Rogowo (dawniej w Rogówku), mogiła z 1915 r. (pow. rypiński)

Cmentarze, mogiły, kwatery
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Rogowo (dawniej w Rogówku), mogiła z 1915 r. (pow. rypiński)

Postautor: krzymen » pn mar 12, 2012 10:05 am

Jakieś pięć lat temu dowiedziałem się o istnieniu mogiły zbiorowej z 1915 roku w miejscowości Rogówko. Miałem odwiedzić tę mogiłę i zrobić zdjęcia, ale tak się składało, że do tej miejscowości nigdy nie było mi po drodze. W 2010 roku dowiedziałem się z prasy, że mogiła została zlikwidowana.
Z tego, co można przeczytać w artykułach „Ekshumacja po polsku", „Kości zostały wrzucone” i „Gmina Rogowo. Smutny los żołnierskiej mogiły”, wynika, że obecność mogiły wojennej bardzo psuła samopoczucie właściciela działki rekreacyjnej, położonej w miejscowości Rogówko (gmina Rogowo, pow. Rypin). Wynajął więc koparkę, rozkopano mogiłę, a odnalezione szczątki żołnierzy przewieziono do pobliskiego Rogowa w workach na śmieci! Tam, za zgodą miejscowego proboszcza, wysypano je do wykopanego dołu. Zdarzenie to opisała prasa, co zmusiło prokuraturę w Rypinie do podjęcia śledztwa. Prawdopodobnie śledztwo trwa nadal. Trudna i skomplikowana sprawa! :lol:

W 2010 r. pojechałem do Rogowa. Nie było łatwo odnaleźć miejsce, gdzie zakopano szczątki z Rogówka.
http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejs ... kie/rogowo
Znajdują się one obecnie z lewej strony alei głównej miejscowego cmentarza, obok mogiły pomordowanych w latach 1939-1945. „Nowa” mogiła żołnierska jest tak wciśnięta pomiędzy inne groby, że trudno nawet zrobić dobre zdjęcie. Nie ma na to miejsca.
rogowo.mog1.jpg
rogowo.mog1.jpg (68.07 KiB) Przejrzano 7790 razy
Położono na niej betonową tablicę, która znajdowała się na mogile w Rogówku. Jest na niej napis:

//"1915 •• IM GEMEINSAMEN • GRABE RUHEN • 35 UNBEK. RUSSEN • 6 DEUTSCHE • VOM LST B FRANKF o • (6 nazwisk)"//.
rogowo.mog2.jpg
rogowo.mog2.jpg (75.08 KiB) Przejrzano 7790 razy
Wynika z tego, że znajdują się tu szczątki 35 nieznanych żołnierzy armii rosyjskiej i 6 żołnierzy batalionu Landszturmu z Frankfurtu n/Odrą.
Lance do boju, szable w dłoń!
fuchsi
Posty: 432
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Rogowo (dawniej w Rogówku), mogiła z 1915 r. (pow. rypiń

Postautor: fuchsi » pn mar 12, 2012 9:22 pm

Dzien dobry,
ciekawy teraz jestem co przyczynilo dochodzenie.........prokuratorskie.....

Bo jak mi sie wydaje istnieje juz po 1.ws obowiazujace prawo dot. ochrone cmentarze wojenne......w Polsce, odnowiony po druga wojne...........


ps.........gdzie mam ta ustawe schowana..??
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rogowo (dawniej w Rogówku), mogiła z 1915 r. (pow. rypiń

Postautor: krzymen » pn mar 12, 2012 9:47 pm

Też jestem ciekawy!
Gunther! Nie jestem prawnikiem, ale tutaj złamano tyle przepisów, że aż głowa boli. Polska jest sygnatariuszem wielu traktatów i umów międzynarodowych o ochronie cmentarzy wojennych, obowiązuje Ustawa z dn. 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych. Prawnicy wiele by znaleźli.

Choćby to: Kodeks Karny, Rozdział XXXII,
Art. 262. § 1. Kto znieważa zwłoki, prochy ludzkie lub miejsce spoczynku zmarłego,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Kto ograbia zwłoki, grób lub inne miejsce spoczynku zmarłego,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Zupełnym skandalem jest to, że gmina nie raczyła zgłosić tego grobu do ewidencji, a jest on nawet na przedwojennych mapach "setkach". Niestety jest wiele przypadków, że nawet cmentarze nie były zgłoszone. :jackas:
Lance do boju, szable w dłoń!
fuchsi
Posty: 432
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Rogowo (dawniej w Rogówku), mogiła z 1915 r. (pow. rypiń

Postautor: fuchsi » pn mar 12, 2012 10:46 pm

Zawsze i wszedzie jest tak:
Gdzie nie ma prokuratora - tam tez nie ma sedzia............

Skandalem dla mnie nie jest gmina - bo prawie kazda szuka mosliwosci sie pobyc wydatkow. Skandalem jest urzad wojewodzki, glowny rejestr zabytkow i "milosnikow nieprzyjemnej historii"..........
Ale czesto czuje, ze tamte czasy powoli sie pozegnaja, obywatele, mieszkancy corac wiecej beda "doroslych"...........i nie tylko wykonawcow..........

dziekuje za odpowiedz, zabezpieczylem wyciag..........

pozdrawiam serdecznie
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rogowo (dawniej w Rogówku), mogiła z 1915 r. (pow. rypiń

Postautor: krzymen » pn mar 12, 2012 11:53 pm

fuchsi pisze:Skandalem dla mnie nie jest gmina - bo prawie kazda szuka mosliwosci sie pobyc wydatkow. Skandalem jest urzad wojewodzki, glowny rejestr zabytkow
W ustawie jest napisane, że koszty utrzymania grobów i cmentarzy wojennych ponosi państwo. Gmina może przejąć opiekę i koszty, ale jak tego nie zrobi (np. bo nie ma na to pieniędzy), to państwo musi dać te pieniądze. A urząd wojewódzki i odpowiedzialni za rejestr zabytków napewno nie są bez winy. Nie można tylko czekać na zgłoszenia z gmin, a samemu niczego nie sprawdzać i nie kontrolować. Przecież są archiwa, stare mapy i plany ...
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rogowo (dawniej w Rogówku), mogiła z 1915 r. (pow. rypiń

Postautor: krzymen » pn sty 20, 2014 11:02 pm

Dnia 04.02.1915 r. 3 szw. 7 Pułku Kirasjerów (Kürassier-Regiment „von Seydlitz“ (Magdeburgisches) Nr. 7) i kompania LStBat. Frankfurt, które pod dowództwem rtm. von Lützow’a obsadzały wieś Rogówko, zostały zaatakowane przez kawalerię rosyjską. Landszturmiści i spieszeni kirasjerzy odparli atak. Następnego dnia tyraliery rosyjskiej piechoty dotarły na odległość ok. 100 m od wsi. Rosjanie okopali się, obsadzili kilka chałup i rozpoczęli ostrzał z karabinów maszynowych. Kończyła sie amunicja i Rittmeister von Lützow posłał dwóch kawalerzystów po amunicję i posiłki. W chwili, gdy ruszył atak rosyjski, dotarło do Rogówka 3,5 kompanii z Landwehr Infanterie Regiment 61 z kilkoma km. Natarcie rosyjskie załamało się pod ogniem niemieckim. 6 lutego na skraju wsi znaleziono ciała ok. 40 zabitych Rosjan. Poległo także ok. 10 Niemców, a 15-18 zostało rannych. Dowódca szwadronu, rtm. von Lützow, dostał za ten bój Krzyż Żelazny I klasy.
Maximilian von Poseck, Kawaleria niemiecka w Polsce 1914-1915, str.143-145.

Niemcy uszanowali wszystkich poległych i we wspólnej mogile spoczęło 6 żołnierzy Landsturm Bataillon Frankfurt am Oder III i 35 nieznanych Rosjan. Spoczywali w pokoju do 2009 r., kiedy to mogiła została sprofanowana, a szczątki poległych przewieziono w workach na śmieci na cmentarz w Rogowie ... :twisted:
Ostatnio zmieniony wt sty 21, 2014 1:00 am przez krzymen, łącznie zmieniany 1 raz.
Lance do boju, szable w dłoń!
fuchsi
Posty: 432
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Rogowo (dawniej w Rogówku), mogiła z 1915 r. (pow. rypiń

Postautor: fuchsi » pn sty 20, 2014 11:34 pm

Witam,
minelo piec lat ale prokuratora w dalszym ciagu praaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaacuje .........

pozdrawiam
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rogowo (dawniej w Rogówku), mogiła z 1915 r. (pow. rypiń

Postautor: krzymen » wt sty 21, 2014 10:18 am

fuchsi pisze:minelo piec lat ale prokuratora w dalszym ciagu praaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaacuje .........
Kto wie, może sprawę już umorzyli ze względu na ... "niską szkodliwość czynu" :evil:
Mogiła od niedawna jest w bazie ROPWiM!!!!
http://groby.radaopwim.gov.pl/grob/13247/

„Mogiła urządzona w 2009 r. po nielegalnej likwidacji pierwotnej mogiły żołnierskiej z okresu I wojny światowej zlokalizowanej nad jeziorem w okolicy Rogówka.”
Liczba pochowanych: 41; liczba zidentyfikowanych: 0 !!!!!!!!!!!!!!!

Ciekawe … na płycie znajduje się sześć nazwisk – to trochę więcej niż „zero”!!!!
Lance do boju, szable w dłoń!
fuchsi
Posty: 432
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Rogowo (dawniej w Rogówku), mogiła z 1915 r. (pow. rypiń

Postautor: fuchsi » wt sty 21, 2014 11:09 am

Witam,
moze wolontariusze z przedszkolu pisali ????????

fuchsi
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 952
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Rogowo (dawniej w Rogówku), mogiła z 1915 r. (pow. rypiń

Postautor: Majsterek » sob lip 04, 2015 11:32 am

Pospieszyłem się z nowym wątkiem.
Aktualne zdjęcia "mogiły":
3-100_7930.jpg
3-100_7930.jpg (199.86 KiB) Przejrzano 7701 razy
2-100_7931.jpg
2-100_7931.jpg (178.53 KiB) Przejrzano 7701 razy
1-100_7929.jpg
1-100_7929.jpg (209.29 KiB) Przejrzano 7701 razy
Pozycja obiektu i prawowita pozycja cmentarza na naszej mapie.
fuchsi
Posty: 432
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Rogowo (dawniej w Rogówku), mogiła z 1915 r. (pow. rypiń

Postautor: fuchsi » ndz lip 05, 2015 10:24 am

Witam.
3. Landsturmbataillon Frankfurt/Oder 9. Kompanie
Gefechte vom 04.02. - 06.03.1915

+

Gefreiter Robert BERLIN *Berlin-Adlershof
Wehrmann Paul BRÜHE *Berlin
Wehrmann Georg ENGELSTÄDT *Berlin-Neukölln
Wehrmann Martin BACHMANN *Berlin-Weißensee
Wehrmann Theodor ECKERT II *Berlin-Wannsee
Wehrmann Hermann ENGEL * Eberswalde
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości