Grobowiec Majora Poznańskiego - Brwilno

Bieżąca działalność stowarzyszenia
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Grobowiec Majora Poznańskiego - Brwilno

Postautor: bobola » ndz lut 05, 2012 11:54 am

Fotografie to mało, zapewne będzie serial filmowy 8-) ja zapisuję się na etat fotoreportera :mruga:
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Grobowiec Majora Poznańskiego - Brwilno

Postautor: UBOOT » ndz lut 05, 2012 1:53 pm

Thomas pisze:W pomiarach i dokumentacji rysunkowej mogę pomóc, wszak już drugi rok studiuję to co studiuję i przestało być to dla mnie obce. :
Cóż za fo pa z moje strony :jackas: Oczywiście piszę się jako pomocnika :ok:

Tak więc ruszamy na 200%.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Grobowiec Majora Poznańskiego - Brwilno

Postautor: Thomas » ndz lut 05, 2012 2:03 pm

UBOOT pisze:Cóż za fo pa z moje strony :jackas: Oczywiście piszę się jako pomocnika :ok:

Tak więc ruszamy na 200%.
:spoko: :spoko: :radocha: :spoko: :spoko:
Awatar użytkownika
vito157
Posty: 10
Rejestracja: śr lis 21, 2012 12:07 am
Lokalizacja: Cork (IRL)

Re: Grobowiec Majora Poznańskiego - Brwilno

Postautor: vito157 » czw lis 22, 2012 3:02 pm

Czy ten grobowiec mniej więcej miał tak wyglądać?

Obrazek
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Grobowiec Majora Poznańskiego - Brwilno

Postautor: bobola » czw lis 22, 2012 4:07 pm

Wygląda podobnie ale brak boniowania tylnego narożnika.
Awatar użytkownika
vito157
Posty: 10
Rejestracja: śr lis 21, 2012 12:07 am
Lokalizacja: Cork (IRL)

Re: Grobowiec Majora Poznańskiego - Brwilno

Postautor: vito157 » czw lis 22, 2012 4:08 pm

bobola pisze:Wygląda podobnie ale brak boniowania tylnego narożnika.
Mea culpa. Poprawię w wolnej chwili.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Grobowiec Majora Poznańskiego - Brwilno

Postautor: UBOOT » czw lis 22, 2012 7:28 pm

Vito, kawał dobrej roboty. :ok: Napisz coś o sobie :)
Awatar użytkownika
vito157
Posty: 10
Rejestracja: śr lis 21, 2012 12:07 am
Lokalizacja: Cork (IRL)

Re: Grobowiec Majora Poznańskiego - Brwilno

Postautor: vito157 » czw lis 22, 2012 7:40 pm

UBOOT pisze:Vito, kawał dobrej roboty. :ok: Napisz coś o sobie :)
W życiu nie byłem w Waszych stronach - jeśli nie liczyć przejazdów. Ale podoba mi się, że jesteście grupą wariatów, którzy mają 'idee fix' i realizują własne pomysły. Założę się, że czasem wbrew logice...
Ten rysunek robiłem ok. 2 godzin, plus kilka nocnych godzin renderingu. Mam świadomość, że nie jest on ani idealny, ani specjalnie precyzyjny. Dysponowałem tylko jednym, jedynym zdjęciem (bo pozostałe przedstawiają stan aktualny i mogły mi służyć jedynie jako zdjęcia pomocnicze). Nie byłem nigdy przy tym obiekcie - siłą faktu nie mogłem go zatem dokładnie pomierzyć. Gdybym miał taką możliwość - wszystko dałoby się o wiele dokładniej odwzorować, włącznie z rzeźbami. W tym przypadku mogłem jedynie założyć któryś wymiar i pozostałe ustalać metodą fotogrametryczną.
Robiąc ten rysunek korzystałem z programu SketchUp (w wersji pro); renderowałem w programie Indigo Render.
A tak w ogóle... Kocham zabytki i ich rekonstrukcje. Moimi ulubionymi okresami w historii architektury jest architektura starożytna, natomiast z nowożytnej - okres wiktoriański i Art Deco (w Polsce zwana secesją).
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Grobowiec Majora Poznańskiego - Brwilno

Postautor: Thomas » czw lis 22, 2012 8:05 pm

woooow! nieźle! witamy w naszych skromnych progach! :)
dzięki za wizualkę :)
Awatar użytkownika
vito157
Posty: 10
Rejestracja: śr lis 21, 2012 12:07 am
Lokalizacja: Cork (IRL)

Re: Grobowiec Majora Poznańskiego - Brwilno

Postautor: vito157 » czw lis 22, 2012 8:09 pm

Thomas pisze:woooow! nieźle! witamy w naszych skromnych progach! :)
dzięki za wizualkę :)
Prąciem bardzo. Polecam się na przyszłość.
Wersja 1.01 grobowca już się właśnie renderuje. Myślę, że koło 23 będę zsyłał na serwer.
Awatar użytkownika
vito157
Posty: 10
Rejestracja: śr lis 21, 2012 12:07 am
Lokalizacja: Cork (IRL)

Re: Grobowiec Majora Poznańskiego - Brwilno

Postautor: vito157 » pt lis 23, 2012 12:05 am

Grobowiec, wersja 1.01

Obrazek
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Grobowiec Majora Poznańskiego - Brwilno

Postautor: bobola » pt lis 23, 2012 12:33 pm

Skoro deklarujesz się jako miłośnik secesji (my tu w Płocku oddzielamy secesję od art deco) to gorąco zapraszamy do odwiedzenia Płocka i zwiedzenia Muzeum Mazowieckiego z jego najbogatszymi w Polsce zbiorami sztuki secesyjnej. Stołeczny Książęcy Płock też jest interesujący dla architekta, najlepiej zrobić to na wiosnę. Czekamy na deklarację odwiedzin.
Awatar użytkownika
vito157
Posty: 10
Rejestracja: śr lis 21, 2012 12:07 am
Lokalizacja: Cork (IRL)

Re: Grobowiec Majora Poznańskiego - Brwilno

Postautor: vito157 » pt lis 23, 2012 12:50 pm

bobola pisze:Skoro deklarujesz się jako miłośnik secesji (my tu w Płocku oddzielamy secesję od art deco) to gorąco zapraszamy do odwiedzenia Płocka i zwiedzenia Muzeum Mazowieckiego z jego najbogatszymi w Polsce zbiorami sztuki secesyjnej. Stołeczny Książęcy Płock też jest interesujący dla architekta, najlepiej zrobić to na wiosnę. Czekamy na deklarację odwiedzin.
Pochodzę z Łodzi, w której znaleźć można mnóstwo przykładów architektury secesyjnej, z najpiękniejszym chyba jej polskim przykładem, tzn. z willą Kindermana.
Dzięki za zaproszenie do Płocka. Problem jednak w tym, że do Płocka (nawet jeśli jest on i Książęcy i Stołeczny) mam - na okrągło licząc - jakieś 2000 km. Trochę daleko... A mówiąc pół żartem, pół serio - jestem trochę za biedny na wakacje nad Wisłą, dlatego na najbliższe wakacje zaplanowałem studiowanie Art Deco 'w kolebce' tego stylu - czyli w Paryżu i - ewentualnie - ludowej architektury alpejskiej w Grenoble. Uwierz mi: wyniesie mnie to taniej, niż Płock!
Na razie jednak zgłębiam architekturę wiktoriańską, której wokól mam trzy razy mnóstwo! Właśnie wziąłem się za rekonstrukcję dawnego budynku celnego (A.D. 1896) w niegdysiejszym Queenstown (dziś Cobh) - porcie, z którego w swój pierwszy i ostatni rejs wyruszył s/s Titanic... A dodatkowo normandzki gotyk - że o budowlach megalitycznych - takich jak ta poniżej - nie wspomnę...

Obrazek

Trochę robimy off topic i za chwilę moderator da nam po łapach... ;)
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Grobowiec Majora Poznańskiego - Brwilno

Postautor: UBOOT » ndz lip 20, 2014 4:26 pm

Otrzymałem następującego maila, za którego serdecznie dziękujemy:
Szanowni Państwo!

Trafiłem na stronę internetową Forum Stowarzyszenia Tradytor, na której członkowie Państwa stowarzyszenia dyskutowali na temat grobowca w Brwilnie, w którym pochowani są m.in. Wincenty Poznański i Joachim Borzewski.

Joachim Borzewski to mój pra-pra-pra-dziadek i mam informacje, które mogą wyjaśnić część zagadek, nad których rozwiązaniem na forum zastanawiali się członkowie Tradytora.

W załączniku przesyłam plik Excel, w którym naszkicowałem w jaki sposób leżący w grobowcu w Brwilnie są moim zdaniem powiązani rodzinnie ze sobą i ze mną.

Jeśli chodzi o przyczyny pochowania Wincentego Poznańskiego w Brwilnie, to zaryzykowałbym teorię, że po prostu mieszkał razem z żoną u swojego teścia, Joachima Borzewskiego. Mogło być tak dlatego, że jako uczestnik walk niepodległościowych został pozbawiony przez Rosjan własnego majątku. Mógł też w inny sposób stracić majątek albo, tak jak ktoś pisał na forum, umrzeć nagle w domu teścia i zostać tam pochowany. Ta teoria też miałaby swoje uzasadnienie, jeśli założyć, że Poznański miał majątek na swojej rodzinnej Litwie. Wtedy rodzina mogła uznać, że nie ma sensu transportować zwłok aż na Litwę w celu pochówku (zresztą to mogło być prawnie zabronione ze względów sanitarnych).

W ramach ciekawostki warto dodać, że Wincenty Poznański był dziadkiem Zofii Daszyńskiej-Golińskiej, socjalistki, feministki i jednej z pierwszych kobiet-senatorów w historii Polski (z ramienia PPS). Innymi słowy Joachim Borzewski był pradziadkiem Zofii Daszyńskiej-Golińskiej.

Kalikst Borzewski, dowódca w wyprawie Zaliwskiego, o którym wspomniał jeden z użytkowników Państwa forum był bratem Antoniego, a synem Ludwika, których zamieściłem w załączonym pliku Excelowym.

Aleksandra Jaworowska, z domu Borzewska, moja pra-pra-babcia, która była córką Joachima jest pochowana ze swoim mężem Ksawerym w Obrytem niedaleko Pułtuska. Ten grób zeszłej zimy wspólnymi siłami rodziny odnowiliśmy.

Być może Państwo macie informacje, które mogłyby mi pomóc w badaniach rodzinnych. Chętnie wymienię z Państwem wszelkie dane. Historia rodziny Jaworowskich jest związana z takimi miejscowościami w rejonie Płońska jak: Radzymin, Wichorowo, Bogusławice, Wróblewo, Skwary i Troski, Trębki, Zdunowo.

Z szacunkiem,


Jakub Jaworowski
Załączniki
Drzewo.png
Załącznik do maila
Drzewo.png (48.26 KiB) Przejrzano 9347 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Grobowiec Majora Poznańskiego - Brwilno

Postautor: bobola » pn lip 21, 2014 11:13 am

Interesujące.
Przy okazji, mnie interesuje co dzieje się z szablą majora :?: Czy wróciła do kościoła w Brwilnie :?:
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Grobowiec Majora Poznańskiego - Brwilno

Postautor: bobola » śr sie 06, 2014 2:47 pm

Tydzień temu wyprawiłem się z Prząśniczką na zwiad do kościoła w Brwilnie Wysokim. Pani k0ścielna chętnie nas oprowadzała i odpowiadała na zapytana. Kościół będzie nadal w remoncie, dach będzie kryty gontem, ściany zewnętrznepomalowana na kolor pierwotny, który odkryto pod 4 warstwami następnych przemalowań. Wewnątrz ma być odnowiona polichromia i podłoga. Najciekawszym jest zapowiedź renowacji grobowca majora, co cieszy, natomiast martwi brak wiadomości o losach szabli majora.
Załączniki
CAM03228-tr.Brwilno grobowiec.jpg
CAM03228-tr.Brwilno grobowiec.jpg (129.4 KiB) Przejrzano 9329 razy
100_9051-tr.Brwilno szabla majora.jpg
100_9051-tr.Brwilno szabla majora.jpg (58.23 KiB) Przejrzano 9329 razy

Wróć do „Stowarzyszenie TRADYTOR”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości