Drewniany kościół - Plecka Dąbrowa (pow. kutnowski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
tete
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 760
Rejestracja: pt mar 13, 2009 10:37 am
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Drewniany kościół - Plecka Dąbrowa (pow. kutnowski)

Postautor: tete » pn maja 04, 2009 12:34 pm

Drewniany kościół pw. św. Barbary i Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Pleckiej Dąbrowie (gmina Bedlno, powiat kutnowski) powstał w 1778 r. z fundacji Józefa Głębokciego.
Ta jednonawowa budowla konstrukcji zrębowej została wzniesiona z drewna modrzewiowego, a konstrukcję wzmocniono lisicami i oszalowano. Od strony północnej do świątyni dobudowano murowaną zakrystię, a od zachodu - do nawy - drewnianą kruchtę. Dach nawy wieńczy ośmioboczna sygnaturka nakryta niewielkim cebulastym hełmem. We wnętrzu świątyni dominuje wyposażenie barokowe i późnobarokowe, jednak najstarszym zabytkiem jest drewniana gotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem w ołtarzu głównym pochodzaca prawdopodobnie z końca XIV stulecia.
Przed wejściem do świątyni stoi XVIII - wieczna drewniana czworoboczna dzwonnica konstrukcji słupowej, wzniesiona na podmurówce z kamienia i nakryta dachem namiotowym.
Źródło: Portal Turystyczno-Krajoznawczy Województwa Łódzkiego, autor: Piotr Sölle
Zdjęcia:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pI_943Yf5V0[/youtube]

Dla fanów "celebrytów" dodam tylko iż w tym kościele ślub brał Cezary Pazura oraz wyłożył pewną sumkę na jego renowacje
Być rządzonym oznacza, pod pretekstem dbałości o dobro ogółu być zmuszanym do płacenia
Być rządzonym oznacza być uciskanym okradanym, oszukiwanym, drenowanym, represjonowanym
Taka jest władza, taka jest jej sprawiedliwość,
Taka jest władza, taka jest jej moralność.

(c) SS20 aka Dezerter
Obrazek
Awatar użytkownika
tete
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 760
Rejestracja: pt mar 13, 2009 10:37 am
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Drewniany kościół w Pleckiej Dąbrowie

Postautor: tete » pn maja 04, 2009 1:40 pm

kazet-kz pisze: Te lisice to traktuje jako czeski błąd, ale muszę przyznać, że i tak konstrukcja drewniano-liściasta jest dla mnie poniekąd interesująca.
Sęk w tym że w wikipedii istnieje nieopisane jeszcze hasło "lisica (architektura)". Szczegółowo już nic konkretnego nie dało mi się znaleźć. Trzeba by spytać jakiegoś architekta.
Być rządzonym oznacza, pod pretekstem dbałości o dobro ogółu być zmuszanym do płacenia
Być rządzonym oznacza być uciskanym okradanym, oszukiwanym, drenowanym, represjonowanym
Taka jest władza, taka jest jej sprawiedliwość,
Taka jest władza, taka jest jej moralność.

(c) SS20 aka Dezerter
Obrazek
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Drewniany kościół w Pleckiej Dąbrowie

Postautor: trobal » pn maja 04, 2009 3:18 pm

Wikipedia pisze:(...)
Belki stropowe lub krokwie opierają się na najwyższej belce ściany wieńcowej. Ściany wewnętrzne łączy się z zewnętrznymi na półteowy zamek w jaskółczy ogon. W przypadku stosowania belek o małej szerokości długie ściany mają tendencję do wypaczania się. Aby temu zapobiec stosuje się co 3-4 m (najczęściej w połowie rozpiętości ściany) pionowe, obustronne kleszcze, tzw. lisice, ściągnięte ze sobą śrubami.
To z hasła "Konstrukcja wieńcowa" ale pewnie o tych lisicach.

[+]
Hełmy cebulaste, które dziś są rzadkością, nie były nią w polskim baroku. Tradycja wschodnia budownictwa cerkiewnego nadal z takich hełmów korzysta. Tylko daczego skojarzenie od razu z Mauretanią? Jak dla mnie szukanie tradycji mauretańskiej to na zachodzie. Do wschodu stąd jest bliżej.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Drewniany kościół w Pleckiej Dąbrowie

Postautor: trobal » pn maja 04, 2009 6:27 pm

Kaplica w Zbiersku ma kopułę w centrum otoczonym wieżyczkami naśladującymi minarety. Nie wiem jak wcześniej wyglądała kopuła, bo podobno przebudowywano dach. Nie ma natomiast w żadnej z definicji tego stylu wzmianki o kopułach. Mi jednoznacznie cebulki kojarzą się z cerkwiami czyli ze wschodem Europy. No i bardzo ładnie wyglądają.
Kościół jest tak ładny, że proboszcz, który podjął się remontu trafił do spisu znanych osobistości w Polsce, a ten remont jest podawany jako jego największe osiągnięcie. Oczywiście i Pazura figuruje jako jeden z ważniejszych darczyńców. Muszę się wstrzelić w te okolice. A i Zbiersk mnie zaintrygował swoim drewnianym kościołem (tak przy okazji).
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Obiekty sakralne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość