Linia bunkrów obrony - Płock

Awatar użytkownika
stg44
Posty: 58
Rejestracja: ndz lis 27, 2011 7:00 pm
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Linia bunkrów obrony - Płock

Postautor: stg44 » pn sty 07, 2013 7:34 am

Zastanawia mnie jedno.
Od kiedy to Płock został ogłoszony twierdzą jak pisze MONASTYR na Odkrywcy?
Pierwsze słyszę.
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej
GRH Weichsel
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Linia bunkrów obrony - Płock

Postautor: UBOOT » pn sty 07, 2013 7:08 pm

Pewnie zobaczył w jakieś gazecie. Każde miasto ma twierdzę, na miarę własnych możliwości ;) . Po ostatnich namiarach na nowe obiekty, można mówić o Twierdzy Stara Biała :mrgreen:
Ważne, że chłopak ma zapał. :spoko: Wiedza przyjdzie z czasem. Ja też siedzę na różnych forach, cały czas czytam i się uczę- a jest tego... :geek:
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Linia bunkrów obrony - Płock

Postautor: fuchsi » pn sty 07, 2013 8:50 pm

Witam,
caly czas czytam, obserwuje, mysle.........

Z ta "twierdza Schroettersburg" nie mac ciekawego, bo kazde miasto zostalo "twierdza".
Ciekawy jestem, jak to wyglady na mapie - dolozone jeszcze znane resztki okopow.......

pozdrawiam
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
stg44
Posty: 58
Rejestracja: ndz lis 27, 2011 7:00 pm
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Linia bunkrów obrony - Płock

Postautor: stg44 » wt sty 08, 2013 10:38 am

UBOOT pisze:Pewnie zobaczył w jakieś gazecie. Każde miasto ma twierdzę, na miarę własnych możliwości ;) . Po ostatnich namiarach na nowe obiekty, można mówić o Twierdzy Stara Biała :mrgreen:
Ważne, że chłopak ma zapał. :spoko: Wiedza przyjdzie z czasem. Ja też siedzę na różnych forach, cały czas czytam i się uczę- a jest tego... :geek:
Ale to jest lekkie przegięcie. Rozumiem, zapał zapałem ale trzeba być dokładnym w podawaniu informacji.
Walnięcie kartofla typu twierdza Płock trzeba traktować z przymrużeniem oka. Jak sami wiecie nie było tu zupełnie nic, no może poza linią obrony wzdłuż Wisły, jak by się uprzeć. Aby ogłosić miasto twierdzą powinno ono mieć garnizon miejski, dywizję forteczną, bunkry, fortyfikacje bastionowe itp jak np. Poznań, Wrocław, Szczecin, Piła itp. Powinna spełniać też konkretną rolę w obronie jakiegoś odcinka frontu, ewentualnie twierdza powinna chronić swoich mieszkańców w tym przypadku niemieckich(których pod koniec wojny nie było już zbyt wielu). Po ogłoszeniu miasta twierdza na jego terenie zaczyna obowiązywać też prawo wojenne.
Może koledze który tak łatwo posłużył się słowem twierdza chodziło o linię obrony budowaną w pośpiechu pod koniec wojny i oczywiście nie obsadzoną. Jak wiemy wojska sowieckie przyszły zupełnie z innego kierunku niż spodziewali się tego taktycy niemieccy.
Pozdrawiam
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej
GRH Weichsel
herring
Posty: 22
Rejestracja: sob lip 31, 2010 11:02 am

Re: Linia bunkrów obrony - Płock

Postautor: herring » wt sty 08, 2013 3:41 pm

Z tą twierdza Płock to jest zagwózdka. Co prawda sam Płock to nie, ale sa przesłanki, że Płock razem z Włocławkiem oraz terenem pomiędzy nimi tworzyły razem Festung Weichselriegel (w wolnym tłumaczeniu "Twierdza Rygiel Wisły") , o ile pamiętam z komendanturą w Płocku. Jeszcze raz podkreślam, że faktu utworzenia twierdzy nie jestem pewien, ani tego jak długo istniała.
W publicystyce używa się terminów "twierdza", "forteca" i tym podobnych, aczkolwiek w niemieckiej terminologii militarnej twierdza (Festung) to rzecz posiadająca bardzo konkretne cele i organizację, które są różna od innych form fortyfikacji, takich jak Ortstutzpunkt, Stutzpunkt i Stellung.
Awatar użytkownika
stg44
Posty: 58
Rejestracja: ndz lis 27, 2011 7:00 pm
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Linia bunkrów obrony - Płock

Postautor: stg44 » wt sty 08, 2013 4:05 pm

Cytat z Odkrywcy:
"Miasto Płock ogłoszono twierdzą."
Jeszcze raz powtarzam że to nie prawda!
Tu dla ciekawostki odezwa Hankego o obronie Festung Breslau
Obrazek
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej
GRH Weichsel
herring
Posty: 22
Rejestracja: sob lip 31, 2010 11:02 am

Re: Linia bunkrów obrony - Płock

Postautor: herring » wt sty 08, 2013 11:46 pm

Sprawdziłem w dokumentach - wygląda na to że w dn. 01.01.1945 istniało coś takiego jak "Festung Weichselriegel" z komendantem w Płocku. Zaś na mapie z 30 12 1944 Płock i Włocławek są oznaczone - w ramach linii B1 - jako pozycja o zamknietym obwodzie o nazwie "Riegelstellung Weichsel". I bądź u mądry...
Awatar użytkownika
stg44
Posty: 58
Rejestracja: ndz lis 27, 2011 7:00 pm
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Linia bunkrów obrony - Płock

Postautor: stg44 » śr sty 09, 2013 8:51 am

Chodziło o ufortyfikowanie przedmościa w Płocku. To przeprawa była najważniejsza, a nie miasto.
Powtarzam jeszcze raz z uporem maniaka, Płock podczas II WŚ NIGDY nie został ogłoszony twierdzą! :jackas:
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej
GRH Weichsel
Awatar użytkownika
HETMAN
Stowarzyszenie
Posty: 570
Rejestracja: sob sty 12, 2013 2:00 pm
Lokalizacja: Płock

Re: Linia bunkrów obrony - Płock

Postautor: HETMAN » sob sty 12, 2013 2:18 pm

Witam kolegów
Jestem tu pierwszy raz i mam nadzieje że nie ostatni .
Pokaże artykuł który ukazał się w Płockiej gazecie

http://plock.gazeta.pl/plock/1,102287,7 ... Plock.html

To jak z tą Płocką Twierdzą w końcu jest ????????????
Jedni piszą,drudzy czytają ale musicie przyznać że słowo Twierdza ładnie brzmi w stosunku do miasta Płock-chwyt reklamowy:)))
I działa :)))
Pozdrawiam
Jam jest HETMAN,człowiek prawy,co za Polskie siedział sprawy.
Polskę chętnie bym wyzwolił,lecz mi Chruszczow nie pozwolił.
Awatar użytkownika
stg44
Posty: 58
Rejestracja: ndz lis 27, 2011 7:00 pm
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Linia bunkrów obrony - Płock

Postautor: stg44 » sob sty 12, 2013 9:36 pm

Jak to mówią "Reklama dźwignią handlu" co akurat pasuje do tego "zacnego periodyku" :lol:
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej
GRH Weichsel
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Linia bunkrów obrony - Płock

Postautor: fuchsi » sob sty 12, 2013 10:57 pm

Witam,

jak juz pisalem, kazde miasto na rozkazu jakis AH zostal przygotowane jako "twierdze". Jeszcze nie moglem znalesc tego konkretnego rozkazu dot. Schrottersburg (Schröttersburg). Specjalne dalej nie szukam, bo sam rozkaz nie jest ciekawe. Kiedy cos w tym kierunku znajde daje tutaj cynk.
Znalezione fortefikacje polowe sa dobrym przykladem do badan fortefikacje w jakim stopnie zostaly wykorzystywane naturalne przeszkody i bezsensowna prace Polacy musieli wykonywac.

pozdrawiam serdecznie
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
stg44
Posty: 58
Rejestracja: ndz lis 27, 2011 7:00 pm
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Linia bunkrów obrony - Płock

Postautor: stg44 » sob sty 12, 2013 11:34 pm

@fuchsi
Tak jak piszesz. Każde miasto które broniło się przed hordami ze wschodu miało być twierdzą. Ale to były tylko pobożne życzenia A.H.,i tak po kolei w dół drabinki partyjnej. Propaganda była wtedy bardzo rozwinięta i hasła typu "ani kroku w tył!", "kapitulieren nie!!!"oraz "każdy skrawek miasta niemieckiego ma bronić się do ostatniej kropli krwi" były aż za często popularyzowane. Idąc tym torem można dojść do wnioski że każde miasto, miasteczko czy wioska powinna zostać twierdzą. Owszem może dla fanatycznych obrońców taką wizję spełniała, ale będąc skrupulatnym nie można tego brać na poważnie. Rozkaz typu Schrottersburg zostaje ogłoszony twierdzą nie padł, co najwyżej mogła być wzmianka że kolejne miasta na drodze frontu mają być jak twierdze, powstrzymujące nawał bolszewików, co nie znaczy że zostają ogłoszone twierdzami.
Pozdrawiam
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej
GRH Weichsel
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Linia bunkrów obrony - Płock

Postautor: UBOOT » ndz sty 13, 2013 12:07 am

W sprawie OT Stahlunterstand typ A, przeprowadziłem rozmowę z panem Ryśkiem (lat 60) i usłyszałem:

Ten dziwny metalowy bunkier stał na polu przy pancerniaku (chodzi o rowów) zaraz za kościołem. Był to taki jajowaty u góry domek, z bardzo grubej blachy. Miał dwa pokoiki. Jeden mały i drugi duży. U góry miał otwór(?). Był cholernie wytrzymały. Kiedyś, ktoś ;) podpalił w nim znalezione pociski, to tak walnęło, a on tylko troszkę się wygiął, ale ogólnie nic mu się nie stało. Przez wiele lat stał na tym polu, całe pokolenia miały w nim miejscówkę na wagary, aż pod koniec lat 80tych ktoś go ... Z tego co mówili rodzice, to szkopy nie zdążyły go wkopać i zostawili go na polu. Do niego prowadziła pajęczyna okopów. Jak dobrze pamiętam, to tam musi być jeszcze betoniak (R58).
Po okazaniu zdjęć OT Stahlunterstand (A),mojemu rozmówcy, potwierdził, że według niego to było ,,coś takiego".
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Linia bunkrów obrony - Płock

Postautor: fuchsi » ndz sty 13, 2013 10:58 am

@stg44
Robi sie bardzo ciekawe.
na niemieckim "Lexikon der Wehrmacht" znajdziesz pod "Standorte - litera S= Schroe (ö)ttersburg:
ako urzedy wojskowe:
- Festungskommandant Riegelstellung
- Festungsabschnittstab 44

dodatkowa informacja, ze istneje na swiecie pieczatka (Stempel) poczy polowej z numerem 46781
Wedlug zbior numerow podlegal ten numer:

(23.4.1944-24.11.1944) 23.10.1944 Festungskommandant der Riegelstellung Schroettersburg (Weichsel)

und zugleich Festungs-Regimentskommandeur Schroettersburg, (23.10.44 potwierdzony na kopercie)

(25.11.1944-8.5.1945) 21.4.1945 gestrichen /wykreslony

mila zabawe
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
herring
Posty: 22
Rejestracja: sob lip 31, 2010 11:02 am

Re: Linia bunkrów obrony - Płock

Postautor: herring » ndz sty 13, 2013 12:11 pm

Wyżej wymieniona Riegelstellung to Schroettersburg i Leslau razem -tak wynika z mapy.
Awatar użytkownika
stg44
Posty: 58
Rejestracja: ndz lis 27, 2011 7:00 pm
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Linia bunkrów obrony - Płock

Postautor: stg44 » ndz sty 13, 2013 12:47 pm

@fuchsi
Robi się naprawdę ciekawie.
Po Twoim wpisie śmiem twierdzić że owszem, w planach, potocznie mogło się nazywać Płock twierdzą. Jednak kluczowe znaczenie miał Rygiel obronny wzdłuż Wisły i o niego tu się cała sprawa opiera. Jako że Płock leżał najbliżej, logiczne jest że komendantura musiała się w nim znajdować.
Ciekawym odkryciem było by znalezienie jakiś dokumentów lub rozkazu nadania miastu statut twierdzy. Lecz na tym etapie twierdzę że liczył się rygiel obronny chroniący przeprawę (i miejsca w których można szybko przerzucić wojsko) na Wiśle, a miasto pełni tu rolę niejako dodatku do Riegelstellung Weichsel.
Ale nie mówię nie. Najważniejsze są konkrety, dokumenty, rozkazy. Może w końcu trafimy na takowy i cała moja teoria upadnie ;)
Pozdrawiam
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej
GRH Weichsel
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Linia bunkrów obrony - Płock

Postautor: fuchsi » ndz sty 13, 2013 1:16 pm

@stg44
troche jestem zaskoczony, bo naprawde nigdy nic wczesnej nie sluchalem.
Dokumentacje beda bardzo rzadkie - do dej pory tylko jedna pieczatka z poczty polowej -.
W cale nie wiem, gdzie szukac.

pozdrawiam serdecznie
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
herring
Posty: 22
Rejestracja: sob lip 31, 2010 11:02 am

Re: Linia bunkrów obrony - Płock

Postautor: herring » ndz sty 13, 2013 6:02 pm

@ UBOOT

Bardzo ciekwe wnioski a propos TO Stahlunterstand typ A. Lata 80 to całkiem niedawno, może ktoś z okolicznych mieszkańców ma zdjęcia tego schronu? Albo jakies elementy wymontowane ze środka?
No i oczywiscie - czy czegoś podobnego nie zdążyli wkopać w innym miejscu? W Trzepowie mówili o czyms bardzo podobnym.
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Linia bunkrów obrony - Płock

Postautor: fuchsi » ndz sty 13, 2013 6:10 pm

Witam,
skrot OT = Organisation Todt

organisacja sil robotnyczych, budowali m.i. Westwall i Ostwall i inne fortifikacje.

pozdrawiam
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
herring
Posty: 22
Rejestracja: sob lip 31, 2010 11:02 am

Re: Linia bunkrów obrony - Płock

Postautor: herring » ndz sty 13, 2013 6:36 pm

@fuchsi

sorry, literówka - oczywiście OT.

Wróć do „Fortyfikacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości