Dwór - Drobin (pow. płocki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
kotek
Stowarzyszenie
Posty: 115
Rejestracja: sob mar 26, 2011 11:25 am

Dwór - Drobin (pow. płocki)

Postautor: kotek » czw gru 15, 2011 11:26 pm

Dwór Kunklów a wcześniej Kryskich znajduje się na ulicy Przyszłość obok ośrodka zdrowia.
Awatar użytkownika
kwis
Posty: 489
Rejestracja: sob sty 23, 2010 12:49 am
Lokalizacja: Płock

Re: Kościół św. Stanisława BM - Drobin (pow. płocki)

Postautor: kwis » pt gru 16, 2011 7:39 am

Poniżej najciekawsze fragmenty tekstu z GW - Płock z dnia 2011-01-19. Wg. mnie powinna być wymowa dwór Kunkelów.

Ta historia zaczęła się dość zwyczajnie. Burmistrz Drobina wystąpił do szefa płockiej delegatury urzędu konserwatorskiego o zgodę na rozebranie walącego się, dość niepozornego domu przy ul. Przyszłość, niedaleko kościoła. Na pierwszy rzut oka - kompletnej ruiny, choć stojącej na dość solidnych, murowanych fundamentach. Nikt nie spodziewał się sensacji, budynek od lat uchodził za XIX-wieczny, w dodatku współcześnie przerabiany.

Szefowa płockiej delegatury urzędu konserwatorskiego Ewa Jaszczak przyznaje, że początkowo była skłonna taką zgodę dać, choćby co do części naziemnej, ale zleciła najpierw wykonanie dokumentacji pomiarowej. Pracą tą zajął się prof. Robert Kunkel z Politechniki Warszawskiej. I to jego wnioski, zwłaszcza dotyczące piwnic, zelektryzowały konserwatorów zabytków.

Rodzina Kryskich należała do mazowieckiej elity późnego średniowiecza. Ninogniew Kryski - wojewoda płocki - kupił właśnie wieś Drobin, która pozostawała w rękach tej rodziny do XVII wieku. Obecny kościół w Drobinie powstał z jego inicjatywy. Jego potomkowie także stanowili elitę kraju. Wojciech Kryski na przykład był dworzaninem i posłem królewskim, przyjacielem Jana Kochanowskiego. Jego młodszy brat Stanisław zaś był wojewodą mazowieckim. Matka urodzonego na Mazowszu św. Stanisława Kostki, Małgorzata Kryska, pochodziła właśnie z tej rodziny i z tego domu.
No i nie będzie wtedy mowy o rozbiórce fundamentów budynku. Ewa Jaszczak już teraz mówi o wszczęciu procedury wpisania choćby fragmentu obiektu do rejestru zabytków.

fot. z GW.
http://plock.gazeta.pl/plock/55,35681,8 ... 74838.html
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Kościół św. Stanisława BM - Drobin (pow. płocki)

Postautor: bobola » pt gru 16, 2011 12:03 pm

kwis pisze: Wg. mnie powinna być wymowa dwór Kunkelów.


Odmiana nazwisk, to dżungla nie na ten wątek, ale wg mnie Kunkel jest nazwiskiem niemieckiego pochodzenia i powinno być odmieniane podobnie jak Hegel - Hegla - Heglów, Kunkel - Kunkla - Kunklów. Ponadto chodzi tutaj o nazwę wiekowego budynku więc należy szanować jego odwieczną nazwę.
Awatar użytkownika
kotek
Stowarzyszenie
Posty: 115
Rejestracja: sob mar 26, 2011 11:25 am

Re: Kościół św. Stanisława BM - Drobin (pow. płocki)

Postautor: kotek » pt gru 16, 2011 12:44 pm

Jeszcze kilka lat temu w dworze mieszkali ludzie, obecnie stoi rudera i straszy. "Gazeta Wyborcza", jakiś rok tomu podała sensacje, że dwór był własnością Kryskich (fundamenty z tego co ocenili pochodzą chyba z XVw). W dworze mieszkała (urodziła się?) matka św. Stanisława Kostki. Na którejś z sesji naukowych w Muzeum Mazowieckim spotkałem Pana Kunkla (który z tego co pamiętam jest architektem, historykiem sztuki?, w każdym bądź razie opowiadał o włoskich artystach działających na Mazowszu. Pan Kunkiel poświęcił mi kilka chwil i opowiedział o swoim stryju Eugeniuszu, właścicielu Drobina, żonatym z Marią Macieszyną. Żałował, że Macieszyna nie napisała pamiętnika z okresu jej pobytu w Drobinie. Z tego co pamiętam Pan Kunkiel mówił, że jego syn jest zainteresowany dworem, więc mam nadzieję, że może w końcu przestanie "straszyć", bo ktoś się nim zajmie. Eugeniusz Kunkiel wiele swoich rzeczy przekazał do Muzeum Mazowieckiego i bardzo dobrze bo pewnie by zostały zniszczone w czasie Powstania Warszawskiego - pod koniec życia mieszkał w Warszawie. To tyle co tak na szybko pamiętam. Jak będę w Drobinie, zrobię fotki, ewentualnie poszukam w komputerze bo już chyba trochę fotografowałem. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kotek
Stowarzyszenie
Posty: 115
Rejestracja: sob mar 26, 2011 11:25 am

Re: Kościół św. Stanisława BM - Drobin (pow. płocki)

Postautor: kotek » pt gru 16, 2011 12:49 pm

Właśnie zauważyłem wpis Kwisa. Pan Krzysztof jest jak zwykle niezastąpiony w takich wypadkach. Więc artykuł, który starałem się nieudolnie sobie przypomnieć można już przeczytać. Dziękuję Panie Krzysztofie
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Dwór - Drobin (pow. płocki)

Postautor: Thomas » pt lis 23, 2012 9:23 pm

Dziś (23 XI) w Drobinie, w Urzędzie Gminy odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. Rodzina Kryskich w Drobinie.
DSC_5494.JPG
DSC_5494.JPG (81.6 KiB) Przejrzano 6874 razy
Znamienite grono profesorów - zarówno konserwatorów, architektów i archeologów w niezwykle ciekawy sposób opowiadało o problematyce - kościoła parafialnego, zachowanych tam (odrestaurowanych w latach 2011-12) nagrobków Kryskich (zobacz tu - viewtopic.php?f=30&t=1800&start=20), oraz problemowi dworu Kunklów w Drobinie.
DSC_5496.JPG
DSC_5496.JPG (129.15 KiB) Przejrzano 6874 razy
DSC_5500.JPG
DSC_5500.JPG (131.44 KiB) Przejrzano 6874 razy

Dwór niestety, w tym roku zawalił się w wyniku katastrofy budowlanej i został rozebrany do fundamentów.
Przeprowadzono jednak pierwsze sondażowe badania archeologiczne, które pozwoliły na potwierdzenie tezy prof. Roberta Kunkla - na wydatowanie fundamentów i piwnic - na XVI wiek i powiązanie ich z rodową siedzibą Kryskich.

Badania archeologiczne przeprowadzone były przez Uniwersytet Łódzki. Kolejne planowane są na cały 2013 rok.

O historii, rekonstrukcji, znaleziskach i ewentualnej odbudowie dworu mówiła dziś cała konferencja (która w pierwszej części omówiła problematykę odnowionego nagrobka Wojciecha Kryskiego).

Pozostaje liczyć, że wydana zostanie pokonferencyjna publikacja, która to została dziś przygotowana na najwyższym poziomie i niezmiernie miło mi pogratulować organizatorom tak wspaniałej uroczystości.

Przed konferencją udaliśmy się z przyjaciółmi w miejsce dworu. Zamieszczam wykonane dziś zdjęcia XVI-wiecznych fundamentów:
DSC_5434.JPG
DSC_5434.JPG (147.53 KiB) Przejrzano 6874 razy
DSC_5438.JPG
DSC_5438.JPG (175.24 KiB) Przejrzano 6874 razy
DSC_5448.JPG
DSC_5448.JPG (148.35 KiB) Przejrzano 6874 razy
DSC_5467.JPG
DSC_5467.JPG (151.27 KiB) Przejrzano 6874 razy
DSC_5475.JPG
DSC_5475.JPG (152.42 KiB) Przejrzano 6874 razy
DSC_5479.JPG
DSC_5479.JPG (136.16 KiB) Przejrzano 6874 razy
DSC_5486.JPG
DSC_5486.JPG (140.53 KiB) Przejrzano 6874 razy
DSC_5488.JPG
DSC_5488.JPG (117.26 KiB) Przejrzano 6874 razy
DSC_5492.JPG
DSC_5492.JPG (155.84 KiB) Przejrzano 6874 razy
Awatar użytkownika
kotek
Stowarzyszenie
Posty: 115
Rejestracja: sob mar 26, 2011 11:25 am

Re: Dwór - Drobin (pow. płocki)

Postautor: kotek » sob lis 24, 2012 1:37 pm

Strasznie to smutne, że tylko tyle zostało z dworku. Zniknął na naszych oczach.
Szkoda, że dopiero teraz zajrzałem na forum i ominęła mnie sesja naukowa. Może napiszesz coś Tomku o wystąpieniach. Kto i o czym mówił?
Awatar użytkownika
agorczycki
Posty: 1
Rejestracja: śr lip 24, 2013 7:49 pm

Re: Dwór - Drobin (pow. płocki)

Postautor: agorczycki » śr lip 24, 2013 7:59 pm

Ostatnimi wlascicielami i mieszkancami dworu byla rodzina Karczewskich. Dwor, park i wiele innych terenow i budynkow zostala objeta nieprawnie dekretem o reformie rolnej, z ktorego wylaczona byla wlasnosc o charakterze nierolnym i jako tzw resztowka powinna byc pozostawiona rodzinie Karczewskich, ktorzy jak rozumiem moga nadal ubiegac sie o odzyskanie resztowki.
Awatar użytkownika
konwalia
Posty: 150
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 9:15 pm

Re: Dwór - Drobin (pow. płocki)

Postautor: konwalia » wt gru 30, 2014 12:00 am

"W majątku Drobin prowadzi się gospodarstwo postępowe" zapisał w 1907r. J.M. Bazewicz w "Opisie Królestwa Polskiego".
Chociaż nie skończysz ciągle rób,
Ciebie, nie dzieło, weźmie grób,
A choć na ziemi krótko nas,
Czas wszystko skończy, bo – ma czas.


K. Brodziński (1791-1835)
Awatar użytkownika
marcin1323
Posty: 1
Rejestracja: wt gru 23, 2014 3:09 pm

Re: Dwór - Drobin (pow. płocki)

Postautor: marcin1323 » sob sty 03, 2015 3:56 pm

Niby opuszczone a gary zielone straszą w narożniku. Smutny to koniec tak zacnych miejsc. Jest to przynajmniej jakoś odseparowane i chronione przed graficiarzami albo innymi amareniażami ?

Wróć do „Dwory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości