Widzę iż dysponujesz tekstami Marii Macieszyna, świetnymi i być może jedynymi materiałami w tej sprawie. Była człowiekiem o wszechstronnym renesansowym umyśle, propagatorką Towarzystwa Naukowego Płockiego. Jej prace etnograficzne na temat strojów ludowych okolic Płocka, artykuły publicystyczne w lokalnej prasie, mogą zawierać wiele wskazówek na tematy związane z I WŚ, szczególnie nie publikowany Pamiętnik Płocczanki. Autorce, wspólnie z mężem, trzykrotnie wydawanego Przewodnika po Płocku nie mogły ujść uwadze (zresztą zamieszczasz próbkę wspomnień) cmentarze wojenne.
Nie jestem znawcą przebiegu działań frontowych, kiedy Płock był bezpośrednio zamieszany w zawieruchę frontu wschodniego. Nie toczyły się tu na szczęście operacje, które przeszły do historii. Po klęsce Rosjan pod Tanenbergiem , nad jeziorami mazurskimi i zdobyciu Łodzi, front w czasie pierwszej zimy ustabilizował się na linii Giżycko, Pisz, Płock, Wisła, Bzura, Rawka, Bolimów, Nida, Tarnów, Gorlice, linia Karpat. W lutym 1915r. Niemcy weszli do Płocka, w sierpniu wrócili Rosjanie, po paru dniach wkroczyli ponownie Niemcy, by pod koniec sierpnia ustąpić Rosjanom. W październiku artyleria niemiecka nękała Rosjan i miasto z Radziwia(uszkodzono wieżę ciśnień). W listopadzie Wisłę forsują Rosjanie pod dowództwem gen. Rennenkampfa, a Płock w ciągu tygodnia przypomina obóz wojskowy. Walki trwają na lewym brzegu Wisły, w lasach Równiny Kutnowskiej i poniżej skarpy na terenach nadrzecznych. Ponownie do miasta wkraczają Niemcy, w 1916 roku budują stały most drewniany dla celów wojskowych. Cmentarze wojenne musiały się znaleźć w tej okolicy z racji prowadzonych działań frontowych, ginęli tu ludzie i tu ich grzebano. Na razie strona:
http://www.archiwum.plock.com/mpn.php?start=true - miejsca pamięci jest nie dostępna, w budowie. Pewnie uchyli niebawem rąbka tajemnicy.
Załączam ruchy wojsk obu stron, znaczone na podręcznych schematycznych mapach operacyjnych.
Natarcie 9 niemieckiej Armii. Operacja Wisła i San, październik 1914r.

- ScreenShot154 Październik 1914r.jpg (100.79 KiB) Przejrzano 2414 razy
Ofensywa pod Łodzią, grudzień 1914r. Łódzkie Verdun - Brzeziny. Zimowy front - Wisła, Bzura, Rawka, Pilica, Nida.

- ScreenShot155 grudzień 1914r.jpg (97.23 KiB) Przejrzano 2414 razy
Nieostatni