Cmentarz ewangelicki - Skudzawy (pow. rypiński)

Awatar użytkownika
Tradyt
Posty: 97
Rejestracja: wt sty 18, 2011 8:45 pm
Lokalizacja: Stopin

Cmentarz ewangelicki - Skudzawy (pow. rypiński)

Postautor: Tradyt » śr lut 09, 2011 7:50 pm

Skudzawy to wieś położona w województwie kujawsko - pomorskim w gminie Skrwilno. Cmentarz to pozostałość po kolonistach niemieckich.Jako dziecko pamiętam, że z Niemiec przyjeżdżały jeszcze rodziny na groby swych bliskich.Obecnie bardzo zarośnięty i zaniedbany.Pozostały w sumie tylko dwa widoczne groby.Spokoju tu spoczywających strzegą cztery okazałe sosny.Z relacji starszych osób wynika,że w odległości ok kilometra od cmentarza znajdował się dom modlitwy.Niestety nie ma po nim znaku.Jeśli wiecie cokolwiek więcej na temat tego cmentarza proszę pisać .
Załączniki
cm.jpg
cm.jpg (124.76 KiB) Przejrzano 5401 razy
cm2.jpg
cm2.jpg (194.85 KiB) Przejrzano 5401 razy
cm3.jpg
cm3.jpg (204.61 KiB) Przejrzano 5401 razy
cm4.jpg
cm4.jpg (191.2 KiB) Przejrzano 5401 razy
fuchsi
Posty: 432
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Cmentarz ewangelicki Skudzawy(powiat rypiński )

Postautor: fuchsi » śr lut 09, 2011 9:49 pm

Dobry wieczur,
niestety wyglada tak, jak prawie wszystkie -oprocz tych, ktorymy zajmuje sie Michal......
Wzkazuje na to, te to nie byl wielki i dom motliwy prawdopodobnie byl drewniakem.
Szkoda mi stracona historie............
Tu mozesz znalesc z naszej okolicy: (po niemiecku i angielsko)

http://www.upstreamvistula.org/Cemeteri ... tion_D.htm

pozdrawiam
fuchsi
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz ewangelicki - Skudzawy (pow. rypiński)

Postautor: Thomas » czw lut 10, 2011 7:53 pm

Mam książkę Alexandra Treichela - "Geschichte des Deutschtums von Rippin und Umgegend" - Historia Niemców z Rypina i okolic. Książka jest w całości po niemiecku. W Skorowidzu patrząc pod hasłem "Skudzawy" jest odnośnik do 10 stron. Niestety w tej chwili nie mam zbytnio czasu na tłumaczenie tekstów, jak będę miał większą chwilę, to usiądę i przepiszę co jest ciekawego, lub ewentualnie interesują Cię skany tych stron (jeśli poradzisz sobie z niemieckim).

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tradyt
Posty: 97
Rejestracja: wt sty 18, 2011 8:45 pm
Lokalizacja: Stopin

Re: Cmentarz ewangelicki - Skudzawy (pow. rypiński)

Postautor: Tradyt » czw lut 10, 2011 8:27 pm

U mnie z niemieckim to nie za bardzo :( byłbym bardzo bardzo wdzięczny za przetłumaczenie. Oczywiście jak będziesz miał czas i ochotę .Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz ewangelicki - Skudzawy (pow. rypiński)

Postautor: Thomas » czw lut 10, 2011 8:56 pm

Z tego co tak szybko oblukałem są daty dotyczące poświęcenia, powiększenia cmentarza. Informacje o budowie szkoły i jej zamknięciu, lista nauczycieli i funkcjonowanie kantoratu. Zdjęć dotyczących kantoratu w Skudzawach nie ma. Są z okolicznych wiosek, ale z samej miejscowości nas interesującej - nie ma. Będę szukał jeszcze ;) a niebawem wkleję informacje.
Awatar użytkownika
Tradyt
Posty: 97
Rejestracja: wt sty 18, 2011 8:45 pm
Lokalizacja: Stopin

Re: Cmentarz ewangelicki - Skudzawy (pow. rypiński)

Postautor: Tradyt » czw lut 10, 2011 9:41 pm

Dzięki bardzo czekam z niecierpliwością :smile1:
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz ewangelicki - Skudzawy (pow. rypiński)

Postautor: Thomas » ndz lut 20, 2011 5:33 pm

Usiadłem i przepisałem. Nie układałem w zdania, bo bez sensu. Podaję przetłumaczone na polski cytaty, z których można coś wywnioskować. Z 10 odnośników z indeksu, tylko tyle nadawało się do publikacji. Reszta to całostronicowe spisy wiosek, które sobie darowałem. Dla porządku podam, że cytaty pochodzą z książki Alexandra Treichela - "Geschichte des Deutschtums von Rippin und Umgegend" - Historia Niemców z Rypina i okolic

Str. 41
"Osadnicy ci stali się przodkami ewangelickich Niemców z Rypina i okolic, którzy zamieszkiwali tu do 1945 roku. Najpierw założono wsie: Michałki, Dembowo, Korczakownia 1700, Oborki, Tadajewo 1710, Tomaschewo 1719, Kersch, Gaj, Jeziorki, Wrzeszewo 1720 Zbójenko, Glowinsk, Grzemby, Obory, Kłóśno, Lukaszewo 1730. W połowie XVIII wieku powstały: Radzynek, Kotowo, Wólka, Ostrowite, Stempowo, Bocheniec, Rentwiny, Przyrowa, Kleszczyn, Małe Kretki, Iwany, Zduny, Somsiory i inne. W XIX wieku: Trombin 1818 Płociczno 1844 Skudzawy 1863, Kretki Duże 1868. W XX wieku: Sumówko, Cetki 1905, Dzierżno 1906 i inne".

Str. 58/59
"W XIX wieku na terenie parafii w Rypinie-Michałkach zakładano ewangelickie szkoły: (...) w Skudzawach w 1863 z własnym drewnianym domem i dwiema morgami ziemi.
(...)
W 1865 roku poświęcono cmentarz w Skudzawach, a w 1869 oddano do użytku budynek szkoły i powiększono cmentarz. W 1907 roku, na wniosek kierownika płockiej oświaty, ewangelicki konsystorz zwolnił kantora Michaela Liedtke, ponieważ nie uczył w szkole po rosyjsku."


Str. 61
"Wszystkie inne szkoły w powiecie rypińskim do I wojny światowej pozostawały szkołami kantoralnymi. Ewangelicka parafia w Rypinie-Michałkach miała w ten sposób: pięć szkół podstawowych (Rypin-Piaski, Oborki, Tomaszewo, Grzemby i Zbójenko), oraz dziewięć szkół kantoralnych (Michałki, Jeziorki, Kretki Duże, Kleszczyn, Somsiory, Skudzawy, Trombiny, Gaj i Kierz)".

Str. 78
"Kantorzy i nauczyciele:
(...)
Skudzawy: Christian Nowosielski, Ferdinand Janetzki, Jacob Grapatin, Karl Julius Gertz, Christoph Stefner, Michael Grapatin, Karl Ferdinand Schlag, Michael Liedke, Zurell".


Str. 79
"Lista szkół niemieckich w ewangelicko-augsburskiej parafii w Rypinie-Michałkach
(...)
26. Skudzawy - założenie szkoły 1863 - zamknięcie szkoły 1919".


Tyle. Pozdrawiam!;)
tk

Wróć do „Cmentarze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości