Pomnik który był a którego nie ma! Szczutowo

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Pomnik który był a którego nie ma! Szczutowo

Postautor: Nieostatni » śr paź 22, 2014 5:56 pm

Zwracam się do Tradytorowego Koleżeństwa z prośbą o pomoc w kwerendzie na temat zaginionego, być może zniszczonego po II-WŚ pomnika przy drodze wojewódzkiej 560 odc. Sierpc - Rypin. Pomnik umieszczono na łuku drogi, biegnącej przesmykiem między jeziorami Urszulewskie - Szczutowskie, po lewej stronie drogi jadąc w kierunku Rypina. Obiekt ten naniesiony jest na WIG-owskiej "setce" z 1935r. i niemieckiej "25- tce" z 1944r . Stał tu najpewniej do II WŚ, mógł ulec zniszczeniu przez Niemców lub przez władców PRL-u gdyż wspomnienie, jakikolwiek napis memoratywny na temat wojny polsko - bolszewickiej 1920roku, umieszczony na pomniku stawał się przyczyną jego zagłady. Ale mógł zostać schowany, zakopany przez mieszkańców. Zdarzały się takie wypadki ocaleń w czasach komuny np.
viewtopic.php?f=119&t=4025&hilit=Obelis ... a+Kalwaria
Powojenne wydawnictwa kartograficzne milczą, nie sygują miejsca odpowiednim znakiem piktograficznym.
Na świetnych stronach http://szczutowo.com.pl opisujących Szczutowo znalazłem wzmiankę o tym miejscu.
Na skrzyżowaniu szosy Sierpc - Rypin i drogi Skrwilno - Szczutowo - Gójsk na skraju lasu został wystawiony pomnik poległych mieszkańców gminy w latach 1914-1920 r.
Nazwiska bohaterów 1863 roku, poległych w bitwie pod Szczutowem, świadczą, że w powstaniu 1863 roku brali również udział również chłopi okolic Szczutowa, a wystawienie pomników poległym w 1863 r i 1914 - 1920 roku świadczy o patriotyzmie tutejszej ludności...

Jest to fragment Monografii Gminy Szczutowo pow. rypińskiego, którą opracował i przekazał Ludwik Krupiński, nauczyciel zbiorczej Szkoły Gminnej w Szczutowie, gdzie pracował w latach 1934 - 39.
Wzmianka o pomniku Powstańców 1863 dotyczy bohaterów pochowanych na miejscowym cmentarzu.
P37 S29   Szczutowo 1.jpg
P37 S29 Szczutowo 1.jpg (123.28 KiB) Przejrzano 8987 razy
n-34-111_112- Szczutowo - Czumsk pomniki 2.jpg
n-34-111_112- Szczutowo - Czumsk pomniki 2.jpg (136.84 KiB) Przejrzano 8987 razy
Natomiast moje zdziwienie budzi znakowanie na wydawanych obecnie mapach piktogramem "pomnik" którego tu nigdy nie było. Mieszkańcy znają to miejsce "bitwa - pobojowisko" gdzie powstańcy stoczyli z carskim wojskiem w 1863r. krwawą bitwę, w okolicach wsi Czumsk.
W wątku viewtopic.php?f=119&t=4735 Zbyszek9 przedstawia nam wybudowany i uroczyście odsłonięty pomnik w dniu 9.07.2013r.
ScreenShot090 Szczutowo 1 - 25000  3.jpg
ScreenShot090 Szczutowo 1 - 25000 3.jpg (103.5 KiB) Przejrzano 8987 razy
Na zakręcie drogi w jej osi na poboczu, zaznaczono okrągły wykop. Czyżby stanowisko panujące nad przesmykiem między jeziorami i mostkiem na szosie. Czyżby tu stał pomnik widoczny z obu kierunków drogi. A może ślady gruzu świadczące o budowli, której aktu erekcyjnego szukam - szukamy?
ScreenShot091 Szczutowo 1-50000  4.jpg
ScreenShot091 Szczutowo 1-50000 4.jpg (102.12 KiB) Przejrzano 8987 razy
Prośba o rozwinięcie i uzupełnienie wszelkich wiadomości na temat zniknięcia pomnika poległych mieszkańców gminy Szczutowo w latach 1914 - 1920. Gra warta znicza pełgającego światełkiem pamięci. To IM się należy.
Z pozdrowieniami

Nieostatni
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 947
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Pomnik który był a którego nie ma! Szczutowo

Postautor: Majsterek » śr paź 22, 2014 6:27 pm

Nieostatni, wkradł się błąd. Miejsce które zaznaczyłeś jako "Nowy pomnik 9.07.2013" to nie to. Nowy pomnik znajduje się zaraz przy szosie, niedaleko ośrodka w Szczutowie. Natomiast ten z nowszych map to Czumsk (stoi sobie spokojnie od wielu lat).

Nowy pomnik:
Obrazek

Stary pomnik w Czumsku Dużym:
Obrazek
(forum)
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Pomnik który był a którego nie ma! Szczutowo

Postautor: Nieostatni » czw paź 23, 2014 1:40 pm

:ok: Dzięki Majsterek oczywiście masz racje. Dzięki zamieszczonej przez Ciebie mapie GeoTradytor nawiązałem wydaje mi się prawidłowy kontakt.
ScreenShot090 Geotradytor Szczutowo - Czumsk.jpg
ScreenShot090 Geotradytor Szczutowo - Czumsk.jpg (47.99 KiB) Przejrzano 8964 razy
Pkt.1 to rzeczywiście "stary" pomnik znalazłem jedyną wzmiankę (http://www.miplo.pl/point.php?p=0xhRn78G) o adresie Czumsk gm. Rogowo, niestety bez żadnego opisu ani zdjęcia. Aktualny Geoportal pokazuje symbol pomnika. Dołączony opis "Nowy pomnik 9.07.2013r." jest oczywiście dla tej lokalizacji nieaktualny i błędny.
Pkt. 2 to Twój wątek Dwa groby w lesie viewtopic.php?f=79&t=4393&hilit=szczutowo#p20892
Pkt. 3 to jest rzeczywiście "nowy pomnik 9.07.2013r." , dokumentowany zdjęciami Zbyszka w wątku viewtopic.php?f=119&t=4735 , pomnik na granicy województw Mazowieckiego i Kujawsko Pomorskiego fundowany przez Nadleśnictwo Skrwilno i usytuowany na terenie Leśnictwa Urszulewo, uroczyście odsłonięty w dniu 6 lipca 2013 roku.
Pkt. 4 to prawdopodobnie (?) Figura z płytą memoratywną na cmentarzu przy kościele w Szczutowie.
Pkt. 5 to pomnik na grobach Powstańców 1863r. i poległych - pomordowanych wyniku działań II WŚ.pokazany w wątku viewtopic.php?f=80&t=4742&p=22325&hilit ... arz#p22325
Punkt oznaczony ? przy drodze nr. 560 i ul. 3go Maja to w dalszym ciągu zagadka oczekująca wyjaśnienia.
Dziękuje - pozdrawiam
Nieostatni
Awatar użytkownika
Tradyt
Posty: 97
Rejestracja: wt sty 18, 2011 8:45 pm
Lokalizacja: Stopin

Re: Pomnik który był a którego nie ma! Szczutowo

Postautor: Tradyt » czw paź 23, 2014 2:39 pm

A to jest cmentarz przy kościele :extra_saywha:
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Pomnik który był a którego nie ma! Szczutowo

Postautor: Nieostatni » czw paź 23, 2014 3:07 pm

Tak w znaczeniu najbliższego otoczenia, posesji, placu. Jeśli nie słyszałeś takiej formy, to powinieneś poznać, choć brzmi tak jak Cię zaskoczyła, to jednak bywa w użyciu. :spoko:

Nieostatni
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Pomnik który był a którego nie ma! Szczutowo

Postautor: zbyszekg9 » czw paź 23, 2014 3:57 pm

Nieostatni pisze:Pkt. 4 to prawdopodobnie (?) Figura z płytą memoratywną na cmentarzu przy kościele w Szczutowie.
Tradyt pisze:A to jest cmentarz przy kościele
Na mapie przywołanej przez Nieostatniego pod nr 4 znajduje się to: viewtopic.php?f=120&t=4736&hilit=szczutowo
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Pomnik który był a którego nie ma! Szczutowo

Postautor: Thomas » czw paź 23, 2014 4:01 pm

Kiedyś w rozmowie z autorem cytowanej przez Jerzego - Nieostatniego strony o Szczutowie, p. D. Lazarowskim, dopytywałem o sprawę pomnika na łuku między jeziorami. Niewiele tego, ale przytoczę fragment notatki:
Jeżeli chodzi o wystawiony pomnik poległych mieszkańców gminy w latach 1914-1920 r. na skrzyżowaniu szosy Sierpc – Rypin i drogi Skrwilno – Szczutowo – Gójsk na skraju lasu. P. Lazarowski szukał informacji na ten temat. Niestety - brak informacji w aktach Urzędu Gminy w Szczutowie i w aktach parafii Szczutowo.

W Szczutowie fakt ten nie jest znany, ale niektórzy mieszkańcy pamiętają, że w sąsiedztwie Drogi 560 stał pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pomnik został rozebrany w czasie II Wojny, a fundamenty i płyty złożone obok ubikacji wolnostojącej (sławojki) Urzędu Gminy w Szczutowie (obecnie skwerek przy ul. Lipowej w Szczutowie). Nie wiadomo, co stało się z popiersiem Marszałka.
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Pomnik który był a którego nie ma! Szczutowo

Postautor: Nieostatni » czw paź 23, 2014 4:55 pm

Zbyszku Tomku serdecznie dziękuje Wam za pomoc w drążeniu wiadomości dotyczących tematu: Pomnik który był a którego nie ma! Szczutowo.
Może z naszą pomocą i następnych, rozjarzy się ognik wątłej pamięci, aby błysnąc ponownie światełkiem w tunelu przeszłości. Nadzieja odchodzi ostatnia.
Kręci mnie fota z pozycji nr.1 w Czumsku. Gdyby Ktoś uruchomił swój cyfrowy monokl - polecam się w wątku naszego TRADYTORA.
Pozdrówki dla sympatyków z pod róży wiatrów (loga Tradytor)

Nieostatni
Awatar użytkownika
Tradyt
Posty: 97
Rejestracja: wt sty 18, 2011 8:45 pm
Lokalizacja: Stopin

Re: Pomnik który był a którego nie ma! Szczutowo

Postautor: Tradyt » ndz paź 26, 2014 9:38 am

Nieostatni pisze:Tak w znaczeniu najbliższego otoczenia, posesji, placu. Jeśli nie słyszałeś takiej formy, to powinieneś poznać, choć brzmi tak jak Cię zaskoczyła, to jednak bywa w użyciu. :spoko:

Nieostatni
Zaskoczyła dlatego bo kiedyś podczas prac przy parkanie natrafiono na szczątki ludzkie.Myślałem,że masz może info na temat cmentarza który kiedyś funkcjonował przy kościele.Co do miejsca gdzie stał pomnik to podczas wojny było tu stanowisko haubicy.Jest nawet charakterystyczne zagłębienie terenu.Na dowód tego znalazłem tam łuskę od tej haubicy
Załączniki
lusk.jpg
lusk.jpg (59.96 KiB) Przejrzano 8935 razy
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Pomnik który był a którego nie ma! Szczutowo

Postautor: Nieostatni » ndz paź 26, 2014 2:47 pm

Witaj! Dzięki za kontakt. Niestety nigdy nie byłem w Szczutowie i pewno już nie będę, a szkoda wspaniały przyrodniczo i ciekawy historycznie skrawek naszej Ziemi.
Gratuluje pięknego egzemplarza łuski, choć nie wykluczone, któż to wie, być może do jej wykonania użyto zarekwirowanych kościelnych dzwonów w I-WŚ na Tym terenie. Bijesz na głowę wielkością jej gabarytów. Moje największe znalezione okazy odpowiadające kształtom Mosina to ledwie 7.92mm, oseski przy tym Goliacie od tamtej haubicy. Pozdrawiam!

Nieostatni
Awatar użytkownika
Tradyt
Posty: 97
Rejestracja: wt sty 18, 2011 8:45 pm
Lokalizacja: Stopin

Re: Pomnik który był a którego nie ma! Szczutowo

Postautor: Tradyt » ndz paź 26, 2014 10:45 pm

W gminie Szczutowo mieszkałem 25 lat.Znam osobiście pana Darka i praktycznie nie ma tyg. żebym tam nie bywał, więc wiem co i gdzie w trawie piszczy :zabawa:
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 947
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Pomnik który był a którego nie ma! - Szczutowo (pow. sierpecki)

Postautor: Majsterek » czw wrz 10, 2020 12:30 pm

Mam pytanko, do osób związanych ze Szczutowem. Natrafiłem na informacje, że w Szczutowie był jeszcze jeden pomnik czy też obiekt symboliczny. Miejsce stanowiło pamiątkę po egzekucjach z 15,16 i 19 sierpnia 1944, kiedy niemcy rozstrzelali w sumie 22(25?) osób z okolicznych miejscowości, za rzekomą pomoc partyzantom. Choć danych o personaliach ofiar brak, informacje o tej zbrodni znajdują poparcie w dokumentach IPN. Nigdzie w Szczutowie (do tej pory) nie znalazłem takiego pomnika, na mapach też śladu brak. Pytanie czy jest to właściwy trop? Coś dziwnego dzieje się z miejscami upamiętnień w Szczutowie. Ostatnio ksiądz zlikwidował (twierdzi że przeniósł szczątki) domniemaną mogiłę Powstańców Styczniowych na tamtejszym cmentarzu. Z rozmów z napotkanymi, starszymi mieszkańcami Szczutowa wynika, że na dalszej części cmentarza znajdowały się mogiły właśnie ofiar niemców ze wspomnianych egzekucji, co znajdywałoby odzwierciedlenie w dostępnych publikacjach. Śladu po tych grobach również brak.

Wróć do „Pomniki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość