaw Róża) udał się na nocleg do wsi Jurkowice. Nad ranem został zaatakowany przez Rosjan, którzy łącznie z przybyłymi podczas walki oddziałami dysponowali ok. 1300 żołnierzami. Powstańcy nie zdołali odeprzeć ataków wroga. Większość z nich trafiła do niewoli. Zginęło 52 w tym i ich dowódca kpt. Rosen.

Obrazek

Obrazek

Ze wszystkich poległych tylko Rosen znany był z nazwiska. Pochodził w rodziny tarnowskiego lekarza. Także jego dwaj bracia wybrali karierę medyczną. Ojciec i matka czynnie brali udział w pomaganiu powstańcom. August służąc w armii austriackiej zdobył stopień kapitana. W takim też stopniu służył pod rozkazami gen. Czachowskiego.

Poległych powstańców pochowano w Olbierzowicach na cmentarzu parafialnym. Liczba poległych podana została przez lekarza sporządzającego akty zgonu. W źródłach pamiętnikarskich podaje się liczbę ok. 90 poległych powstańców.

Więcej informacji znajduje się na stronach Muzeum Historii Kielc. O Jurkowicach i o Olbierzowicach
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Pomniki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość