Drodzy użytkownicy

Doceniamy zaangażowanie tak wielu z Was w redagowanie i rozwijanie zasobu wiedzy zgromadzonej na naszym forum. Korzystanie z tego zbioru historii, wspomnień, opisów, fotografii jest jednak możliwe tylko pod warunkiem opłacenia należności za utrzymanie serwera na którym gromadzone są dane. Zwracamy się do Was z prośbą o drobne nawet wpłaty, które pozwolą nam utrzymać i rozwijać witrynę. Wtedy będziemy mogli dalej wspólnie cieszyć się z odkrywania naszej ojczyzny, a na pewno nie zabraknie miejsca na przechowywanie kolejnych informacji.

Jeśli uznacie za słuszne wesprzeć forum wpłatą wg własnego uznania i możliwości, będziemy jako administratorzy forum i strony internetowej bardzo wdzięczni.
Informacje niezbędne do dokonania płatności:

Odbiorca: Stowarzyszenie TRADYTOR
Nr konta: 68 2130 0004 2001 0554 6429 0001
Tytuł płatności: Składka na serwer

Z góry dziękujemy i zachęcamy do aktywnego korzystania z naszej wspólnej kopalni wiedzy.

Kwatera kleeberczyków - Wola Gułowska (pow. łukowski)

Cmentarze, mogiły, kwatery
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Kwatera kleeberczyków - Wola Gułowska (pow. łukowski)

Postautor: trobal » sob lis 13, 2010 11:06 am

Groby związane z ostatnią bitwą kampanii wrześniowej 1939 (która rozegrała się w październiku tegoż roku) są porozrzucane na całym terenie objętym działaniami bojowymi. Szczęśliwie nigdy nie przeniesiono wszystkich pochówków żołnierzy Kleeberga w jedno miejsce. Dzięki temu dziś odwiedzając groby żołnierzy z Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" można samemu zobaczyć na jak dużym obszarze trwały walki.

W Woli Gułowskiej znajduje się muzeum poświęcone tej bitwie. Kwatera wojenna na cmentarzu parafialnym wg znaków znajduje się nie w Woli Gułowskiej tylko w sąsiadującej z nią miejscowości - Turzystwo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Kwatera kleeberczyków - Wola Gułowska (pow. łukowski)

Postautor: Nieostatni » sob lis 13, 2010 3:14 pm

Jeśli dobrze zrozumiałem, prezentujesz w swym reportażu kwaterę wojenną na cmentarzu w Turzystwie obok Woli Gułowskiej. Sądząc po zagospodarowaniu terenu, kwaterę uporządkowano stosunkowo nie dawno. Otrzymała monumentalny akcent, po przez umieszczenie bryły pomnika w jej centralnej części. Granit pomnika, przypomina swym kształtem stanowisko ogniowe drużyny, ukrytej za tarczą osłonową CKM, w której przezierniku widoczne są elementy celownicze w postaci krzyża. Piękny to symbol uwieczniony kutymi w granicie słowami, przed oczami Celowniczego i przybyłych Tu w hołdzie poległym - oglądających: Bóg - Honor - Ojczyzna i po drugiej stronie SGO "POLESIE"
Polegli tu, walczyli pod wodzą jedynego polskiego generała dywizji Franciszka Kleeberga, który nie przegrał żadnej bitwy w Kampanii Wrześniowej. Ta ostatnia pod Kockiem, była również wygraną. Mimo wygranej, podjął decyzję o kapitulacji z powodu braku amunicji i racji żywnościowych dla żołnierzy i koni. Z ostatniego rozkazu generała Franciszka Kleberga:
Przywilejem dowódcy jest brać odpowiedzialność na siebie. Dziś biorę ją w tej najcięższej chwili - każąc zaprzestać dalszej bezcelowej walki, by nie przelewać krwi żołnierskiej nadaremnie. Dziękuję Wam za Wasze męstwo i Waszą Karność, wiem, że staniecie, gdy będziecie potrzebni.
Jeszcze Polska nie zginęła. I nie zginie.

Dziękuję Ci za zbliżenia tablic i kamieni memoratywnych. Bezpośredni kontakt, jest wielkim walorem przekazu.
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Kwatera kleeberczyków - Wola Gułowska (pow. łukowski)

Postautor: trobal » sob lis 13, 2010 3:55 pm

Nieostatni pisze:Jeśli dobrze zrozumiałem, prezentujesz w swym reportażu kwaterę wojenną na cmentarzu w Turzystwie obok Woli Gułowskiej.
Tak. Obie wsie się stykają. Cmentarz mają zaś jeden. Zanim tu trafiłem byłem przekonany, że skoro pisze się, że kwatera znajduje się na cmentarzu w Woli Gułowskiej to cmentarz powinien być właśnie w Woli Gułowskiej.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość