Radio CB - ocena i uwagi o naszym sprzęcie

Moderator: gruzin85

Awatar użytkownika
gruzin85
Moderator lokalny
Posty: 276
Rejestracja: pt lis 06, 2009 8:57 pm
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Radio CB - ocena i uwagi o naszym sprzęcie

Postautor: gruzin85 » wt lis 10, 2009 2:14 am

Niech każdy poda model i typ swojego radia CB mobile bądź stacjonarnego i oceni je czy mu odpowiada czy nie. Mile widziane fotki :-) Jaką antenę używa i czy jest z niej zadowolony czy może wymieniłby ją na jakąś inną???
Zapraszam do dyskusji, która pewnie w jakiś sposób pomoże, bądź ostrzeże przed zakupem "trefnego towaru" osoby zainteresowane zakupem nowego sprzętu CB!
Kompanja Brus >>> Kocham Polskę! Kochaj ją i Ty! :-)
Awatar użytkownika
tete
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 760
Rejestracja: pt mar 13, 2009 10:37 am
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Radio CB - ocena i uwagi o naszym sprzęcie

Postautor: tete » wt lis 10, 2009 2:48 pm

Ja tam specjalista nie jestem. Od dłuższego czasu służy mi leciwa ONWA NW3 do tego poręczna króciutka antenka (bodajże 30 cm). Nie wiem jakie to ustrojstwo ma zasięgi. Do porozumienia się na drodze w zupełności mi wystarcza. Mandatu jeszcze nie zapłaciłem :hurra:
Być rządzonym oznacza, pod pretekstem dbałości o dobro ogółu być zmuszanym do płacenia
Być rządzonym oznacza być uciskanym okradanym, oszukiwanym, drenowanym, represjonowanym
Taka jest władza, taka jest jej sprawiedliwość,
Taka jest władza, taka jest jej moralność.

(c) SS20 aka Dezerter
Obrazek
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Radio CB - ocena i uwagi o naszym sprzęcie

Postautor: UBOOT » wt lis 10, 2009 7:18 pm

Uf długo by pisać...ale spróbuje :)
...zaczęło się w 1991 roku z COBRĄ 19 LTD clsasic. Śliczne chromowane radyjko. Codziennie tachałem aku z malucha, antena -kawał druta. To były czasy, 40 kanałów wszystkie zajęte. Robiło się dziury, albo 5ki by można znaleźć jakiś wolny kanał. Była tez Onwa MKII. Potem przerwa i w 2004 powróciłem do starego sprzętu. Przez te kilka lat było ich troszkę:
UNIDEN 510/520 moje ulubione UBOOTy :D
UNIDEN 66xl (amerykaniec) z mik Road King (TIRowym)
President HR2510
President PC40 (1W)
President Jackson
ONWA MKII oraz TURBO
DNT
President Benjamin
Alan 100+
TTI 660

aktualnie
Alan 78+ (400 kanałowy)
ALAN 38 (ręczniak)


anteny:
Bazówka od lat ta sama 1/2 fali, kilka smoróbek 1/4 fali
Mobilówka Lemm AT 71 (moja ulubiona), MLka Sirio 145, Wilson oraz AS100
każdy z w/w radyjek pracowało u mnie na bazie
a reszty montowanej komuś to już nie pamiętam :D
Plany:
- Licencja
- DUOBANDER na 70cm/2m (na początku ręczniak).
...niżej kilka zdjęć moich cacuszek z ostatnich lat.
Załączniki
Zmiana rozmiaruObraz 001.jpg
Jacek
Zmiana rozmiaruObraz 001.jpg (34.6 KiB) Przejrzano 12140 razy
100_5759.JPG
Amerykaniec
100_5759.JPG (98.81 KiB) Przejrzano 12140 razy
1.jpg
Moja była baza
1.jpg (27.54 KiB) Przejrzano 12140 razy
uObraz 003.jpg
Jedna z moich samoróbek- 1/4 fali
uObraz 003.jpg (41.08 KiB) Przejrzano 12140 razy
uObraz 008.jpg
Stara baza z HR, PC i przedwzmacniaczem
uObraz 008.jpg (47.06 KiB) Przejrzano 12140 razy
Awatar użytkownika
gruzin85
Moderator lokalny
Posty: 276
Rejestracja: pt lis 06, 2009 8:57 pm
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Radio CB - ocena i uwagi o naszym sprzęcie

Postautor: gruzin85 » śr lis 11, 2009 1:33 am

To i ja opowiem jaki sprzęt mam na pasmo obywatelskie:
Mam Onwę MK3 stary poczciwy transceiver, jednakże nie spełnia on moich oczekiwań.
Jakie ma wady długo by opisywać, i do tego antenę Sirio, modelu niestety nie pamiętam?
Jeżeli ktoś miałby kupować ten model Onwy to szczerze odradzam, słychać wszystkie QRM-y czyli zakłócenia.
Antena mi służy także do łączności w paśmie 2m (144-145MHz) i spisuje się całkiem dobrze :spoko:
To tyle, jeżeli chodzi o sprzęt CB reszta mojego sprzętu jest na pasma amatorskie :P
Kompanja Brus >>> Kocham Polskę! Kochaj ją i Ty! :-)
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Radio CB - ocena i uwagi o naszym sprzęcie

Postautor: UBOOT » śr lis 11, 2009 7:14 am

ONWA jako firma to licencja ALANA.
Onwy pierwszej generacji (MK I i II) to nic innego jak ALAN 19 a seria MK3 to znany ,,szumofon" ALAN 100+. Generalnie są to bardzo wytrzymałe radia technicznie, jeśli chodzi o modulację, selektywność itp. to radia z niższej półki.
Awatar użytkownika
Margos
Posty: 330
Rejestracja: pn mar 16, 2009 10:56 am
Lokalizacja: Łódź,Staňkov (okres Domažlice) Czech Republic

Re: Radio CB - ocena i uwagi o naszym sprzęcie

Postautor: Margos » czw lis 12, 2009 9:54 pm

Nie jestem specjalnie jakimś znawcą sprzętu CB ale posiadam radyjko Alan Midland 101 i do tego antenkę na magnesie "Sirtel Santiago 600" .Nie narzekam na działanie samego radyjka i anteny.
Obrazek
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Radio CB - ocena i uwagi o naszym sprzęcie

Postautor: UBOOT » pt mar 12, 2010 11:37 pm

Niestety radiostacje mają to do siebie, że muszą szumieć :mrgreen: Można szukać czegoś z dobrym ASC. Niestety to już półka Presidenta i co za tym idzie cena. Ja ostatnio słuchałem radyjek TTi i byłem miło zaskoczony jakością i ceną.
Co do anteny to proponuję dwie Sirio AS100 oraz WILSON LITLE WILL.
Awatar użytkownika
gruzin85
Moderator lokalny
Posty: 276
Rejestracja: pt lis 06, 2009 8:57 pm
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Radio CB - ocena i uwagi o naszym sprzęcie

Postautor: gruzin85 » sob mar 13, 2010 8:35 am

UBOOT pisze:Niestety radiostacje mają to do siebie, że muszą szumieć :mrgreen: Można szukać czegoś z dobrym ASC. Niestety to już półka Presidenta i co za tym idzie cena. Ja ostatnio słuchałem radyjek TTi i byłem miło zaskoczony jakością i ceną.
Co do anteny to proponuję dwie Sirio AS100 oraz WILSON LITLE WILL.
Przychylam się do rady UBOOTA. Ale z tego co pamiętam to Krzyśku kiedyś już ci polecałem radjo TTi 1100. Może i troszkę cena jest wyższa od innych, ale będzie ci dobrze służyć. :ok2:

A jeżeli chodzi o antenę to na pewno nie o "magnetyczną" tylko na podstawie magnetycznej. :extra_crazy: Ta pierwsza to zupełnie z innej bajki. ;) Pozdrawiam!
Kompanja Brus >>> Kocham Polskę! Kochaj ją i Ty! :-)
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Radio CB - ocena i uwagi o naszym sprzęcie

Postautor: UBOOT » sob mar 13, 2010 10:47 am

W tej cenie (około 500 zł) polecam PRESIDENT HARRY II ASC
http://www.allegro.pl/item954995174_rad ... radom.html

Lepiej wypada od TTi pod kontem
wielkości (jest malutki)
ASC (naprawdę jest dobre)
Posiada RFG (w lato po dużym mieście nie da się bez tego jeździć)
Wykonania- obudowa jest metalowa, potencjometry świetnie wykonane
Poza tym posiada tylko to co jest najpotrzebniejsze (zero wodotrysków :) )

A jeśli szukasz czegoś tańszego to polecam UNIDENA 520 vel UBOOT :)
http://www.allegro.pl/item958173769_uni ... nteny.html,
radio jest zbliżone do tego wyżej (ten sam koncern). Posiada jeden duzy mankament- od kilku lat nie ma homologacji na Polskę. Fortel polega na tym że do 2006 roku radio było legalnie sprzedawane a potem President zrobił jakąś mega awanturę i UNIDEN ją stracił . W moim życiu kupiłem dla znajomych 30- 40 radyjek tej firmy i wszystkie chodzą bez zarzutu do dziś.
Cena to około 250zł
Awatar użytkownika
tete
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 760
Rejestracja: pt mar 13, 2009 10:37 am
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Radio CB - ocena i uwagi o naszym sprzęcie

Postautor: tete » pn sty 17, 2011 1:25 pm

Witam.
W najbliższym czasie planuje zakup CB. Poszperałem trochę w necie i rzuciło mi się w oko radyjko Alan 109. Wg opinii jaki czytałem to stosunek jakość/cena jest rewelacyjna. Nie oczekuje po nim jakichś fajerwerków. Ot ma pomagać w trasie. Wiadomo miski i sytuacja na drodze. Co o tym sądzicie i jaka antenkę z magnesem i niezbyt długą byście do niego polecali?
Być rządzonym oznacza, pod pretekstem dbałości o dobro ogółu być zmuszanym do płacenia
Być rządzonym oznacza być uciskanym okradanym, oszukiwanym, drenowanym, represjonowanym
Taka jest władza, taka jest jej sprawiedliwość,
Taka jest władza, taka jest jej moralność.

(c) SS20 aka Dezerter
Obrazek
Awatar użytkownika
bakus
Posty: 35
Rejestracja: czw lip 08, 2010 9:24 pm
Lokalizacja: Kamień
Kontakt:

Re: Radio CB - ocena i uwagi o naszym sprzęcie

Postautor: bakus » pn sty 17, 2011 5:13 pm

jesli ma być nie za długa to polecam president iowa około 110 cm bardzo łatwo się stroi pierscieniami na zewnątrz cewki cena około 160 pln jesli chcesz coś tańszego to może być coś z alana najtańsze obecnie są anteny ,, presenter,, wyglądają jak president ale nigdy tego nie próbowałem
Awatar użytkownika
madmax78
Posty: 50
Rejestracja: wt sie 11, 2009 10:27 pm

Re: Radio CB - ocena i uwagi o naszym sprzęcie

Postautor: madmax78 » pt sty 28, 2011 9:46 pm

Ja ostatnio nabyłem w komisie tandetne radyjko, ( k 612....) zwykły marketowy szajs. Było w komplecie z anteną i kablem. Antena też nie najlepszej jakości, chyba najbardziej standardowa antena z podstawą magnetyczną na rynku ( też ''marketowa'' ). Aczkolwiek, spokojnie lecę na ok. 5 km i to mi wystarczy.
Przez krótki okres posiadałem Unidena 520 z bardzo dziwną anteną Sirtela, ale nie korzystałem. Podobno ten typ CB nie posiada homologacji. ...czy coś tam, a ja jestem uczciwym obywatelem... :peace: Oddałem Unidena w ręce brata-łącznościowca. Niech mu służy.
Awatar użytkownika
org.pl
Posty: 192
Rejestracja: śr lut 24, 2010 11:09 am
Lokalizacja: Gostynin
Kontakt:

Re: Radio CB - ocena i uwagi o naszym sprzęcie

Postautor: org.pl » sob sty 29, 2011 12:08 am

Sam jestem użytkownikiem CB i dla nie wymagających polecam zestaw: INTEK M-120 , małe radyjko z automatycznym ASC (squelch automatyczny) nie potrzeba kręcić. Dodatkowo przydatne ANL filtr przeciwzakłóceniowy. Bez zbędnych bajerów w przystępnej cenie ok. 180 zł
Do tego antena ML-145 baszt ok. 1,5 na mocny magnes nie wymaga strojenia. Cena ok. 90 zł. Całkiem niezły zestaw na trasę bez zbędnych bajerów i wydatków typu "...żeby mieć, a nie korzystać". Zasięg na trasie ok. 10km, więcej nie potrzeba bo po co.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Radio CB - ocena i uwagi o naszym sprzęcie

Postautor: UBOOT » sob sty 29, 2011 8:36 am

Radek, bez urazy, ale nie polecam INTEK-ów, są to jedne z najbardziej awaryjnych radyjek na rynku. Poza tym, jadąc na bliskich odległościach lub w kolumnie pojazdów zatykają się im odbiorniki.
Co do Unidenów zwanych również UBOOTami ;) ,są to jedne z najlepszych radyjek z niższej półki cenowej. Niestety wojna potentata europejskiego - PRESIDENTA z marką UNIDEN doprowadziły do utraty homologacji U510 i 520-stki. Paradoksem całej sprawy jest to, że jeśli rozkręcicie Presidenta wszystkie bebechy mają nadruk UNIDEN-a.
UNIDEN = President/Stabo (starsze modele)
Jakie jest moje zdanie na temat radyjek CB? Miałem ich 10/20 może więcej. Moim zdaniem, najlepiej kupić jakieś stare radio z lat 90. Jeśli jednak szukacie czegoś nowego, taniego, a jakościowo dobrego to proponuję firmę TTI.
Awatar użytkownika
org.pl
Posty: 192
Rejestracja: śr lut 24, 2010 11:09 am
Lokalizacja: Gostynin
Kontakt:

Re: Radio CB - ocena i uwagi o naszym sprzęcie

Postautor: org.pl » ndz sty 30, 2011 1:04 pm

Ok. Ty tu jesteś ekspertem w tej dziedzinie, Ja tylko napisałem swoje spostrzeżenia ze strony użytkownika, i jak do tej pory nic niepokojącego się nie działo z radiem. A co do bliskiej odległości to masz rację zauważyłem kiedyś to zjawisko, ale na odległość jednego samochodu. ...czyli jadącego przede mną, dalej było ok. Jak na użytkownika amatora jakim jestem i na nasze autostrady :rower: do tej pory radio się sprawdza i jestem z niego zadowolony.
No, może do wczoraj, gdzie zapomniałem zdjąć antenę z dachu, wjeżdżając do podziemnego parkinu w Galerii. I coś po tej niefortunnej sytuacji stało się chyba z anteną. :extra_saywha: mam nadzieję, że się zestroi z powrotem.
Awatar użytkownika
gruzin85
Moderator lokalny
Posty: 276
Rejestracja: pt lis 06, 2009 8:57 pm
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Radio CB - ocena i uwagi o naszym sprzęcie

Postautor: gruzin85 » śr cze 01, 2011 4:57 pm

Odświeżam temat CB-radia.
Kupiłem radio dla kolegi. Kupiłem je nowe z gwarancją. Kolega nie ma licencji krótkofalarskiej i raczej nie będzie mu potrzebna, dlatego CB w zupełności wystarczy. Z racji, że nie polecam szumofonów i bubli, a preferuje łączność pewną, gwarantowaną wybrałem radio wstęgowe Superstar 3900. Jak będzie się sprawowało tego na razie nie wiem, bo dopiero będziemy instalowali bazę u kolegi w domu.
Jeżeli mieliście już to radio w swoich rękach to napiszcie co o nim sądzicie :) :salut:
Załączniki
DSC_0044.JPG
Opakowanie.
DSC_0044.JPG (64.99 KiB) Przejrzano 11981 razy
DSC_0048.JPG
Wewnątrz, instrukcja obsługi, gwarancja, naklejki na samochód, radio i mikrofon, mocowanie do samochodu.
DSC_0048.JPG (56.31 KiB) Przejrzano 11981 razy
DSC_0051.JPG
Sam transceiver
DSC_0051.JPG (48.19 KiB) Przejrzano 11981 razy
Kompanja Brus >>> Kocham Polskę! Kochaj ją i Ty! :-)
Awatar użytkownika
bakus
Posty: 35
Rejestracja: czw lip 08, 2010 9:24 pm
Lokalizacja: Kamień
Kontakt:

Re: Radio CB - ocena i uwagi o naszym sprzęcie

Postautor: bakus » śr cze 01, 2011 5:29 pm

miałem kilka lat temu wizualnie identyczne radio o nazwie ,,super cheetach,, cała płyta środkowa to jest to samo różniło się kolorem panela zewnętrznego ,byłem z niego bardzo zadowolony ale z czasem spaliłem końcówki mocy i już po naprawie nie było to samo ,nie wiem jaka jest różnica obecnie w cenie ale wolałbym Presidenta Lincolna mam do dziś i choć mam radio krótkofalarskie to odbiornik lincolna swoją selektywnością jak na takie proste radio mnie zadziwia
Awatar użytkownika
gruzin85
Moderator lokalny
Posty: 276
Rejestracja: pt lis 06, 2009 8:57 pm
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Radio CB - ocena i uwagi o naszym sprzęcie

Postautor: gruzin85 » śr cze 01, 2011 7:56 pm

Jak się uda to też niedługo będę szczęśliwym posiadaczem używanego Linkolna ;-)
oczywiście fotki zaprezentuję na forum ;)
Kompanja Brus >>> Kocham Polskę! Kochaj ją i Ty! :-)

Wróć do „Krótkofalarstwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości