Kwatera pierwszowojenna - Woźniki (pow. płocki)

Cmentarze, mogiły, kwatery
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Kwatera pierwszowojenna - Woźniki (pow. płocki)

Postautor: Nieostatni » śr sty 05, 2011 1:28 am

Szukając cmentarza z I WŚ we Włocławku, trafiłem na cmentarz we wsi Woźniki, gdzie na cmentarzu parafialnym zostało pochowanych dwóch żołnierzy z armii niemieckiej w tym jeden o polsko brzmiącym nazwisku Balicki (jednostka z Krotoszyna). Na głazie granitowym wykuty Krzyż Żelazny, nazwiska, daty śmierci i ciekawa sentencja Starben den Heldentod - zmarł bohater.
Tu adres strony: - http://www.polegli.tgcp.pl/miasto.php?l ... 56&order=n, może komuś się przyda taka wiadomość, a może ktoś odwiedzi krajana z rozdartej Polski, wtedy z zaboru pruskiego. Odznaczonego Krzyżem Żelaznym i nazwanego bohaterem.
Nieostatni
fuchsi
Posty: 432
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Kwatera pierwszowojenna - Woźniki (pow. płocki)

Postautor: fuchsi » śr sty 05, 2011 9:57 pm

Hallo i dobry wieczur,
slowne tlumaczenie brzmi tak: zmarli smierca bohaterska.
Dziekuje za ta informacje, sprawdze na niemiecka strone.........
milego wieczoru
fuchsi
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Kwatera pierwszowojenna - Woźniki (pow. płocki)

Postautor: Nieostatni » śr sty 05, 2011 11:55 pm

Cześć!
Dziękuję za pomocną dłoń, wsparcie i zainteresowanie. Tłumaczył mi translator, a to tylko maszyna. Pozdrawiam
Nieostatni.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kwatera pierwszowojenna - Woźniki (pow. płocki)

Postautor: krzymen » pn paź 03, 2011 2:13 pm

Dorzucę swoje trzy grosze ... Widziałem tę mogiłę. „Odkryłem” ją przypadkowo – zwiedzałem ten cmentarz, ale szukałem grobów ziemiańskich. Grób wpadł mi w oko – zobaczyłem go z daleka. Niemcy często wykorzystywali duże kamienie polne i głazy na swoich grobach wojennych.
Nieostatni pisze:może komuś się przyda taka wiadomość, a może ktoś odwiedzi krajana z rozdartej Polski, wtedy z zaboru pruskiego. Odznaczonego Krzyżem Żelaznym i nazwanego bohaterem
Proszę się tym nie sugerować, bo to nie dowodzi, że ci wojacy Wohlfahrt i Bylicki byli odznaczeni EK. Symbol Krzyża Żelaznego był bardzo często umieszczany na niemieckich pomnikach i mogiłach z I w.ś. (np. ładnie zachowany jest EK umieszczony na pomniku znajdującym się w Płocku – cm. wojskowy przy ul. Norbertańskiej). My umieszczamy Virtuti Militari lub Krzyż Walecznych. Takie zwroty jak „polegli śmiercią bohaterów” lub „poległ bohatersko za ojczyznę” też są na polskich pomnikach.
W Woźnikach na tym głazie jest wyryty Eisernes Kreuz (EK). Na dolnym ramieniu jest data „1914”, powyżej litera „W” (Wilhelm), a na górze korona. Napis „pociągnąłem” węglem drzewnym, aby był lepiej widoczny na zdjęciu, ale już w Krzyżu Żelaznym „dłubać” mi się nie chciało :lol:
wozniki1915.jpg
wozniki1915.jpg (125.49 KiB) Przejrzano 6841 razy
Skrót 3 K.E./37 to 3 Kompanie Ersatz-Bataillon Füsilier Regiment von Steinmetz (Westpreußisches) Nr. 37. Nigdy bym na to nie wpadł, ale tak twierdzą panowie z weltkriegsopfer, a oni znają się na tym.
http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejs ... ie/wozniki
Ostatnio zmieniony wt paź 18, 2011 10:53 am przez krzymen, łącznie zmieniany 2 razy.
Lance do boju, szable w dłoń!
fuchsi
Posty: 432
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Kwatera pierwszowojenna - Woźniki (pow. płocki)

Postautor: fuchsi » pn paź 03, 2011 8:41 pm

Dobry wieczur,
milo widzic fachowca. Korona w gornym czesciu zelasnego krzysza jest znakiem honoru dla cesarza Wilhelm. Tak samo widac na pomniku w Gostyninie. Ale o tym jeszce poznej pisze.
pozdrawiam serdecznie
Günther w Gostyninie
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kwatera pierwszowojenna - Woźniki (pow. płocki)

Postautor: krzymen » czw paź 22, 2015 10:09 am

Witam wszystkich, a w szczególności kolegów Nieostatniego i Günthera z Gostynina :smile1:
krzymen pisze:Skrót 3 K.E./37 to 3 Kompanie Ersatz-Bataillon Füsilier Regiment von Steinmetz (Westpreußisches) Nr. 37. Nigdy bym na to nie wpadł, ale tak twierdzą panowie z weltkriegsopfer, a oni znają się na tym.
Muszę sprostować wiadomość z 2011 … bo dopiero co odnalazłem w Verlustlisten vom 1 April 1915 dane Ignacego Bylickiego poległego sto lat temu!
Bylicki.trad.JPG
Bylicki.trad.JPG (52.29 KiB) Przejrzano 6822 razy
Otóż E/37 to nie batalion z Füsilier Regiment von Steinmetz Nr. 37. Bylicki służył w 3 kompanii I Ersatz Bataillon des Reserve Infanterie Regiments Nr. 37 (formowany w Poznaniu), który to batalion wchodził w skład Ersatz-Infanterie Regiment Leimbach-Zerener. Sam Ignatz Bylicki był rezerwistą zapasowym – Ersatz Reservist i pochodził z okolic Szubina. Dużo tu tego "erzatzu" - Ersatz Bataillon, Ersatz Regiment i wreszcie Ersatz Reservist! :lol:
Na przełomie lutego i marca 1915 batalion stracił dodatkowo dwóch zaginionych i trzech wziętych do niewoli. Zaginęli Poznaniacy - Tneiska (chyba nazwisko zniekształcone) i Wróbel ...
Pozdrawiam
Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
Gallwitz
Posty: 23
Rejestracja: wt gru 08, 2015 1:55 am

Re: Kwatera pierwszowojenna - Woźniki (pow. płocki)

Postautor: Gallwitz » pt gru 11, 2015 1:28 am

Witam - jako, że to moje mazowiecko-płockie tereny kilka słów uzupełnienia.
Przede wszytkim ów Erzatz Batalion Reserve Infanterie Regiment. w którym służył poległy Ignac Bylicki był drugim z batalionów zapasowych tego pułku - pierwszy dostarczał rekrutów Brygadzie Doussina z Korpusu Poznańskiego, stając sie załążkiem późniejszego I batalionu 330 pułku piechoty z 85 Dywizji Lanwehry. 2 Ers. Btln. RIR 37 był zapasem pułku Leimbach-Zerener(tzw. Erzatz Regiment Leimbach), który wchodził w skład Brygady Griepenkerl z Korpusu Toruńskiego gen. Dickhuth-Harracha - stąd też okolice Woźnik, gdzie walczyła ta właśnie brygada. We wrześniu 1915 (a więc już po opuszczeniu przez Rosjan Królestwa pułk ten przemianowany na 345 pułk piechoty wszedł w skład nowej 87 Dywizji piechoty).
Pozdr. Gallwitz
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kwatera pierwszowojenna - Woźniki (pow. płocki)

Postautor: krzymen » ndz gru 13, 2015 12:40 am

Gallwitz pisze:Witam - jako, że to moje mazowiecko-płockie tereny kilka słów uzupełnienia.
Witam,
Widzę, że będziesz w stanie uzupełnić tu wiele tematów :ok:
Czy masz dostęp do publikacji (plany, mapy, opisy walk) omawiających tereny Sierpc-Drobin i okres 1914 - początek 1915. Jest pare anonimowych mogił, gdzie chciałbym ustalić do jakich oddziałów mogli należeć pochowani żołnierze ...
Pozdrawiam
Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
Gallwitz
Posty: 23
Rejestracja: wt gru 08, 2015 1:55 am

Re: Kwatera pierwszowojenna - Woźniki (pow. płocki)

Postautor: Gallwitz » czw gru 17, 2015 1:35 am

Witam - bardzo chętnie pomogę.
Bardzo proszę o ew. pytania - odpowiem na ile ramy forum na to pozwolą.
Co w takim razie bierzemy na początek?
pozdrawiam

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości