Kapliczka czy Mogiła - Cieślin (pow. sierpecki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Kapliczka czy Mogiła - Cieślin (pow. sierpecki)

Postautor: UBOOT » sob lis 20, 2010 6:52 pm

Na pograniczu dwóch wsi, Bożewa i Cieślina znajduje się...kapliczka, która do złudzenia przypomina mogiłę. Na dzień dzisiejszy trójka tradytorów Agata, Thomas i ja przeprowadziliśmy kilka rozmów na ten temat z okolicznymi mieszkańcami. Wszystko wskazuje, że budowla znajdowała się w tym miejscu już przed wojną i być może jest ona jakoś mogiłą (nasze rozważania). Więcej na filnie z terenu.
Być może okaże się, że jest to jakieś lokalne miejsce pamięci!
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QJUvF9d2Q7U[/youtube]
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Kapliczka czy Mogiła - Bożewo (pow. sierpecki)

Postautor: bobola » sob lis 20, 2010 7:25 pm

Proponuję, zamiast spekulować zebrać więcej informacji od tubylców, pytając dlaczego znoszą tu kwiaty i palą znicze.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Kapliczka czy Mogiła - Bożewo (pow. sierpecki)

Postautor: UBOOT » sob lis 20, 2010 8:12 pm

Bobola zapraszam do roboty ;)
Awatar użytkownika
michalziem
Posty: 123
Rejestracja: czw cze 03, 2010 10:42 pm
Lokalizacja: Źródła

Re: Kapliczka czy Mogiła - Bożewo (pow. sierpecki)

Postautor: michalziem » sob lis 20, 2010 8:24 pm

aaa tak kojarzę ta "kapliczkę" przed rajdem warszawskim jak byłem w Cieślinie na testach Oleksowicza i Dobrowolskiego to też to przykuło moja uwagę, bo na jakaś kapliczkę, lub przydrożny krzyż to mi niezbyt wygląda pytałem się nawet jakiejś kobiety o to ale ona nic nie wiedziała powiedziała coś tylko w stylu ze od wojny czy przed wojna już to chyba było, niestety już dokładnie nie pomiatam, miałem nawet właśnie jakaś fotkę strzelić i dodać coś na forum ale z tych rajdowych emocji całkiem o tym wszystkim zapomniałem...
Załączniki
cieslin.jpg
cieslin.jpg (86.61 KiB) Przejrzano 10522 razy
... a poza tym nigdy się już chyba nie spotkamy,
niech Cie pancerz i moje myśli od pocisków bronią...
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Kapliczka czy Mogiła - Bożewo (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » sob lis 20, 2010 10:01 pm

Ja dodam od siebie jedno zdjęcie:
DSC_9307.JPG
DSC_9307.JPG (110.69 KiB) Przejrzano 10507 razy
Na propozycję Pana boboli, odpowiem tak.
Należy pamiętać, że "tubylcy" nie są tu prawdziwymi "tubylcami". Większość tych terenów to ludzie, którzy osiedlili się tu po IIWŚ - kapliczka już tu była, ludzie twierdzą, że jest "przedwojenna".
Przypomnę tylko sprawy mogiły powstańczej w Choczniu - http://tradytor.pl/forum/viewtopic.php?f=79&t=1625
W Choczniu, NIKT, dosłownie NIKT nie powie komukolwiek pytającemu, że kapliczka, ma coś wspólnego z powstaniem styczniowym - bo ludzie tego nie wiedzą. 150 lat to dużo. To kilka pokoleń.
Tu ludzie nie powiedzą, mogą powiedzieć materiały archiwalne.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Kapliczka czy Mogiła - Cieślin (pow. sierpecki)

Postautor: UBOOT » wt gru 07, 2010 6:56 am

Przekazuję ciekawostki związane z tematem:
Solvernus napisał
Z dobrego źródła wiem, że to kapliczka dziękczynna. Postawiona przez Zygmunta Cieślińskiego (dawnego właściciela majątku) w 1922 roku (data orientacyjna) za urodzenie syna- Andrzeja. Dowiedziałem się również, że znajdująca się w pobliskim parku figura Matki Boskiej jest również figurą dziękczynną- tym razem za narodziny córki."

Inna ciekawostka związana z cieślińskim parkiem dworskim. Na jego terenie leżą w nieoznaczonych, mogiłach dwa ciała zabitych przez Rosjan żołnierzy niemieckich. Dokładne miejsce pochówku jest nieznane. Niemcy nie zostali zabici w walce. Zastrzelono ich już jako jeńców za niesubordynację. Jednego z nich zabito strzałem w plecy. Rosjanie zakazali pochówku zwłok, jednak po kilku dniach miejscowi mieszkańcy złożyli ciała w bezimiennej i nieoznaczonej mogile.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 952
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Kapliczka czy Mogiła - Cieślin (pow. sierpecki)

Postautor: Majsterek » wt gru 07, 2010 5:12 pm

Witajcie,
Gdzie to dokładnie jest? Bywałem tam, ale przelotem i coś kojarze ale nie pamiętam w którym miejscu. (Jakaś mapka czy coś)
Ja zapytam człowieka z Bożewa, który coś powinien wiedzieć, a na pewno zainteresuje się sprawą.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Kapliczka czy Mogiła - Cieślin (pow. sierpecki)

Postautor: UBOOT » wt gru 07, 2010 5:52 pm

Piotrek mapka poniżej.
Załączniki
Bożewo.JPG
Bożewo.JPG (55.44 KiB) Przejrzano 10474 razy
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 670
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Re: Kapliczka czy Mogiła - Cieślin (pow. sierpecki)

Postautor: Jacek&Agatka » wt gru 07, 2010 10:09 pm

A nam powiedziano,że MAtka Boska w parku dworskim to pamiątka po utopionym w stawie dziedzicu...rozbieżność już tu następuje
AGATA
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 952
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Kapliczka czy Mogiła - Cieślin (pow. sierpecki)

Postautor: Majsterek » wt gru 07, 2010 10:58 pm

Tak na pierwszy rzut oka:
Cieślin.jpg
1887
Cieślin.jpg (270.67 KiB) Przejrzano 10463 razy
-mapa mogła powstać najwcześniej w 1887r,
-mogiły czy nawet krzyża w tym miejscu brak,
-taki krzyż z cienkich rurek to raczej technologia XXw
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Kapliczka czy Mogiła - Cieślin (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » wt gru 07, 2010 11:43 pm

Krzyż może być późniejszy.

Mapa na moje oko to Messtischblatt z 1944.

Nasza rozmówczyni mówiła, że pomnik jest na pewno sprzed wojny.

A co do kapliczki nad stawem, to wydaje mi się prawdopodobniejsza wersja zasłyszana od Pana myjącego samochód - pamiątka po śmierci dziedzica. Jest ona nienaturalnie położona, w dziwnym jak dla mnie miejscu i wotum? Coś mi tu nie gra.

A można sprawdzić w księdze zgonów Parafii Bożewo czy przy akcie napisano jak zmarł dziedzic, wtedy będzie jasne.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 952
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Kapliczka czy Mogiła - Cieślin (pow. sierpecki)

Postautor: Majsterek » śr gru 08, 2010 5:14 pm

Co do mapy to rok wydania = 1944, ale to tylko rok wydania. Początkowa aktualność topograficzna tych "nimieckich map" to właśnie 1887. Bazuje ona bowiem na ruskich, zaborczych półwiorstówkach. Aktualizacja była wykonana przez WIG koło 1930, ale to głównie większe nowopowstałe drogi, linie kolejowe itp. Krzyż mógł więc powstać przed 1944.
Większość map niemieckich to przedruki polskich które z kolei miały podstawy topograficzne w opracowaniach rosyjskich.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Kapliczka czy Mogiła - Cieślin (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » śr gru 08, 2010 8:54 pm

Pomimo, że odchodzimy od tematu, to muszę zaripostować. Nie zgodzę się. Mogę podać konkretne przykłady, że zarówno w przypadku miast jak i wsi, Messtischblatty są jak najbardziej aktualne dla realiów z lat 40-tych.

Wracając do tematu pomnika, czy mogiły, bo odbiegamy zbyt daleko, to mnie zaczyna zastanawiać postać dziedzica Cieślińskiego, o którym dostępna mi literatura milczy. Musiał być posadny gość, skoro posiadał takie połacie ziemi (Agata wytłumaczy dokładniej, z nazwami wsi), stawiał figurki, a potem utonął... :extra_saywha:
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Kapliczka czy Mogiła - Cieślin (pow. sierpecki)

Postautor: UBOOT » czw gru 09, 2010 6:51 am

Skróconą historię Cieślińskim można przeczytać TU-> viewtopic.php?f=70&t=1504
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Kapliczka czy Mogiła - Cieślin (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » czw gru 09, 2010 10:12 am

Cholibka, nie widziałem tego. ;)
Dzięki serdeczne!

Dziedzic pochowany w Warszawie, hmm, 56 rok. Już jakiś ślad jest. No ale jak mógł się utopić w stawie, jak jego już tu nie było, co? :extra_saywha:
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Kapliczka czy Mogiła - Cieślin (pow. sierpecki)

Postautor: UBOOT » czw gru 09, 2010 8:02 pm

Z tym utopieniem to mogło być tak- na wsi, u sąsiada był dwór, w którym mieszkał dziedzic , który miał brata który utopił się w stawie...ale za to buty miał takie same jak dziedzic w Cieślinie. Tak rodzą się legendy i mity.

Na temat Cieślińskich podobno można coś znaleźć w Ziemianie Polscy XX wieku, część III, Warszawa 1996, s. 26.
Awatar użytkownika
org.pl
Posty: 192
Rejestracja: śr lut 24, 2010 11:09 am
Lokalizacja: Gostynin
Kontakt:

Re: Kapliczka czy Mogiła - Cieślin (pow. sierpecki)

Postautor: org.pl » czw gru 09, 2010 9:16 pm

w Google books jest zajawka ale niestety niema pełnej wersji.
http://books.google.pl/books?id=CrgZAAA ... CCUQ6AEwAA
Tytuł: Ziemianie polscy XX wieku : słownik biograficzny. Cz. 3, Życiorysy Andrychiewicz-Żychliński / [kom. red. Antoni Arkuszewski et al. ; Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk].
Ale ta książka jest w bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu może THOMAS by zerknął
http://www.nukat.edu.pl/cgi-bin/nukat_nr?000179816
Obrazek Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Kapliczka czy Mogiła - Cieślin (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » czw gru 09, 2010 9:34 pm

Mogę książkę zamówić i wypożyczyć, ale dopiero w przyszłym tygodniu, nie wcześniej ;) Może coś uda się znaleźć więcej. Może szukać innych ziemian? Bo nie wiem czy jest na wypożyczenie, czy na miejscu. Bo jak do domciu, no to wiadomo... ;)
Awatar użytkownika
org.pl
Posty: 192
Rejestracja: śr lut 24, 2010 11:09 am
Lokalizacja: Gostynin
Kontakt:

Re: Kapliczka czy Mogiła - Cieślin (pow. sierpecki)

Postautor: org.pl » czw gru 09, 2010 9:39 pm

Może tu nie chodzi o dziedzica Zygmunta lecz wcześniejszych jego ojca ?
w publikacji która znalazłem jest napisane:
HISTORIA GMINY MOCHOWO pisze:Piotr pochodził z Bożewa i od tej pory aż do 1872 roku młyn w Cieślinie i okoliczne ziemie (około 50 ha) należały do dziedziców Bożewa1.
Druga część wsi złożona była z zagród o łącznej powierzchni około 30 ha. Tutaj mieszkała uboga szlachta. Spis podatkowy z 1564 przekazuje, że właścicielami byli: Maciej Bursztynek oraz Jan i Wojciech Janowięta2.
Potomkowie wyżej wymienionych rycerzy przyjęli nazwisko Cieśliński herbu Junosza.
Zdjęcia:
Byli to ubodzy rycerze niczym się nie wyróżniający. Dopiero w końcu XVIII wieku wybił się z nich Łukasz Cieśliński, który został burgrabią grodzkim płockim i wykupił od kuzynów cały Cieślin (bez osady młyńskiej).(...) Po Łukaszu Cieślińskim tę wioskę przejęli jego synowie i następnie jeden z wnuków, Jan syn Ludwika. Jan Cieśliński miał syna Jana, który został dziedzicem w końcu XIX wieku1. (...) Właśnie Jan Cieśliński (młodszy) wykupił od dziedziców Bożewa osadę młyńską Cieślin i skupił całą wioskę w jednym ręku. Jan Cieśliński zmarł w 1896 roku, a dobra przejęła wdowa po nim wraz z dziećmi. W 1903 roku jako pełnoletni występuje już Zygmunt Cieśliński syn Jana. Początkowo posiadał on obszar liczący ponad 300 ha. W 1908 roku rozpoczął parcelacje folwarku Cieślin zostawiając tylko osadę młyńską i folwark
HISTORIA GMINY MOCHOWO - Link do publikacji <POBIERZ>
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Kapliczka czy Mogiła - Cieślin (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » czw gru 09, 2010 10:14 pm

Cieślińscy mają swoje (wprawdzie nowe, ale jednak) epitafium w kościele bożewskim, wrzucałem kiedyś zdjęcie. http://tradytor.pl/forum/viewtopic.php?f=30&t=2512

Książki (9tomów) zamówione na przyszły tydzień. Jak nie będą zbyt ciężkie to przywiozę na święta do Sierpca wszystkie ;)

Wróć do „Kapliczki i krzyże”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości