Szlak turystyczny- Miejscami Pamięci Narodowej LAS BRWILNO

Bieżąca działalność stowarzyszenia
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Szlak turystyczny- Miejscami Pamięci Narodowej LAS BRWILNO

Postautor: UBOOT » czw lis 17, 2011 8:20 pm

Witam Szanowne Koleżeństwo,
zapewne większość z Was już słyszało o propozycji nowego projektu naszego stowarzyszenia pt. ,,Szlak turystyczny- Miejscami Pamięci Narodowej LAS BRWILNO".
Parę tygodni temu, Tomek Wieteska, zaproponował stworzenie w Lesie Brwilno szlaku turystycznego po miejscach i mogiłach martyrologii.

Kontynuując myśl wodza ;) proponuję następującą realizację projektu:
Przy każdej mogile/ miejscu szlaku, ustawiona będzie tablica z krótką historią tego miejsca oraz kordami GPS do następnej mogiły. Dla osób nie posiadających urządzeń GPS będzie naniesiony wycinek mapy z miejscem kolejnego etapu.
Cały rajd będzie miał około 12 km (START/WYJŚCIE- w tym samym miejscu).

Kolejnym etapem projektu będzie wydanie (trójdzielnej) ulotki z kompletną mapką w środku, oraz fotkami i opisami kolejnych miejsc na zewnętrznej stronie. Ulotki przekazane będą dla ZHP, Lasów Państwowych oraz lokalnych szkół.

To tyle na początek. http://maps.google.pl/maps/ms?msid=2156 ... e378&msa=0
Załączniki
Szlak turystyczny- Las Brwilno.JPG
Szlak turystyczny- Las Brwilno.JPG (114.37 KiB) Przejrzano 11634 razy
Awatar użytkownika
kwis
Posty: 489
Rejestracja: sob sty 23, 2010 12:49 am
Lokalizacja: Płock

Re: Szlak turystyczny- Miejscami Pamięci Narodowej LAS BRWIL

Postautor: kwis » czw lis 17, 2011 10:31 pm

Bardzo dobry pomysł - pewnie tam dróżek do jazdy hulajnogą nie da się zrobić.
Awatar użytkownika
tete
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 760
Rejestracja: pt mar 13, 2009 10:37 am
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Szlak turystyczny- Miejscami Pamięci Narodowej LAS BRWIL

Postautor: tete » pt lis 18, 2011 12:00 am

kwis pisze: pewnie tam dróżek do jazdy hulajnogą nie da się zrobić.
Cześć szlaku wiedzie przez park krajobrazowy więc może być z tym problem choć ręki sobie uciąć nie dam.
Być rządzonym oznacza, pod pretekstem dbałości o dobro ogółu być zmuszanym do płacenia
Być rządzonym oznacza być uciskanym okradanym, oszukiwanym, drenowanym, represjonowanym
Taka jest władza, taka jest jej sprawiedliwość,
Taka jest władza, taka jest jej moralność.

(c) SS20 aka Dezerter
Obrazek
Awatar użytkownika
slawko72
Stowarzyszenie
Posty: 34
Rejestracja: sob kwie 09, 2011 4:20 pm

Re: Szlak turystyczny- Miejscami Pamięci Narodowej LAS BRWIL

Postautor: slawko72 » pn lis 21, 2011 10:37 pm

Witam. Dobra idea,jedynie co mnie martwi to fakt,że to obszar parku krajobrazowego. Nie wiem,czy nie będzie kłopotu ze zgodą nadleśnictwa na umieszczenie tam tablic i z tymi wszystkimi informacjami. Nie znam realiów ale może nie będzie z tym jakiś problemów.(?).


Znając jednak ogólny pęd do biurokracji,papierów,pozwoleń-może tak być. Oczywiście wolałbym aby ten szlak był jedynie przeznaczony dla piechurów i cyklistów! Precz z autami!!!! I tak za dużo tego jeżdzi po terenie parku.

To moje sugestie.

Sławko.
Awatar użytkownika
Kapa
Posty: 5
Rejestracja: śr kwie 13, 2011 4:35 am
Lokalizacja: Mańkowo

Re: Szlak turystyczny- Miejscami Pamięci Narodowej LAS BRWIL

Postautor: Kapa » sob gru 03, 2011 3:06 pm

Świetny pomysł! :ok: Mieszkam w okolicy tego lasu i bardzo często jeżdżę tam rowerem. Byłem we wszystkich miejscach które zaznaczyliście na mapie.
Powinien być na niej jeszcze jeden kamień upamiętniający leśników.
Znajduje się na skrzyżowaniu dróg pożarowych niestety nie mam teraz możliwości pokazać jego położenia na mapie.
Pozdrawiam Łukasz
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Szlak turystyczny- Miejscami Pamięci Narodowej LAS BRWIL

Postautor: UBOOT » sob gru 03, 2011 6:53 pm

Łukasz zapewne chodzi Ci o tablice koła myśliwskiego. To nie jest miejsce pamięci, choć na przeciwko tej tablicy, na skarpie zostało rozstrzelanych kilku mieszkańców.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Szlak turystyczny- Miejscami Pamięci Narodowej LAS BRWIL

Postautor: UBOOT » czw sty 19, 2012 7:29 pm

Zamieściłem nową mapę zawierającą koordynaty każdego z miejsc. Zapraszam do wędrówki.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Szlak turystyczny- Miejscami Pamięci Narodowej LAS BRWIL

Postautor: UBOOT » ndz lut 05, 2012 9:35 am

Koledzy,
byłem w Gminie (Stara Biała) i mamy wypisać nasze propozycje co chcemy od urzędu, a co damy od siebie.
Więc jako pierwszy dam propozycję:

My przygotujemy treść oraz zbierzemy kasiorkę na folder i go wydamy. Mój kolega ma firmę, która produkuje takie rzeczy. Obiecał mi, że zrobi nam ulotkę trójdzielną po kosztach za 2500szt/350zł. Ja od siebie dam 100, poszukam też innych sponsorów. Jeśli będą chętni to to mogą się również dołożyć.

Majsterek szuka już mapy, którą będziemy mogli oficjalne użyć w folderze. Napiszemy pismo do Lasów Państwowych z prośbą o wyrażenie zgody na ustawienie tablic oraz stworzenie furtki w ogrodzeniu (wejście do mogiły żołnierskiej z 1920r- jak się zrobi cieplej podjadę to Pana Jarzyńskiego o zgodę na włączenie mogiły z jego ziemi do naszej ścieżki).


Gmina mogłaby zakupić i ustawić tablicę informacyjne w każdym miejscu (w tym jedną dużą przy zbiorowej mogile) oraz jedną dużą przy przy wejściu do lasu. (zapewne my będziemy musieli przygotować treść). No i oczywiście zorganizwać pierwszy, wspólny raj wraz z ogniskiem.

Co wy na to, kto pomoże? :)
fuchsi
Posty: 432
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Szlak turystyczny- Miejscami Pamięci Narodowej LAS BRWIL

Postautor: fuchsi » ndz lut 05, 2012 9:57 am

Dzien dobry,
jak juz obiecalem wczesnej, na krzyz nie bylo potrzebnie, wiec teraz w tej akcji mnie nie brakuje.
pozdrawiam serdecznie.
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Szlak turystyczny- Miejscami Pamięci Narodowej LAS BRWIL

Postautor: UBOOT » czw mar 08, 2012 6:07 pm

Ostatnio zrobiło się troszkę cicho. A więc co nowego?

Majsterek załatwił mapę do publikacji,
Sławko pisze tekst do ulotki,
mi prawdopodobnie się uda załatwić bez kosztowo (lub za symboliczną kwotę) wydać ulotkę. Jestem również w trakcie rozmów z Gminą Stara Biała w sprawie organizacji rajdu naszą ścieżką.

I co najważniejsze. Odwiedzili mnie Panowie Strażacy (OSP Brwilno) i zaoferowali swoją pomoc i chęć współpracy przy tym projekcie jak również przy innych.
fuchsi
Posty: 432
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Szlak turystyczny- Miejscami Pamięci Narodowej LAS BRWIL

Postautor: fuchsi » czw mar 08, 2012 11:07 pm

No fajnie,
ale co mnie zostanie?????????

powodzenia i pozdrowienia
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Szlak turystyczny- Miejscami Pamięci Narodowej LAS BRWIL

Postautor: UBOOT » ndz mar 25, 2012 1:00 pm

Witam,
w czwartek jadę już do drukarni z materiałami. Prośba o ostatnie propozycje, korekty itp.
Ponadto, wiadomość z ostatniej chwili. Strażacy OSP BRWILNO znają miejsce egzekucji Władysława Lewandowskiego ( 52.58008 19.58912), które wskazał (UWAGA) żyjący partyzant Pan Rosiak. Zawieźli go tam strażacy, a on ze łzami opowiadał im o tamtych czasach.
Dzisiaj jedziemy razem zawieść tam kamień oraz brzozowy krzyż. Na kamieniu znajdzie się informacja o śmierci bohaterskiego leśnika- żołnierza AK.

Tak więc mamy nowy punkt na szlaku. :spoko:
Poniżej zamieszczam tekst ulotki

Wstęp
Las brwileński: wiosną zielony i pełen życia, jesienią smutny i ponury. Stał się ostoją nie tylko zwierzyny, ale także historii, która wraz z jego korzeniami wrosła w miejscową społeczność przekazującą owe opowieści i legendy z pokolenia na pokolenie. Brwileński las to również miejsce gdzie przelewano polską krew za wolną i niepodległą Polskę. Las Brwilno zapewne kryje jeszcze wiele innych mogił i ludzkich cierpień. Według spisu Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce w brwileńskiej ostoi zginęło blisko czterystu Polaków. Stowarzyszenie Tradytor, bada wszelkie informacje poszukując kolejnych mogił aby pamięć o bohaterskich Polakach nigdy nie umarła.

Miejsce 1
Pierwszy miejscem kaźni w brwileńskim lesie, jest grób dwóch polskich studentów z Łodzi. Ustaliliśmy, że byli oni uciekinierami – okopnikami, którzy szukając wieczorem schronienia, trafili do Maszewa (kolonia), do domu brutalnego faszysty - niemieckiego kolonisty, który pod pretekstem wskazania szałasu, wyprowadził ich do lasu i tam bestialsko zamordował. Dziś w tym miejscu, znajduje się mała mogiłka, którą opiekuje się starsza Pani mieszkająca w pobliżu. ( tutaj proszę zamieść historię tego krzyża oraz niuanse śmierci tego dziecka o którym mi opowiadałeś. Myślę, że warto… )

Miejsce 2
Drugim przystankiem na naszym szlaku jest Kamień upamiętniający Leśników Polskich, poległym i pomordowanym za niepodległą Ojczyznę w zrywach powstańczych, dwóch wojnach światowych oraz podczas komunistycznej okupacji.

Miejsce 3
Następnym miejscem jest pamiątkowy obelisk upamiętniający miejsce egzekucji wykonanej przez Niemców na Władysławie Lewandowskim, gajowym lasu Brwilno, który podczas wojny zbudował bunkier w którym ukrywał żołnierzy AK. Pod odkryciu przez okupanta pustego schronu, faszyści rozstrzelali w lesie bohaterskiego leśnika. Grób Władysława Lewandowskiego znajduje się na cmentarzu parafialnym w Brwilnie. Gajowy Lewandowski był wielkim patriotą, żołnierzem Armii Krajowej, który do samej śmierci czynnie działał w ruchu oporu.

Miejsce 4
Czwartym, najbardziej rozpoznawalnym miejscem martyrologii w brwileńskim lesie jest mogiła blisko czterystu Polaków, pomordowanych w okresie od 1940 roku do 1945 roku. Wielce prawdopodobne jest, że spoczywają w niej Żydzi wywiezieni z płockiego getta. Mogiła jest również miejscem spoczynku polskich patriotów więzionych w płockim zakładzie karnym oraz niepełnosprawnych i starców z płockich zakładów opiekuńczych oraz wielu innych nieznanych Polaków, których przez cały okres wojny niemieccy okupanci mordowali a następnie grzebali w mogile.

Miejsce 5 i 6
Piątym i i szóstym, miejscem jest pamiątkowy krzyż oraz grób polskiego żołnierza wrześniowego, zamordowanego w lesie opodal jaru w Biskupicach. Żołnierz ukrywał się w okolicach Siecienia. Pojmany przez niemieckich żołdaków został zawleczony do młyna w Biskupicach, gdzie skatowano go, a następnie zamordowano w pobliskim lesie. Poszukiwania grobu trwały wiele lat, aż do momentu kiedy grób żołnierski wskazał nam leśniczy Brwilna, Pan Mariusz Downarowicz. Miejsce rozstrzelania zostało oznaczone pamiątkowym krzyżem na którym znajduje się polski hełm. Na mogile leśniczy ustawił brzozowy krzyż a nasze stowarzyszenie wraz z mieszkańcami uporządkowało i „wyremontowało” grób. Warto zaznaczyć, iż miejsce pochówku naszego bohatera znajduje się na terenie rezerwatu przyrody „ Brwilno „ gdzie chroni on świetlistą dąbrowę ( z dębem bezszypułkowym )z rzadkimi gatunkami flory na nadwiślańskiej skarpie.

Miejsce 7
Ostatnim a zrazem najbardziej tajemniczym miejscem tego lasu jest grób polskiego żołnierza z 1920 roku (przypuszczalnie) z Tatarskiego Pułku Ułanów im. płk Mustafy Achamtowicza. Położona jest ona lekko na uboczu w urokliwym miejscu z widokiem na meandrującą tutaj rzekę Skrwę Prawą . Hipoteza ta zrodziła się podczas poszukiwań, kiedy to nasze stowarzyszenie odnalazło rodzinę, która pochowała żołnierza. Zebrane informacje wskazują, iż przedstawiona teoria jest na wielce prawdopodobna .
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Szlak turystyczny- Miejscami Pamięci Narodowej LAS BRWIL

Postautor: bobola » ndz mar 25, 2012 2:13 pm

No to mam okazję wskazać kilka poprawek są to głównie zbyt "kwiecista" treść i zbędne nadużywanie wielkich liter.
Wstęp - korzenie lasu wrosły w miejscową społeczność? Przelewano polskąskreślić, bo nie tylko polską. Poprawiam zdanie... "Las Brwilno skrywa wiele mogił i miejsc ludzkich cierpień, które znane są okolicznej ludności, która podzielila się swą wiedzą z historykami ze Stowarzyszenia Tradytor."
Za dużo pisania :? przyślijcie mi plik w łordzie, łatwiej będzie nanosić poprawki.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Szlak turystyczny- Miejscami Pamięci Narodowej LAS BRWIL

Postautor: UBOOT » ndz mar 25, 2012 6:35 pm

Witam,
właśnie wróciłem z lasu. Kolejne miejsce pamięci już stoi. Grupa młodych strażaków z Brwilna pod nadzorem Panów Rosiaków (ojca i syna) postawiła pamiątkowy kamień i krzyż.Poniżej mała relacja oraz zdjęcie z tabliczką (na razie komputerowo wklejoną).
Ps. Andrzej tekst w wordzie masz na mailu.
Załączniki
DSCF2573.JPG
DSCF2573.JPG (93.01 KiB) Przejrzano 11456 razy
DSCF2581.JPG
DSCF2581.JPG (92.68 KiB) Przejrzano 11456 razy
DSCF2586.JPG
DSCF2586.JPG (94.76 KiB) Przejrzano 11456 razy
DSCF2594.JPG
DSCF2594.JPG (177.17 KiB) Przejrzano 11456 razy
DSCF2601.JPG
DSCF2601.JPG (98.93 KiB) Przejrzano 11456 razy
Awatar użytkownika
TomekOSP
Posty: 1
Rejestracja: ndz mar 25, 2012 8:59 pm

Re: Szlak turystyczny- Miejscami Pamięci Narodowej LAS BRWIL

Postautor: TomekOSP » ndz mar 25, 2012 9:27 pm

Dziękujemy za współprace i polecamy się na przyszłość;)
Strażacy z OSP Brwilno.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 949
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Szlak turystyczny- Miejscami Pamięci Narodowej LAS BRWIL

Postautor: Majsterek » ndz mar 25, 2012 10:51 pm

A tak będzie wyglądała mapa na ulotkach promujących ścieżkę oraz na tablicach informacyjnych:
Na tablice poprawka 21.png
Na tablice poprawka 21.png (897.45 KiB) Przejrzano 11441 razy
Mapa wykonana została na podstawie materiału udostępnionego nam przez Biuro Geodety Województwa Mazowieckiego, za co dziękujemy.
Długość szlaku od punktu startowego do pkt. nr 6 wynosić będzie 7,69km zatem na przejście tam i z powrotem przeciętny piechur poświęcić będzie musiał co najmniej 3 godziny, ścieżkę dedykujemy więc również "zroweryzowanym".
Gdańszczanka
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 19, 2012 10:18 pm

Re: Szlak turystyczny- Miejscami Pamięci Narodowej LAS BRWIL

Postautor: Gdańszczanka » czw mar 29, 2012 7:49 am

Panowie,
JESTEM POD WRAŻENIEM !!!!
No, i kiedy ja się tam wybiorę ?
Sezon się zaczął :)
BaTh
Gdańszczanka z Gdyni
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Szlak turystyczny- Miejscami Pamięci Narodowej LAS BRWIL

Postautor: UBOOT » śr maja 09, 2012 8:23 pm

Witam,
w dniu dzisiejszym otrzymałem ulotki z drukarni. Wglądają super. Mamy ich około1200 szt. W dniu jutrzejszym jadę do gminy na rozmowę w sprawie zorganizowana rajdu turystycznego naszym szlakiem. Jutro również z Majsterkiem piszemy do Lasów Państwowych wniosek o ufundowanie nagród lub kiełbasek na ognisko po zakończonym rajdzie. Rajd proponuję zorganizować 16.06.2012 roku.

Teraz troszkę o finansach: 1200 ulotek kosztowało 150 PLN (koszt papieru kredowego). Farby, wydruk, cięcie oraz składanie, czyli całą produkcję bezpłatnie wykonała firma UNIGRAF. Za co serdecznie dziękujemy.

Jeśli nasi członkowie będą zainteresowani małym wkładem finansowym w ten projekt proszę o PW. Wtedy wyślę mój nr konta na który można będzie wpłacać ,,cegiełki"

Ponadto firma UNIGRAF- zaoferowała się do wydruk tablicy informacyjno- turystycznej, którą chcemy ustawić w lesie.
To tyle na razie ws. szlaku :)

Ps. Specjalne podziękowania dla Majsterka, który zaprojektował ulotkę oraz tablicę informacyjną!
Załączniki
100_1462.JPG
100_1462.JPG (124.04 KiB) Przejrzano 11373 razy
U1.jpg
U1.jpg (49.95 KiB) Przejrzano 11373 razy
U2.jpg
U2.jpg (56.98 KiB) Przejrzano 11373 razy
Tablica informacyjna (1).png
Tablica informacyjna (1).png (448.97 KiB) Przejrzano 11373 razy
Awatar użytkownika
kotek
Stowarzyszenie
Posty: 115
Rejestracja: sob mar 26, 2011 11:25 am

Re: Szlak turystyczny- Miejscami Pamięci Narodowej LAS BRWIL

Postautor: kotek » śr maja 09, 2012 9:29 pm

Piękne ulotki. Brawo dla projektanta. A jak śliczna zieleń :brawo:
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Szlak turystyczny- Miejscami Pamięci Narodowej LAS BRWIL

Postautor: Nieostatni » śr maja 09, 2012 9:39 pm

Kawał dobrej roboty. Wielki szacun dla prowodyrów i wykonawców. Wspaniała idea, świetna realizacja.
Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci
Wisława Szymborska

Nieostatni

Wróć do „Stowarzyszenie TRADYTOR”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości