Nepomuk - Ziemia Radomska - Jedlnia, powiat radomski.

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Nepomuk - Ziemia Radomska - Jedlnia, powiat radomski.

Postautor: Nieostatni » pn cze 18, 2012 3:05 pm

Ciekawa, duża, murowana, w typie kapliczki domkowej, budowla usytuowana przy drodze wojewódzkiej 737, przed mostkiem na cieku o nazwie Leniwa, wita podróżnych wjeżdżających do Jedlni od strony Radomia. Budowla domkowa, a właściwie ganek charakterystyczny dla dworków szlacheckich od XVI wieku, datowany jest na koniec XVIIIw. Gładki tympanon oparto na dwóch grubych ceglanych kolumnach. Centralnie pod zadaszeniem umieszczono na ceglanym postumencie, drewnianą rzeźbą św. Jana Nepomucena, o około 60-70cm wysokości. Pierwotnie, do 2008 roku była tu inna rzeźba świętego pomalowana na srebrzysty kolor(stąd prawdopodobnie przypuszczenia o odlewie żeliwnym). Po zdemontowaniu i poddaniu zabiegom konserwatorskim, drewniany wizerunek świętego znajdzie się pod dachem kościoła św. Mikołaja Biskupa w Jedlni. Do tej rzeźby, jak podaje strona "Nepomuk" przylgnęła nazwa "tańczący", a według mnie snycerz tak przedstawił(rozwiane szaty, rozrzucone ręce i nogi) moment wykonania królewskiego wyroku, zrzucenie Jana z Nepomuka do Wełtawy, z praskiego mostu im. Karola. Choć o gustach nie powinno się dyskutować, a ja jako dyletant nie powinienem zabierać głosu, to jednak pozwolę sobie nie zgodzić się z opinią przedstawioną na skądinąd świetnej stronie: http://nepomuki.pl/nepomuk/sandomierz.htm -> Ziemia Radomska -> Jedlnia ...Jest to niewielka drewniana rzeźba zabezpieczona jakimś lakierem, dosyć niezgrabna i bezsensownie trzymająca palmę końcem w dół...
IMGP1007.JPG
IMGP1007.JPG (124.66 KiB) Przejrzano 3060 razy
Widok na pobocze z jezdni drogi 737.
IMGP1003.JPG
IMGP1003.JPG (151.05 KiB) Przejrzano 3060 razy
Na prawym brzegu Leniwej, w cieniu olch.
IMGP1005.JPG
IMGP1005.JPG (142.62 KiB) Przejrzano 3060 razy
Przy moście granicznym, witając przybyszy ze strony Radomia.
IMGP1000.JPG
IMGP1000.JPG (111.8 KiB) Przejrzano 3060 razy
W zieleni bylin, czekając na porę kwitnienia.
IMGP1004.JPG
IMGP1004.JPG (83.52 KiB) Przejrzano 3060 razy
Pełne słońce, odrobina cienia i łagodny zefirek od strony Leniwej i olszyn.
IMGP1001.JPG
IMGP1001.JPG (84.92 KiB) Przejrzano 3060 razy
Nie jest to dłuto Wita Stwosza, jednak św. Janowi z Nepomuka, ani Jedlni którą przyszło reprezentować - ujmy nie przynosi.
Niech wita przejezdnych prezentując Jeglnie i nie byle jakiego króla Polski, który bywał w tych stronach.

Nieostatni

W tytule popełniłem dwie literówki, za co gorąco przepraszam. Napisałem Jedlinia, powinno być poprawnie Jedlnia

Nieostatni
Ostatnio zmieniony pn cze 25, 2012 10:11 pm przez Thomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: poprawione na prośbę autora :)
Gdańszczanka
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 19, 2012 10:18 pm

Re: Nepomuk - Ziemia Radomska - Jedlinia, powiat radomski.

Postautor: Gdańszczanka » pn cze 25, 2012 8:57 am

A czy w Jedlni jest jakaś większa woda niż ten ciek? Albo miejsce pielgrzymek?
Nepomuk stawiany był zazwyczaj albo nad "wielką wodą", która wylewa albo na trasie pielgrzymek.
Gdańszczanka z Gdyni
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Nepomuk - Ziemia Radomska - Jedlinia, powiat radomski.

Postautor: Nieostatni » pn cze 25, 2012 9:10 pm

Witaj !
W Jedlni Leniwa jest najpoważniejszym ciekiem wodnym, choć hydrograficznie jest to "naczynie włosowate" długości 18km, prawy dopływ Radomki, a ta zasila Wisłę z jej lewego brzegu. Leniwa odwadnia dolinę, zbierając wody z wielu bezimiennych cieków. Mimo nazwy pewno można jej dopisać złośliwe określenie "cicha woda brzegi rwie", stąd na wszelki wypadek przy moście, dawniej pewno brodzie, postawiono Nepomuka. Nie jest to pielgrzymkowe miejsce, jednak na trasie sierpniowych podlaskich pielgrzymek do Czarnej Madonny na Jasnej Górze w Częstochowskim sanktuarium. Zaliczyłem to miejsce związane z licznymi pobytami na polowaniach w Puszczy Kozienickiej Władysława Jagiełły, aby zobaczyć jeden z nielicznych Jego pomników. Zapraszam do wątku Pomniki - Władysław Jagiełło zwycięzca z pod Grunwaldu.
Pozdrawiam

Nieostatni
PS: Prośba do moderatora o korektę w tytule, winno być Jedlnia. Dziękuje.
Gdańszczanka
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 19, 2012 10:18 pm

Re: Nepomuk - Ziemia Radomska - Jedlnia, powiat radomski.

Postautor: Gdańszczanka » wt cze 26, 2012 12:16 am

Dziekuję za zaproszenie,
już odwiedziłam byłam Króla Jagiełłę w tamtym wątku :)
Gdańszczanka z Gdyni

Wróć do „Kapliczki i krzyże”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości