Młyny wodne - Radotki (pow. płocki)

Moderatorzy: UBOOT, zbyszekg9

Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Młyny wodne - Radotki (pow. płocki)

Postautor: UBOOT » ndz lis 29, 2009 1:16 pm

Młyn w Radotkach pochodzi z drugiej połowy XIX i powstał na miejscu starego młyna, który spłonął w latach 30 XIX wieku.(stary młyn prawdopodobnie powstał 100 lat wcześniej). Wybudowano go z czerwonej cegły licówki, posiada trzy kondygnacje oraz dwie regulowane śluzy, zwiększające napór wody. Został wyposażony w bardzo nowoczesne jak na owe czasy, urządzenia tj. turbinę wodną oraz stalowe stawidła, a nie jak większość młynów z tego okresu, koła młyńskie. Obiekt wybudowany został na małej odnodze przepięknej rzeki Skrwa Prawa. W skład osady oprócz młyna, wchodziły zabudowania gospodarcze oraz dom młynarza. Całość była własnościową płockiego Żyda Jachme. Następnie posiadaczem całego terenu (ponad 40 ha) stał się znany, płocki, bankowiec oraz przemysłowiec Stanisław Górnicki, który z czasem, przekazuje młyn, swojej ,,przyjaciółce”, pani Kucharskiej. Po śmierci Górnickiego, rozpoczął się spór sądowy, o jego własność, w wyniku którego młyn odkupił młynarz Konieczkowski. Podczas kryzysu, przełomu lat 20 i 30 XX wieku, panującego w Polsce,całość odsprzedał młynarzowi Kolcowi. Kolejny właściciel postawił na nowe technologie, zamienił napęd młyna z wodnego na elektryczny. Oczywiście nie zdemontował turbiny wodnej, pozostawiając ją jako napęd zapasowy. Głównym sercem napędu, stał się silnik o mocy 75kW i napięciu 380V. Dodatkowo rozwinął nową gałąź produkcji instalując na terenie trak. W krótkim czasie w młynie ruszył tartak. W taki stanie osada przetrwała II wojnę Światową.

W 1982 roku, młyn zmienił właścicieli. Nowymi ,,młynarzami” zostali Leszek i Małgorzata Ogończyk-Mąkowscy. Produkcja ruszyła na nowo jednak nie na długo. W wyniku kolejnych podwyżek energii, w 1984 roku, zakończył swoją działalność. Nowi właściciele zaczęli utrzymywać się z gospodarstwa, a młyn za symboliczną kwotę, wydzierżawiono dr.inż. Jędrzejowi Kosińskiemu z Włocławka, który cały obiekt (zarówno turbinę jak i silnik elektryczny), zamienił na pierwszą w latach 80 XX wieku, ( w naszym regionie) Małą Hydroelektrownie. Niestety, cofki z Wisły, powodowały zmniejszenie mocy turbiny o 30%. Jednak, pomimo wieku turbiny, młyn nadal potrafił wyprodukować 10-12kW energii elektrycznej.

W swojej historii, młyn na swoim terenie posiadał również stadninę koni. Jako ciekawostkę dodam, że młyn słynął w całej okolicy z produkcji wyśmienitej kaszy karkowskiej.

Opracowano na podstawie Notatek Płockich z 1995 roku oraz samodzielnie zebranych materiałów.
Załączniki
DSCF5468.JPG
DSCF5468.JPG (153.58 KiB) Przejrzano 9268 razy
DSCF5466.JPG
DSCF5466.JPG (157.9 KiB) Przejrzano 9268 razy
DSCF5462.JPG
DSCF5462.JPG (145.43 KiB) Przejrzano 9268 razy
DSCF5463.JPG
DSCF5463.JPG (136.63 KiB) Przejrzano 9268 razy
ea1266422896.jpg
zdjęcie z pochodzi z http://www.nieruchomosci-konstancin.com
ea1266422896.jpg (265.6 KiB) Przejrzano 9092 razy
ea1266422846.jpg
zdjęcie z pochodzi z http://www.nieruchomosci-konstancin.com
ea1266422846.jpg (219.77 KiB) Przejrzano 9092 razy
ea1266422863.jpg
zdjęcie z pochodzi z http://www.nieruchomosci-konstancin.com
ea1266422863.jpg (191.44 KiB) Przejrzano 9092 razy
Ostatnio zmieniony ndz gru 06, 2009 2:43 pm przez UBOOT, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Młyn w Radotkach

Postautor: UBOOT » czw gru 03, 2009 8:50 pm

Według tablicy informacyjnej (nad rzeką), Kilkadziesiąt metrów dalej, przy dzisiejszym betonowym moście, stał kolejny, jednokondygnacyjny, drewniany młyn, który pochodził z końca XIX wieku i prosperował do późnych lat 40 XX wieku. Po II wojnie światowej, właściciele porzucili majątek i wyemigrowali za granice. Młyn zaczął podupadać, budynki się rozpadły. Dziś po młynie pozostały maleńkie jazy, oraz pale utrzymujące kiedyś koło młyńskie (na zdjęciu kawałki pali wystające z wody).Krążą opowieści, że tym młynie nagrywano ekranizację powieści Tadeusza Dołęgi Mostowicza ,,Profesor Wilczur" (czasami można spotkać błędną informację o filmie pt. ,,Znachor" ). Poniżej w innych postach, kadry z tego filmu.
Załączniki
DSCF5485.JPG
DSCF5485.JPG (136.1 KiB) Przejrzano 9248 razy
DSCF5486.JPG
DSCF5486.JPG (140.15 KiB) Przejrzano 9248 razy
Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 321
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Re: Młyn wodny - Radotki (pow. płocki)

Postautor: skowron1980 » sob sie 18, 2012 2:11 pm

Z opisu na Wikipedii wynika, że to nie "Znachor"(1937) ale jego kontynuacja - "Profesor Wilczur" (1938) kręcona była w Sikorzu i okolicach. Potwierdza to fakt, że w pierwszej części plenerów praktycznie nie ma, a sekwencje we młynie - co wówczas uchodziło za normę - zarejestrowano w atelier. Natomiast druga część zawiera sporo ujeć plenerowych, w kilku widoczny jest drewniany młyn - może to właśnie ów nieistniejący już młyn w Radotkach? Poniższe zdjęcie przedstawia kadr z "Profesora Wilczura".
Załączniki
Profesor Wilczur-1938.jpg
Profesor Wilczur-1938.jpg (25.25 KiB) Przejrzano 9156 razy
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Młyn wodny - Radotki (pow. płocki)

Postautor: UBOOT » ndz lut 24, 2013 9:50 am

Spotkałem się ostatnio z tezą, że sceny filmu nagrywano w młynie w Sikorzu. (!!!????). Obejrzałem film oraz zrobiłem wizję lokalną i jak dla mnie, sceny pochodzą z Radotek (chociaż tutaj też mam wątpliwości). Ukształtowanie terenu młyna w Sikorzu jest zupełnie inne. Ponadto w scenie (na foto) osoby przechodzą po moście (przed wojną również tu był ), które znajduję się zaraz przy dzisiejszych pozostałościach dawnego młyna. Poza tym, teren za młynem jest otwarty(w scenie zamieszczonej u skowrona), podobnie jak dzisiaj w tym miejscu. Za domem młynarza w Sikorzu, zaczyna się wzgórze.
Załączniki
Bez tytułu.jpg
Bez tytułu.jpg (33.06 KiB) Przejrzano 9115 razy
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Młyny wodne - Radotki (pow. płocki)

Postautor: UBOOT » ndz mar 03, 2013 8:46 am

W dniu wczorajszym odwiedziłem młyn w Radotkach. Miałem okazję poznać właściciela, który bez żadnego problemu i z pełną sympatią oprowadził mnie po młynie oraz domostwie.
Młyn na dzień dzisiejszy jest całkowicie pusty. Nie ma w nim urządzeń młyńskich oraz turbin. Niebawem rozpocznie się ponowna adaptacja budynku, na elektrownię. Właściciel zaczął już remont nadbrzeży, tamy, oraz zamontował nowe kanały dopływowe do śluzy. Będzie również zainstalowana nowa turbina, bardziej wydajna. Stara (olbrzymia,kilku tonowa) będzie służyła jako eksponat. Sam budynek, jest w stanie dobrym. Przed remontem została wykonana ekspertyza geologiczna, która wykazała, że młyńskie fundamenty osadzone są na olbrzymich, dębowych słupach. Młyn zasilany jest wodą z kilkusetmetrowej ,,odnogi" Skrwy, która nazywana jest przez miejscowych ,,Rzeczką- Młynówką". Wybudowanie wspominanego kanału spowodowało powstanie kilkuhektarowej wyspy, na którą prowadzi stalowy most. Ciekawostką jest fakt, że kiedy Młynówka płynie należy do Skarbu Państwa, a kiedy jest stojącym kanałem (a głównym nurtem jest Skrwa), należy do mojego rozmówcy.

Całe gospodarstwo jest bardzo zadbane i prowadzone w sposób ekologiczny. Na terenie znajduje się hodowla ptaków egzotycznych, królików oraz dwa stawy i las. W skład całości wchodzi kilka budynków, w tym najbardziej okazały dom młynarza, który w swojej niezmienionej formie istnieje od początku XIX wieku. Podczas gruntownego remontu budynku, na jednej z belek właściciel znalazł wyrytą datę 1809 rok. Na uwagę zasługują również olbrzymie, kamienne fundamenty, których grubość sięga około 1,5 metra.

W godzinę czasu nie da się obejrzeć wszystkiego. Umówiliśmy się z właścicielem, panem Mąkowskim, na dłuższe spotkanie w kwietniu, kiedy przyroda ,,ruszy".
Załączniki
DSCF0185.JPG
Widok na młyn, wraz z rozpoczętą odbudową nadbrzeży i tamy
DSCF0185.JPG (96.24 KiB) Przejrzano 9070 razy
DSCF0191.JPG
Młyn od tyłu
DSCF0191.JPG (109.96 KiB) Przejrzano 9070 razy
DSCF0192.JPG
Dom ,,młynarza"
DSCF0192.JPG (104.91 KiB) Przejrzano 9070 razy
DSCF0218.JPG
Piwnice domu
DSCF0218.JPG (94.27 KiB) Przejrzano 9070 razy
DSCF0198.JPG
Młyn wewnątrz
DSCF0198.JPG (97.38 KiB) Przejrzano 9070 razy
DSCF0204.JPG
Miejsce po turbinie
DSCF0204.JPG (180.58 KiB) Przejrzano 9070 razy
DSCF0207.JPG
Szafa sterownicza, po poprzedniej elektrowni
DSCF0207.JPG (90.21 KiB) Przejrzano 9070 razy
DSCF0212.JPG
W tym miejscu Skrwa rozdziela się z ,,Młynówką".
DSCF0212.JPG (91.42 KiB) Przejrzano 9070 razy
DSCF0213.JPG
Widok z wyspy na gospodarstwo.
DSCF0213.JPG (81.29 KiB) Przejrzano 9070 razy
Awatar użytkownika
mwicinski
Posty: 3
Rejestracja: śr maja 29, 2013 12:14 pm

Re: Młyny wodne - Radotki (pow. płocki)

Postautor: mwicinski » śr maja 29, 2013 12:21 pm

Witam,

czerwiec za pasem, jakieś zmiany? Czekamy na fotki :)

Pozdrawiam

Michał
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Młyny wodne - Radotki (pow. płocki)

Postautor: UBOOT » pt maja 31, 2013 7:07 pm

mwicinski pisze:Witam,

czerwiec za pasem, jakieś zmiany? Czekamy na fotki :)

Pozdrawiam

Michał
Witam,
są dwa wyjścia: albo uzbroić się jeszcze w co najmniej dwa,trzy tygodnie cierpliwości lub ruszyć w teren z aparatem. :P
Awatar użytkownika
mwicinski
Posty: 3
Rejestracja: śr maja 29, 2013 12:14 pm

Re: Młyny wodne - Radotki (pow. płocki)

Postautor: mwicinski » czw cze 13, 2013 2:35 pm

No i ruszyłem w teren, prace wrą. Fotek nie zrobiłem, bo nie czułem się upoważniony. Wiem natomiast, że Inwestor w oparciu o decyzję Konserwatora Zabytków będzie zamawiał tradycyjne okna polskie w kolorze brązowym :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Młyny wodne - Radotki (pow. płocki)

Postautor: bobola » pt cze 14, 2013 6:40 am

O jakie upoważnienie biega :?:
Awatar użytkownika
mwicinski
Posty: 3
Rejestracja: śr maja 29, 2013 12:14 pm

Re: Młyny wodne - Radotki (pow. płocki)

Postautor: mwicinski » pt cze 14, 2013 3:31 pm

Może źle się wyraziłem, jest to teren prywatny więc może właściciel nie życzyłby sobie, żebym bez jego zgodny cykał fotki obiektu i wrzucał do netu.
Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 321
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Re: Młyny wodne - Radotki (pow. płocki)

Postautor: skowron1980 » śr cze 12, 2019 7:59 pm

Oto mapa pochodząca z "Informatora wodnego" Marii Podhorskiej-Okołów z 1936 roku. Okazuje się, że drewniany młyn z Radotek w owym czasie był spalony. Musiano go szybko odbudować skoro dwa lata później wykorzystany był przy kręceniu "Profesora Wilczura". Pytanie tylko, czy młyn uwieczniony w filmowych kadrach wygląda rzeczywiście na nowo odbudowany? Oczywiście wszystko zależy od stopnia jego wcześniejszego zniszczenia. Przyznam jednak, ze ten fakt zasiał we mnie ziarno niepewności co do słuszności identyfikacji filmowego młyna jako młyna z Radotek.
Przy okazji dowiadujemy się o dawnym podziale na Radotki Duże i Małe - zapewne od dużego i małego młyna w nich zlokalizowanych.
Załączniki
___indeks.png
___indeks.png (717.71 KiB) Przejrzano 8185 razy

Wróć do „Młyny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości