Mogiła powstańców listopadowych - Sierpc

Cmentarze, mogiły, kwatery
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Mogiła powstańców listopadowych - Sierpc

Postautor: Thomas » ndz sie 08, 2010 11:55 am

http://www.starysierpc.blog.onet.pl pisze:We wrześniu 1831 r. pod Sierpcem miała miejsce potyczka między oddziałami powstańczymi a wojskami rosyjskimi. Zginęli w niej polscy patrioci.
Ciała pochowano na posesji (w ówczesnych czasach) na obrzeżach miasta przy ulicy Piastowskiej 44 (naprzeciw dzisiejszego stadionu). Na miejscu postawiono drewniany krzyż z datą 1830.

W 1932 roku, krzyż stojący od ponad stu lat spróchniał i przewrócił się. Właściciel działki - Bronisław Brudnicki, uprzątnął teren i ufundował granitowy pomnik z kulą w zwieńczeniu. Na pomniku wyrył jedynie swoje nazwisko, oraz daty 1830 - 1932.

Monument to trzykondygnacyjna budowla z ociosanego kamienia ustawiona na kwadratowym postumencie otoczonym żeliwnym płotkiem. Pośrodku wyrzeźbiono krzyż. Na szczycie umieszczono kamienną kulę z krzyżem.

Podczas działań II wojny światowej, w 1943 roku pomnik został zniszczony. Części pomnika leżały w krzakach a spory fragment użyto jako element posesyjnego ogrodzenia.
Taki stan trwał nieprzerwanie do 1980 roku.
Wtedy to właśnie społeczeństwo miasta Sierpca sfinansowało remont pomnika. Poskładano elementy i uzupełniono braki metalowych części. Monument jednak ustawiono odwrotnie niż poprzednio, tak iż napis p. Brudnickiego znalazł się w tylnej części. Z przodu zaś zamontowano tabliczkę informującą o charakterze tego miejsca. Nie wspomniano jednak o spoczywających tam powstańcach.

Do początku XXI wieku pomnik znalazł się w złym otoczeniu. W pobliżu wybudowano sklep i bar, a tuż za nim ustawiono śmietniki i kontenery. Często bezkarnie śmieci lądowały na pomniku.
Podjęto wówczas decyzję o przeniesieniu go w bardziej reprezentacyjne miejsce, jakim okazał się park w pobliżu dawnej cerkwi przy ul. Braci Tułodzieckich.

Nie był to do końca trafiony pomysł. Pomnik był miejscem pamięci po pochowanych tam powstańcach.
Czy nie lepiej było uporządkować teren wokoło?
Dziś na jego miejscu znajduje się parking. Teren jest uporządkowany i zadbany. Czy nie można było zrobić tego 10 lat temu?
Obrazek
Załączniki
DSC_1648.JPG
DSC_1648.JPG (197.61 KiB) Przejrzano 9316 razy
DSC_1654.JPG
DSC_1654.JPG (190.42 KiB) Przejrzano 9316 razy
DSC_1647.JPG
DSC_1647.JPG (88.07 KiB) Przejrzano 9316 razy
DSC_1833.JPG
DSC_1833.JPG (186.42 KiB) Przejrzano 9316 razy
Awatar użytkownika
adiutant
Posty: 124
Rejestracja: czw maja 20, 2010 10:17 pm

Re: Mogiła powstańców listopadowych - Sierpc (pow. sierpecki

Postautor: adiutant » ndz sie 08, 2010 12:16 pm

Brawo Thomas, to jest Wasz Sierpecki temat, dzięki za szybki odzew. Będziecie go rozwijać mam nadzieję do pomyślnego końca. W potrzebie znajdziecie sprzymierzeńców wśród bliskich a także mam nadzieję wśród obcych. Wstępnie sobie przedstawiliśmy zamiary w Osówce, podaj mi na PW telefon do siebie bo emaila chyba już mam, bo nie wszystkie dyskusje z tym związane możemy publikować. Będziemy pchać tę sprawę wyżej i wyżej... :wspinaczka: aż do satysfakcjonującego końca.
Jeszcze jedno wklej kilka fotek tego miejsca pod zadbanym obecnie parkingiem. Dobre by były takie z dalszej perspektywy i ze zbliżenia.
adiutant gen.Bontemps
Awatar użytkownika
adiutant
Posty: 124
Rejestracja: czw maja 20, 2010 10:17 pm

Re: Mogiła powstańców listopadowych - Sierpc (pow. sierpecki

Postautor: adiutant » śr sie 11, 2010 7:25 am

Hej Tomas,
Jak tam fotki obecnego miejsca z nieistniejącą mogiłą? Czy dostałeś stare zdjęcia od p.Gąsiorowskiego? Opierając się na nich spróbuj wykonać nowe ujęcia, chodzi mi o te same parametry fotograficzne a głównie o odległość, ogniskową i co tam jeszcze ważnego. Pozwoli to wstępnie wyznaczyć interesujące nas miejsce. Może zachowały się jakieś stare mapy Sierpca z naniesioną mogiłą lub chociaż z posesją z budynkami i przylegającą ulicą na której się znajdowała.
Zastanowić się trzeba: co lub kto jest organem ustawodawczym a kto wykonawczym w Sierpcu, burmistrz czy Rada Miasta? Jest to o tyle ważne do kogo będziemy monitować w tej sprawie. Przydać by się mogło także poparcie "Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa" http://www.radaopwim.gov.pl/ i "Instytutu Pamięci Narodowej" http://www.ipn.gov.pl/
Odległym ale nie mniej ważnym będzie ustalenie co zrobić po ustaleniu miejsca i już wykonanej eksploracji (ekschumacji?), bo jeśli miejsce jest dziś mało poważne a potrzebne na parking to wg. mnie należałoby przenieść powstańców na teren przy kościele, tym przy którym chowa się dziś wszystkie znalezione szczątki ale w osobnej stosownej dla nich mogile. Chodzi mi o ten kościół z zaginioną płytą fundatora przebudowy o którym wspominałeś na naszej wycieczce.
adiutant gen.Bontemps
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Mogiła powstańców listopadowych - Sierpc (pow. sierpecki

Postautor: Thomas » czw sie 12, 2010 11:05 pm

Ruszyłem nieco sprawę.

Zdjęcie mam od Pana Pawła, dostałem je jakiś czas temu. Nie wiem czy mogę je wykorzystać, więc tymczasowo na środku umieszczam nazwisko pana Pawła, jak dostanę pozwolenie, przesunę napis. Zdjęcie ma służyć tylko poglądowi i do porównania.

Byłem dziś na miejscu, zrobiłem kilka zdjęć.
Obok stoi wiekowy dąb, mocno wiekowy.
Na planach miasta pomnik nie jest zaznaczony.

Zrobiłem mały wywiad, jutro będę miał odpowiedzi. Nie mam pewności czy nie było ekshumacji. Może i była. Ale co się stało z prochami? Nigdzie niestety nie upamiętniono ich pochówku. Wątpię, sądzę, że kości nadal spoczywają pod dębem.

Zdjęcie z 1986:
Zdjęcia:
I to samo ujęcie po 24 latach:
Zdjęcia:
Inne zdjęcia:
Zdjęcia:
Ostatnio zmieniony sob paź 02, 2010 7:41 pm przez Thomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
adiutant
Posty: 124
Rejestracja: czw maja 20, 2010 10:17 pm

Re: Mogiła powstańców listopadowych - Sierpc (pow. sierpecki

Postautor: adiutant » czw sie 12, 2010 11:29 pm

Ten dąb to poważna sprawa, myślę sobie, że mógł być posadzony przy świeżej jeszcze mogile na wieczną pamiątkę. Tymczasem wyszło tak, że mogiła przestała być zauważalna, drewniany krzyż spróchniał, a kamienny pomnik został przestawiony w wygodniejsze miejsce. Nastała era śmietnika a teraz parkingu.
Hmmm, nie dobrze. Drzewo to alibi dla urzędników bo przecież nie można go ruszyć i argument na rzecz zaniechania. Tak sobie dziś pomyślałem, że jest jeszcze dość czasu do 180tej rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego i może dałoby się sprawę w trybie pilnym załatwić jeszcze w tym roku. A tak, to trzeba jeszcze pomyśleć, co zrobić w obliczu tego problemu. Jutro przedzwonię do Ciebie Thomas, może coś wymyślimy.
adiutant gen.Bontemps
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Mogiła powstańców listopadowych - Sierpc (pow. sierpecki

Postautor: Thomas » czw sie 12, 2010 11:48 pm

Tak jak pisałem. Dąb może mieć 180 lat. Krzyż był blisko, jak spróchniał może i pan Brudnicki postawił go w tym samym miejscu. Nie zapominajmy, że w czasie IIWŚ pomnik zniszczono, a odbudowano go niekoniecznie w tym samym miejscu. Może przesunięto kilka metrów w te czy we w te.

Wstawiam zdjęcia planów.

Ortofotomapa współczesna:
Zdjęcia:
Ortofotomapa z naniesionym szkicem planu z 1938:
Zdjęcia:
Plan miasta z 1938:
Zdjęcia:
Ostatnio zmieniony sob paź 02, 2010 7:40 pm przez Thomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
adiutant
Posty: 124
Rejestracja: czw maja 20, 2010 10:17 pm

Re: Mogiła powstańców listopadowych - Sierpc

Postautor: adiutant » sob wrz 04, 2010 8:12 pm

No to ja się dowiaduję od innych, że temat powstańców jednak jakieś owoce wydał a od Thomasa ani mru mru :?:
Pochwal się bo jest czym :!:
adiutant gen.Bontemps
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Mogiła powstańców listopadowych - Sierpc

Postautor: Thomas » śr wrz 29, 2010 2:45 pm

Miło mi poinformować, że sprawa nabiera tempa.

Dziś, tj. 29 września miała miejsce Sesja Rady Miasta Sierpca, na której list grupy Ultima Thule został przedstawiony zebranym radnym w obecności Telewizji Sierpc i Prasy. Projekt zyskał akceptację dużej grupy radnych i burmistrza miasta Sierpca. Podjęto decyzję o wsparciu inicjatywy upamiętnienia pochowanych tam powstańców listopadowych. 11cioro radnych, z własnych środków finansowych na czele z burmistrzem przekazała pieniądze na wykonanie tablicy pamiątkowej.

Teraz czas na zagospodarowanie terenu i wykonanie projektu tablicy. Miejmy nadzieję, że do listopada uda się całość przedsięwzięcia należycie zrealizować.
Ostatnio zmieniony sob paź 02, 2010 7:43 pm przez Thomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 670
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Re: Mogiła powstańców listopadowych - Sierpc

Postautor: Jacek&Agatka » śr wrz 29, 2010 7:13 pm

:brawo: nic dodać nic ująć!
AGATA
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Mogiła powstańców listopadowych - Sierpc

Postautor: Nieostatni » pn paź 04, 2010 9:34 pm

Trzymam kciuki za pomyślność przedsięwzięcia. Nieśmiało zapytam o wątek "Księgi Wieczystej" związanej z posesją właściciela i fundatora pomnika pana Bronisława Brudzińskiego. W czasie II Rzeczpospolitej właściwe służby i "Hipoteki" skrzętnie odnotowywały tego typu przedsięwzięcia budowlane na posesjach, szczególnie miejskich. Może zachowała się Księga, może istnieje jakiś wpis, decyzja, szkic? Podziwiam i kibicuje tej pięknej idei.
Nieostatni
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Odsłonięcie tablicy na mogile Powstańców Listopadowych w Sierpcu

Postautor: Thomas » ndz lis 28, 2010 11:07 pm

27 listopada 2010, w Sierpcu, przy uroczystości odsłonięcia tablicy ku pamięci Powstańców Listopadowych, wzięła udział i pełniła przy tablicy wartę honorową, grupa rekonstruktorów - młodzieży pod "dowództwem", "oficera" Krzysztofa Zadrożnego. Chłopskie stroje i częściowo oryginalne (XIX-wieczne) uzbrojenie sprawiły, że rekonstruktorzy budzili niemałe zainteresowanie wśród gości uroczystości, ale i przechodniów, których nietypowy ubiór zmuszał do zatrzymania się i obserwacji. Dziękuję rekonstruktorom, którzy razem z płockim Pułkiem 4. Piechoty Xięstwa Warszawskiego pięknie prezentowali się podczas uroczystości.
.
DSC_0089.JPG
DSC_0089.JPG (173.59 KiB) Przejrzano 8849 razy
DSC_9916.JPG
DSC_9916.JPG (160.67 KiB) Przejrzano 8849 razy
DSC_9949.JPG
DSC_9949.JPG (152.18 KiB) Przejrzano 8849 razy
DSC_9957.JPG
DSC_9957.JPG (149.88 KiB) Przejrzano 8849 razy
DSC_9974.JPG
DSC_9974.JPG (167.99 KiB) Przejrzano 8849 razy
DSC_9984.JPG
DSC_9984.JPG (161.88 KiB) Przejrzano 8849 razy
Awatar użytkownika
michalziem
Posty: 123
Rejestracja: czw cze 03, 2010 10:42 pm
Lokalizacja: Źródła

Re: GRH Powstańców Listopadowych

Postautor: michalziem » pn lis 29, 2010 6:07 pm

Dość krótki epizod w naszym życiu ale myślę że zostanie on w na bardzo długo w pamięci każdemu kto brał w nim udział, a wszystko to dzięki Krzyśkowi (kazet-kz) (który potrafił ogarnąć te "bandę") i młodzieży od Tomka z NGH Ultima Thule (Guci, Jakubowi, Pikulowi), było dużo śmiechu a to najważniejsze.


poniżej kilka mniej oficjalnych fotek
Załączniki
1.JPG
1.JPG (85.47 KiB) Przejrzano 8841 razy
1 (1).JPG
1 (1).JPG (81.43 KiB) Przejrzano 8841 razy
1 (2).JPG
1 (2).JPG (130.98 KiB) Przejrzano 8841 razy
1 (3).JPG
1 (3).JPG (99.68 KiB) Przejrzano 8841 razy
1 (4).JPG
1 (4).JPG (92.64 KiB) Przejrzano 8841 razy
1 (5).JPG
1 (5).JPG (100.2 KiB) Przejrzano 8841 razy
Ostatnio zmieniony sob maja 12, 2012 9:07 pm przez michalziem, łącznie zmieniany 1 raz.
... a poza tym nigdy się już chyba nie spotkamy,
niech Cie pancerz i moje myśli od pocisków bronią...
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Mogiła powstańców listopadowych - Sierpc

Postautor: Thomas » pn lis 29, 2010 6:18 pm

Aby była ciągłość wątku należy tu napisać, jak sprawy się potoczyły.

Tablica na budynku się pojawiła, odsłonięta i poświęcona 27 listopada 2010. Tu więcej informacji - viewtopic.php?f=127&t=2964
Załączniki
DSC_9896.JPG
DSC_9896.JPG (181.48 KiB) Przejrzano 9187 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: GRH Powstańców Listopadowych

Postautor: bobola » pn lis 29, 2010 6:37 pm

Jest też zrekonstruowana Emilia Plater :brawo:
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: GRH Powstańców Listopadowych

Postautor: Thomas » pn lis 29, 2010 6:43 pm

To sierpecka Emilia Plater - Barbara Bronisława Czarnowska - http://tradytor.pl/forum/viewtopic.php?f=68&t=3091
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 670
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Re: Mogiła powstańców listopadowych - Sierpc

Postautor: Jacek&Agatka » wt lis 30, 2010 10:09 am

W rocznicę wybuchu powstania
Załączniki
IMG_2362.JPG
IMG_2362.JPG (206.15 KiB) Przejrzano 9181 razy
IMG_2360.JPG
IMG_2360.JPG (168.66 KiB) Przejrzano 9181 razy
AGATA
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Mogiła powstańców listopadowych - Sierpc

Postautor: Thomas » wt wrz 27, 2011 8:10 pm

Jutro (28 września) minie 180 lat od śmierci polskich patriotów, powstańców listopadowych - Juliana Szreybera i Michała Topolewskiego, biorących pewnie udział w Bitwie pod Sierpcem.
W miejscu, gdzie rok temu odsłanialiśmy tablicę w 180 rocznicę wybuchu powstania, zapaliliśmy dziś znicze i postawiliśmy kwiaty w imieniu NGH Ultima Thule.
Załączniki
DSC_1128.JPG
DSC_1128.JPG (147.25 KiB) Przejrzano 9156 razy
DSC_1138.JPG
DSC_1138.JPG (175.09 KiB) Przejrzano 9156 razy

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość