Cmentarz wojenny - Klonowo (pow. działdowski)

Cmentarze, mogiły, kwatery
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 952
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Cmentarz wojenny - Klonowo (pow. działdowski)

Postautor: Majsterek » czw cze 11, 2015 7:19 am

Cmentarz położony po południowej stronie jez. Lidzbarskiego jest pamiątką wielu wojen, i skrywa prochy przedstawicieli wielu narodów, o czym informuje stosowna tablica. Spoczywają tu żołnierze polegli podczas kampanii napoleońskiej, oraz obu światowych wojen. Również rok 1920 pozostawił tu kolejne pochówki.
Mapa
DSC_0302.JPG
DSC_0302.JPG (99.39 KiB) Przejrzano 4047 razy
DSC_0303.JPG
DSC_0303.JPG (73.34 KiB) Przejrzano 4047 razy
DSC_0304.JPG
DSC_0304.JPG (104.87 KiB) Przejrzano 4047 razy
Dla uzupełnienia:
W czasie I wojny światowej Lidzbark został na kilka dni zajęty przez Rosjan. Dnia 22 sierpnia 1914 r. doszło do bitwy koło wsi Radoszki na zachód od miasta, gdzie rosyjska 15 Dywizja Kawalerii rozbiła niemiecką 5 Brygadę Landwery.
http://groby.radaopwim.gov.pl/grob/9464/
fuchsi
Posty: 432
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Cmentarz wojenny - Klonowo (pow. żuromiński)

Postautor: fuchsi » czw cze 11, 2015 9:55 am

Dziekuje.
Ciekawe rozwiecie. Prosto, czysto, zadbane.

pozdrawiam
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz wojenny - Klonowo (pow. żuromiński)

Postautor: krzymen » czw cze 11, 2015 2:34 pm

Cześć kolego Majsterek !

Cmentarz jest rzeczywiście położony po południowej stronie jez. Lidzbarskiego, ok. 2 km. od Lidzbarka Welskiego. Do Klonowa (dawnej stacji PKP), które leży w powiecie działdowskim jest dalej.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Klonowo_(p ... %82dowski)
Opisałem ten obiekt już w 2007, a panowie z ROPWiM troszkę na tym skorzystali :lol: Możecie porównać oba opisy.
http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejs ... dzbark_wel
http://groby.radaopwim.gov.pl/grob/9464/
Od tego czasu kilka razy opis poprawiałem (ostatnio w 2013), ale ciągle jakoś mi się nie chce wstawiać nowych zdjęć. Im człowiek starszy tym bardziej leniwy, a tu jeszcze wiek emerytalny przedłużają …

Kiedyś to, co zostało z cmentarza wyglądało fatalnie. Stał tylko pomnik obrosnięty krzakami, a tuż koło niego jeździły sobie ciężarówki i samochody do pobliskich ośrodków wczasowych :evil: Tak jakby nie było innej możliwości :evil: Nikomu przez lata nie przeszkadzało, że jeździ po grobach. Na cokole zbudowanym jeszcze przez Niemców była tablica z napisem:
"TU ZNAJDUJĄ SIĘ MOGIŁY ZBIOROWE ŻOŁNIERZY RÓŻNYCH NARODOWOŚCI POLEGŁYCH W LATACH 1914-1945"
Teren cmentarza był pokryty krzewami i chwastami. Przy opisie korzystałem z pracy Edwarda Klemensa "Karty z dziejów miasta Lidzbarka" i powtórzyłem za nim informacje o pochówkach z 1920 r. Teraz wcale nie jestem tego pewien. Były walki pod Brodnicą, ale w samym Lidzbarku raczej nie. Sowieci wysadzili w powietrze wiadukt kolejowy i ... dali drapaka ;) Jeden żołnierz WP spoczywa na cmentarzu katolickim. Możliwe, że tu pochowano paru bolszewików. W 1945 prawdopodobnie pogrzebano tu żołnierzy Wehrmachtu poległych 19 stycznia 1945 roku.
Teraz wygląda to naprawdę porządnie. Teren jest ogrodzony i są symboliczne mogiły. Inaczej pewnie nie można było zrobić, bo nie było śladu po grobach. Wszystko rozjechane przez samochody. Dotychczas nie udało mi się znaleźć żadnego zdjęcia, aby się przekonać jak to wyglądało „za Niemca”.
Dodam jeszcze, że przy wyjeździe z Lidzbarka (w kier. Działdowa), był kiedyś pomnik poświęcony poległemu żołnierzowi niemieckiemu z 1914 r. wystawiony przez jego rodzinę. Oczywiście nie ma po nim śladu.

Pozdrawiam
Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 952
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Cmentarz wojenny - Klonowo (pow. żuromiński)

Postautor: Majsterek » czw cze 11, 2015 9:05 pm

Witam.
Oczywiście wkradł się błąd co do nazwy powiatu (już poprawiony).
Jednak obręb się zgadza. Działka nr 280304_5.0012.3234/1, na której jest cmentarz, wpada ewidencyjnie do obrębu Klonowo. Nie wiem jak się to ma do zwyczajowego nazewnictwa tego rewiru, nic to z resztą nie wnosi, bo nie o nazwy tu chodzi. Sprawa jedynie papierowa.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
krzymen
Posty: 376
Rejestracja: pn sie 29, 2011 11:30 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cmentarz wojenny - Klonowo (pow. żuromiński)

Postautor: krzymen » czw cze 11, 2015 11:14 pm

Majsterek pisze:Nie wiem jak się to ma do zwyczajowego nazewnictwa tego rewiru, nic to z resztą nie wnosi, bo nie o nazwy tu chodzi.
Cześć! Nie będziemy się kłócić o takie drobnostki :lol: Grunt, że cmentarz jest nad jez. Lidzbarskim.

Fuchsi, czy mógłbyś przetłumaczyć, jeżeli będziesz miał czas i ochotę?
Źródło: http://www.tannenberg1914.de/3_tannb/2508.htm
Die Lage am 24. August 1914 (...)
Die 5. Landwehr - Brigade
war im Vormarsch von Strasburg Richtung Lautenburg. In ihrer Südflanke war bei Rypin und südlich bis zur Weichsel russische Kavallerie gemeldet worden. Erkundungstrupps waren sogar bis nach Gorzno, unmittelbar bis an die Brigade, vorgedrungen. In den nächsten Tagen musste hier mit Feindberührung gerechnet werden. Somit war der Einsatz dieser Landwehr-Brigade bei der Schlacht fraglich (...)
Die Lage am Abend des 25. August
Die 5. Landwehr-Brigade
Durch ihren Vormarsch von Strasburg nach Lautenburg war starke russische Kavallerie bis nach Soldau zurückgedrängt worden. Dabei hatte die Landwehr Teile der russischen 15.KD, die Lautenburg besetzt hielten, angegriffen und vertrieben. Dieser erste Erfolg trug natürlich zum Selbstvertrauen der Wehrmänner bei.
Z tego tekstu i z map chyba nie bardzo wynika, że rosyjska 15 KD rozbiła 5 Landwehr-Brigade ... Wygląda na to, że landwerzyści całkiem nieźle sobie radzili ;)
Strasburg to Brodnica, Lautenburg to Lidzbark Welski, a Soldau to Działdowo.

Pozdrawiam
Krzysztof
Lance do boju, szable w dłoń!

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości