Kościół św. Katarzyny - Łukomie (pow. sierpecki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Kościół św. Katarzyny - Łukomie (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » pn wrz 20, 2010 4:53 pm

Kolejny kościół z terenu gminy Rościszewo.
Drewniany kościół pw. św. Katarzyny z 1761 r. ufundowany przez Marię Łucję Dessieur, generałową Kampenhausen. Pierwsza wzmianka o kościele w tym miejscu pochodzi z 1448 r. Późniejsze podania mówią o istnieniu w Łukomiu kościoła św. Małgorzaty i św. Piotra i Pawła. W 1881 r. przedłużony o wieżę i kruchtę. Drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany. Korpus nawowy na planie prostokąta, prezbiterium zamknięte trójbocznie, przy nim od północy zakrystia. Od południa i zachodu kruchty. Wnętrze trójnawowe. W nawie głównej pozorna kolebka drewniana, w nawach bocznych stropy, a w prezbiterium pozorna koncha. Od zachodu chór muzyczny, drewniany, wsparty na czterech słupach. Belka tęczowa z krucyfiksem późnogotyckim. W wyposażeniu: drewniany ołtarz główny z XVIII wieku z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Po bokach ołtarza figury św. Wojciecha i Pawła. W kościele wiele obrazów m.in. : św. Wawrzyńca, św. Katarzyny, św. Antoniego. Przy kościele stoi dzwonnica na dwa dzwony.

Bardzo lubię tę świątynię. W ostatnich latach przeszła szereg remontów i według mnie stanowi obok Goleszyna i Mochowa perłę drewnianej architektury sakralnej powiatu sierpeckiego.
Załączniki
Łukomie (44).jpg
Łukomie (44).jpg (113.41 KiB) Przejrzano 10324 razy
Łukomie (41).jpg
Łukomie (41).jpg (91.57 KiB) Przejrzano 10324 razy
Łukomie (72).jpg
Łukomie (72).jpg (103.18 KiB) Przejrzano 10324 razy
Łukomie (78).jpg
Łukomie (78).jpg (61.72 KiB) Przejrzano 10324 razy
Łukomie (73).jpg
Łukomie (73).jpg (63.06 KiB) Przejrzano 10324 razy
Łukomie (77).jpg
Łukomie (77).jpg (54.9 KiB) Przejrzano 10324 razy
Łukomie (74).jpg
Łukomie (74).jpg (55.55 KiB) Przejrzano 10324 razy
Awatar użytkownika
LauriYlonen
Posty: 11
Rejestracja: pt sty 20, 2012 1:53 am

Re: Kościół św. Katarzyny - Łukomie (pow. sierpecki)

Postautor: LauriYlonen » pt sty 20, 2012 3:13 am

Zgadzam się z moim Przedmówcą, że to perła drewnianej architektury sakralnej. Według mojego skromnego zdania najpiękniejsza i w zestawieniu z Goleszynem i Mochowem zdecydowanie na pierwszym miejscu. Dodam, że według mojej wiedzy organy zostały przeniesione z kościoła w Rościszewie.
Awatar użytkownika
Tradyt
Posty: 97
Rejestracja: wt sty 18, 2011 8:45 pm
Lokalizacja: Stopin

Re: Kościół św. Katarzyny - Łukomie (pow. sierpecki)

Postautor: Tradyt » pt sty 20, 2012 11:53 am

Też uważam, że zasługuje na pierwsze miejsce w końcu to moja parafia :D
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Kościół św. Katarzyny - Łukomie (pow. sierpecki)

Postautor: bobola » pt sty 20, 2012 12:47 pm

Brak mi paru ujęć zewnętrznych i krucyfiksu na belce tęczowej. :)
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Kościół św. Katarzyny - Łukomie (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » ndz sty 22, 2012 5:34 pm

Jeśli chodzi o organy - nie mam pojęcia skąd taka informacja. Szukałem, szukałem i nic nie znalazłem.
Łyjak w swojej książce: ORGANY NA MAZOWSZU W DIECEZJI PŁOCKIEJ OD 1818 do 1925 ROKU pisze na stronie 487:
Aż do 1908 znajdowały się tu [w Łukomiu] niewielkie organy z dwoma miechami [...] notowane jako ośmiogłosowe [...], wyrestaurowane i zaopatrzone w jeden miech cylindrowy w 1890 roku, rozstrojone i w dość zniszczonym stanie (1897), ozłocone (1905), zreperowane i ustawione na nowym chórze. [...].
W następnym, 1910 roku notowano już nowe, dziewięciogłosowe organy wykonane za 1300 rubli w fabryce Dominika Biernackiego w Dobrzyniu nad Wisłą.
Organy z kościoła Rościszewskiego opisane są na stronie 540, ale nie ma tam jakiejkolwiek wzmianki o związkach z Łukomiem.


Tradyt: Jak się dogadujesz z obecnym księdzem proboszczem? Znasz może?
Można by na wiosnę pomyśleć o poznaniu się i zaproszeniu tradytorów z Płocka na zwiedzanie kościołów, choćby tego w Łukomiu, którego niestety aż nadto jeszcze nie "spenetrowałem" ;)
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Kościół św. Katarzyny - Łukomie (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » ndz sty 22, 2012 5:39 pm

bobola pisze:Brak mi paru ujęć zewnętrznych i krucyfiksu na belce tęczowej. :)
Kościół jest bardzo ciężko uchwycić z zewnątrz z dobrej, a innej niż zachodnia perspektywy. Parkan ogranicza sfotografowanie kościoła z różnych stron, a poza nim jest skarpa Skrwy ... ot i tyle w tej sprawie.

Coś kiedyś zdołałem sfocić, więc pokażę, choć najpierw znalezione w internecie zdjęcie z lotu ptaka:
Łukomie (96).jpg
Fot. znalezione w internecie
Łukomie (96).jpg (80.69 KiB) Przejrzano 10268 razy
A teraz kilka moich:
Łukomie (32).jpg
Łukomie (32).jpg (62.07 KiB) Przejrzano 10268 razy
Łukomie (80).jpg
Łukomie (80).jpg (68.07 KiB) Przejrzano 10268 razy
Łukomie (83).jpg
Łukomie (83).jpg (63.09 KiB) Przejrzano 10268 razy
Łukomie (27).jpg
Łukomie (27).jpg (122.08 KiB) Przejrzano 10268 razy
I krucyfiks, słabej jakości zdjęcie, ale niestety jedyne jakie mam:
Łukomie (79).jpg
Łukomie (79).jpg (46.63 KiB) Przejrzano 10268 razy
Awatar użytkownika
LauriYlonen
Posty: 11
Rejestracja: pt sty 20, 2012 1:53 am

Re: Kościół św. Katarzyny - Łukomie (pow. sierpecki)

Postautor: LauriYlonen » czw sty 26, 2012 1:32 am

Co do organów wyjaśniam... Otóż w latach 80. (nie pamiętam dokladnie, kiedy) zostały ufundowane nowe 21-głosowe organy do kościoła w Rościszewie. Informacja o dacie fundacji i samej fundatorce jest zamieszczona na instrumencie. Nie byłem na chórze już ładnych parę lat, więc nie pamiętam, ale to sprawdzę. Natomiast stare organy wraz z prospektem zostały przewiezione do kościoła w Łukomiu. Chór w Rościszewie przebudowano. Wcześniej piszczałki znajdowały się w centralnej częsci chóru, obecnie są po bokach. Było to za czasów ks. Adama Dyganta, który był proboszczem w Rościszewie w latach 1968-1989.
Awatar użytkownika
agish
Posty: 2
Rejestracja: pn maja 21, 2012 8:18 pm

Re: Kościół św. Katarzyny - Łukomie (pow. sierpecki)

Postautor: agish » wt maja 22, 2012 2:30 am

Hmm...?? nie ma nigdzie zapisu na temat przeniesienia organów z kościoła Rościszewskiego do Łukomskiego...Wiadomo tylko, iż zostały zbudowane przez organmistrza z Dobrzynia n. Wisłą, w przypuszczalnym okresie 1890 - 1914 (dokładna data - rok, nie jest znany).
inne źródło na ten temat mówi, że w 1903/4? r. został skasowany stary chór i pobudowano nowy w innym miejscu, tam też przeniesiono organy, które uprzednio oczyszczono, nastrojono, naprawiono miechy i popękane piszczałki"

--
Informacja pochodzi z akt znajdujących się w Archiwum Diecezjalnym w Płocku. Potwierdziłam ją także u byłego proboszcza - W. Goszczyckiego, który w latach 80-tych był proboszczem.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Kościół św. Katarzyny - Łukomie (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » śr maja 30, 2012 2:21 pm

No to się coś nie zgadza.

Podsumowując. Zarówno LauriYlonen jak i agish twierdzą, że w latach 80-tych nastąpiła wymiana organów z Rościszewa do Łukomia.
Jednak. Wiktor Łyjak w 1979 roku wykonał dokumentację prospektów organowych w diecezji płockiej, a efektem pracy są założone i przechowane w zbiorach WKZ w Płocku karty ewidencyjne prospektów organowych. Łyjak w 1979 sfotografował stare organy rościszewskie i również w tym samym roku organy z Łukomia. Zdjęcia (niestety mam tylko taką jakość) zamieszczam poniżej:

Łukomie, organy z początku XX wieku:
DSC_2988.JPG
DSC_2988.JPG (82.52 KiB) Przejrzano 10183 razy
Rościszewo, organy z 1879 roku:
DSC_2995.JPG
DSC_2995.JPG (78.75 KiB) Przejrzano 10183 razy

To niech mi ktoś teraz wytłumaczy, jakim cudem w Łukomiu w 1979 roku były te same organy co istnieją nadal, skoro w Rościszewie od 1879 do ich rozbiórki w latach 80-tych XX wieku były te niewielkie, przedstawione na zdjęciu???
Gdańszczanka
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 19, 2012 10:18 pm

Re: Kościół św. Katarzyny - Łukomie (pow. sierpecki)

Postautor: Gdańszczanka » czw maja 31, 2012 7:52 am

Mimo że na Mazowszu, kościół ten jest prawie identyczny z kościołem św. Piotra i Pawła w Turze k/ Łęczycy z roku 1700.
Najstarsza parafia w Polsce.
Taki sam ukłąd ołtarzy, organy też bardzo podobne.
Gdańszczanka z Gdyni
Awatar użytkownika
agish
Posty: 2
Rejestracja: pn maja 21, 2012 8:18 pm

Re: Kościół św. Katarzyny - Łukomie (pow. sierpecki)

Postautor: agish » pt cze 01, 2012 6:07 pm

Thomas pisze:No to się coś nie zgadza.

Podsumowując. Zarówno LauriYlonen jak i agish twierdzą, że w latach 80-tych nastąpiła wymiana organów z Rościszewa do Łukomia.



To niech mi ktoś teraz wytłumaczy, jakim cudem w Łukomiu w 1979 roku były te same organy co istnieją nadal, skoro w Rościszewie od 1879 do ich rozbiórki w latach 80-tych XX wieku były te niewielkie, przedstawione na zdjęciu???
Małe sprostowanie: napisałam, że nie ma żadnych dokumentów na ten temat, czyli przeniesienia organów z Rościszewa do Łukomia co dodatkowo potwierdziłam u byłego proboszcza a wiec jednoznacznie wynika z tego to, że taka sytuacja nie miała miejsca...! a więc logicznie rzecz ujmując, zaprzeczam twierdzeniu LauriYlonen.
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Kościół św. Katarzyny - Łukomie (pow. sierpecki)

Postautor: zbyszekg9 » śr maja 07, 2014 11:14 am

Uzupełniam wątek o dwa szczegóły: figurkę Matki Bożej Skępskiej usytuowanej we wnęce nad wejściem do kościoła, oraz pomnik świętego już Jana Pawła II stojący tuż obok wejścia do kościoła.
Załączniki
DSC_0144.JPG
DSC_0144.JPG (245.22 KiB) Przejrzano 10113 razy
DSC_0133.JPG
DSC_0133.JPG (265.44 KiB) Przejrzano 10113 razy
DSC_0134.JPG
DSC_0134.JPG (196.93 KiB) Przejrzano 10113 razy
Awatar użytkownika
Tradyt
Posty: 97
Rejestracja: wt sty 18, 2011 8:45 pm
Lokalizacja: Stopin

Re: Kościół św. Katarzyny - Łukomie (pow. sierpecki)

Postautor: Tradyt » śr maja 07, 2014 10:42 pm

Pomnik powstał nie dawno fundatorem jest pan Spychalski z Tąpiącej.
Awatar użytkownika
JBR
Posty: 7
Rejestracja: czw cze 03, 2010 10:23 pm

Re: Kościół św. Katarzyny - Łukomie (pow. sierpecki)

Postautor: JBR » czw maja 29, 2014 9:30 pm

W latach 70 tych, 80 tych i 90 tych na pewno nie przenoszono organów z Rościszewa. Organy w Rościszewie rzeczywiście były remontowane, lecz nic mi nie wiadomo, aby ktoś je przenosił, bo niby po co?.
Doskonale znam ten kościół, wszak chodziłem na katechizm za czasów ks. Budziaka. Kościół posiada pięknie zdobiony malowidłami sufit, który za czasów księdza Goszczyckiego został obity lakierowaną boazerią, co pozbawiło go szczególnego uroku. Może za jakiś czas boazeria zostanie zdjęta, a malowidła odnowione :spoko:
Z ciekawostek pamiętam, że pod amboną jest wyryta data budowy. Obok kościoła, przy wyjściu z zakrystii znajduje się stara lipa -pomnik przyrody.
Awatar użytkownika
Tradyt
Posty: 97
Rejestracja: wt sty 18, 2011 8:45 pm
Lokalizacja: Stopin

Re: Kościół św. Katarzyny - Łukomie (pow. sierpecki)

Postautor: Tradyt » pt maja 30, 2014 7:32 am

Nie wiem na pewno ale to lipa chyba została wycięta.Ostatnio stary kasztanowiec się przewrócił, całe szczęście uszkodził tylko parkan nie ruszając kościoła.Ksiądz mówił, że jak uzyska pozwolenia to wytnie te drzewa ze względu na bezpieczeństwo.
Awatar użytkownika
Berg
Posty: 6
Rejestracja: sob paź 10, 2015 10:00 am

Re: Kościół św. Katarzyny - Łukomie (pow. sierpecki)

Postautor: Berg » sob paź 10, 2015 11:10 pm

Lipa została wycięta, owszem, ale nie ta ogromna lipa (pomnik przyrody), tylko dużo mniejsza obok krzyża misyjnego. Stara lipa jest prawnie chroniona i jeśli żyjemy w państwie prawa to o jej los powinniśmy być spokojni. Raczej też nie stanowi zagrożenia - znajduje się na południowy-wschód od kościoła, gdy przeważające wiatry to wiatry zachodnie. A lipy drobnolistne to drzewa długowieczne - w przeciwieństwie do kasztanowców. Poza tym ubiegłoroczne zdarzenie pokazało, że Opatrzność czuwa i chroni łukomską świątynię :)

Ładne ujęcia kościoła, dzwonnicy i przykościelnych drzew (jeszcze w komplecie) można zobaczyć na stronach: drewnianemazowsze.pl i skarbiecmazowiecki.pl

Wróć do „Obiekty sakralne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości