Gmach Urzędu Miasta- Gostynin

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
ekologEKO
Posty: 294
Rejestracja: pt gru 16, 2011 5:31 pm
Lokalizacja: Płock-Suserz-Kamieniec

Gmach Urzędu Miasta- Gostynin

Postautor: ekologEKO » czw kwie 30, 2015 1:27 pm

,,Budynek Urzędu Miasta - został zbudowany w stylu nawiązującym do klasycyzmu. Znajduje się przy ulicy Rynek 26. Projekt wykonał inż. Ciesielski już w 1895 roku. Obiekt był zbudowany z przeznaczeniem na szkołę. W 1901 roku w budynku umieszczono nowo otwartą szkołę miejską. Nosiła ona nazwę Gostyninskoje Gorodskoje Uczyliszcze, popularnie zwane “Gorodczakiem” lub “Aleksandrówką”. Była to pierwsza w Gostyninie szkoła ponadelementarna. W późniejszym okresie w budynku mieściły się cztery gostynińskie szkoły początkowe: polska, rosyjska i dwie niemieckie. Po zakończeniu wojny od 1919 roku otwarto w nim Gimnazjum Żeńskie im. Narcyzy Żmichowskiej.

W okresie międzywojennym gmach był siedzibą starostwa, a po wojnie władz miejskich. W 1997 roku budynek został odnowiony i otrzymał elementy ozdobne w postaci gzymsów, gdyż oryginały zostały skute w czasach PRLu. Obecnie budynek jest siedzibą Urzędu Miasta Gostynina i Gminy Gostynin."

Zródło tekstu i zdjęć budynku: http://www.gostynin.pl/redir,46
Załączniki
606.jpg
606.jpg (69.54 KiB) Przejrzano 3874 razy
607.jpg
607.jpg (56.27 KiB) Przejrzano 3874 razy
Ostatnio zmieniony czw kwie 30, 2015 11:50 pm przez ekologEKO, łącznie zmieniany 1 raz.
,,Aby zło zatriumfowało wystarczy, aby dobry człowiek nic nie robił"
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Gmach magistratu- Gostynin

Postautor: zbyszekg9 » czw kwie 30, 2015 2:24 pm

Witaj Julku,
nie wiem, czy czegoś nie zrozumiałem, czy coś trochę pomieszałeś. Z Twojego postu wynika, że piszesz o jednym budynku, podczas gdy zdjęcia 1-3 to zupełnie inny budynek, niż tez ze zdjęć 4-5. Trzy pierwsze zdjęcia to rzeczywiście budynek sądu, stojący przy ul. 3 Maja.
Pozdrawiam
Zbyszek
Awatar użytkownika
ekologEKO
Posty: 294
Rejestracja: pt gru 16, 2011 5:31 pm
Lokalizacja: Płock-Suserz-Kamieniec

Re: Gmach magistratu- Gostynin

Postautor: ekologEKO » czw kwie 30, 2015 11:46 pm

Witaj Zbyszku!
Dzięki za spostrzegawczość, bo rzeczywiście pomyliłem się.Jakieś nieuzasadnione podobieństwo dostrzegłem w tych budynkach :? i uznałem, że obiekt z serwisu jest starszym przedstawieniem tego ,,mojego" z pierwszych trzech zdjęć ( to przecież prawie kilometr odległości z rynku-budynek UM do gmachu sądu! :extra_saywha: ) Pozostawiam, więc zdjęcia z serwisu przy cytowanym opisie, a budynek sądu otrzyma nowy wątek, gdy coś więcej o nim znajdę.
Pozdrawiam!
Julek
,,Aby zło zatriumfowało wystarczy, aby dobry człowiek nic nie robił"
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Gmach Urzędu Miasta- Gostynin

Postautor: fuchsi » pt maja 01, 2015 9:58 pm

Witam,
z rozporzedziem 1.ws Rosjanie zmienili ta szkole w szpital. W listopadzie ten szpital przyjmowali Prusacy. Ile swoich Rosjanie pozostawili/przekazywali - nie znany. Obecnosc szpitala(czasowo bylo ich trzech) potwierdzony co najmniej do marca 1915, przypuszczam wedlug sytuacji do lipca 1915. Co poznej do 1919 mnie mnie znany.

pozdrawiam serdecznie
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.

Wróć do „Inne...”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości