Słup - Zakroczym

Tutaj możesz zadać pytanie związane z tematyką forum (tj, historii, eksploracji, etnografii itp. itd)
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Słup - Zakroczym

Postautor: zbyszekg9 » sob lut 08, 2014 9:00 pm

Równie dobrze wątek ten mogłem założyć w temacie "Zagadki" - niestety sam nie znam odpowiedzi. Co to jest? Tuż obok klasztoru i kościoła kapucynów w Zakroczymiu stoi coś takiego. Czemu może służyć? Co mogą oznaczać liczby? Pierwsze skojarzenie - dawny przystanek tramwajów (nie wiem, czy kiedykolwiek w Zakroczymiu był tramwaj), może dorożek? Drugie skojarzenie - słup kilometrowy/milowy - ale co wskazują liczby? Może ktoś zna odpowiedź na tę zagadkę?
Załączniki
DSC_0266.JPG
DSC_0266.JPG (187.27 KiB) Przejrzano 3241 razy
DSC_0265.JPG
DSC_0265.JPG (176.02 KiB) Przejrzano 3241 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Słup - Zakroczym

Postautor: bobola » ndz lut 09, 2014 12:41 pm

Faktycznie, tajemniczy słup :extra_saywha: Jedynie co potwierdza jego więzi z Zakroczymiem to: wyraźny napis "ZAKROCZYM" i w owalu, niestety wypłowiały "Baranek Boży" herb Zakroczymia. Jest jeszcze lilia, która może być ozdobą albo godłem jakiegoś herbu :?:
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Słup - Zakroczym

Postautor: zbyszekg9 » pn lut 10, 2014 10:08 pm

Dzwoniłem dziś do urzędu gminy Zakroczym. Też nie wiedzą, co to jest i czemu służyło - przynajmniej te osoby, z którymi rozmawiałem.
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Słup - Zakroczym

Postautor: zbyszekg9 » wt lut 18, 2014 9:38 pm

Znalazłem odpowiedź w książce "Zapiski zakroczymskie" wydanej przez Urząd Gminy Zakroczym w 2012 roku autorstwa Kazimierza Szczerbatko, pasjonata historii Zakroczymia, autora wielu publikacji na temat tego miasta i regionu. Zarówno z książki, jak i z prywatnej korespondencji z autorem dowiaduję się, że jest to spotykany na tzw. Trakcie Zakroczymskim "słupek wiorstowy" (dzisiaj kilometrowy). Z jakiego czasu pochodzi, trudno określić. Takie słupki spotykano przy głównych drogach, był on wskaźnikiem w części Traktu Zakroczymskiego prowadzącego z Czerska przez Warszawę, Gałachy, Zakroczym (ul. Warszawska, Nowomiejska), Wyszogród, Płock. Nie sposób pominąć również wagi traktu pocztowego, który prowadził z Płocka przez Staroźreby, Górę, Płońsk, Zakroczym, Modlin, a zatem częściowo pokrywał się z Traktem Zakroczymskim. Te trakty zwiększały rangę Zakroczymia, systematycznie tworząc z miejscowości ważny ośrodek dla ówczesnej państwowości. Godnym podkreślenia jest fakt, że nie wszystkie słupki były tak ozdobione jak zakroczymski: napis Zakroczym, herb, odległość i lilijka - tak opisany nadaje pewnego dostojeństwa i wskazuje, że po przeciwnej stronie była poczthalteria i gospoda (budynek istnieje obecnie, a jego wiek można określić około 200 lat). Dawniej odległości podawane były do najbliższych miast w jedną i drugą stronę. Na słupie odczytujemy "28" i "44" - są to odległości do najbliższych miast (Płońsk - Zakroczym - Warszawa). Słupki te bezpowrotnie znikały, likwidowane przy okazji modernizacji dróg. Ten w Zakroczymiu był także ofiarą straszliwej wojny w 1939 roku, tak jak miasto w 82% zostało zniszczone tak on również został zraniony, a ślady są widoczne. Obok słupa w krawężniku był uchwyt, do którego mocowano konie z dyliżansem, aby te samowolnie nie ruszyły. Niestety, w czasie modernizacji uchwyt zniknął. W dniu 23 września 2009 roku słupek został odnowiony i zabezpieczony przed korozją.
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Słup - Zakroczym

Postautor: bobola » śr lut 19, 2014 1:08 pm

No to :brawo: udało się rozwiązać zagadkę tajemniczego słupa :!:

Wróć do „Identyfikacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości