Cmentarz I WŚ - Góry (Królewski Las, pow. płocki)

Cmentarze, mogiły, kwatery
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Krzywy Borek i Las Królewski - okolice Płocka

Postautor: Nieostatni » pt gru 09, 2016 5:41 pm

Witaj fuchsi !
Swoim wpisem w temacie viewtopic.php?f=79&p=26519#p26519
Na tym cmentarzu wojennymw Gory pochowano 19 Prusakow i - dla mnie szokujacy - 187 Rosjan. Moim zdaniem to wyrazny znak, ze w okolice znajdowal sie prowyzoryczny oboz dla jencow i dla kilka z nich pomoc medyczny albo za pozno albo w cale nie dotarla
przywróciłeś w mojej pamięci niedokończony, a tym samym zaniedbany temat tutejszego wątku, ponownie odchodzącego w niepamięć cmentarza w Krzywym Borku.
Niestety kolega bluemen123najbardziej zainteresowany przywróceniem pamięci o cmentarzu I WŚ - zmarł.
Ostatniej penetracji tamtego terenu dokonał zbibal76 w maju tego roku, patrz wyżej - dokumentacja foto. A ja dosłownie w tych dniach dopadłem na Allegro po długich czatach Pamiętnik Płocczanki autor Maria Macieszyna, gdzie pośród 563 stron relacji o historii miasta i społeczeństwa w okresie 1916 - 1920 znalazłem dwa króciutkie akapity na temat tego cmentarza.
Oto one:
8 maja. Dziś odbyliśmy z Olesiem pierwszą wycieczkę. Poszliśmy do Krzywego Borku za Radziwiem. Pogoda była piekna.... Od strony Płocka widzielismy kilka zbielałych szkieletów koni, zabitych podczas walk. Padło tu na początku wojny 120 Niemców, ale gdy się Niemcy cofali, zabrali ich ze sobą. Byli też tam jeńcy rosyjscy. Niemcy zostawili ich cofając się. Rosjanie zaś na razie ich nie znaleźli i 200 zmarło pod Lasem Królewskim
i dalej
16 czerwca. Byliśmy z Olesiem w lesie królewskim w Górach, na wycieczce botanicznej. Woleliśmy co prawda tam dojechać, ale dorożkarze chcieli za dojazd 50 marek za 6 wiorst. Wydało nam się to za drogo, więc poszliśmy na piechotę. Z rana wprawdzie o 7 trochę mżyło, ale cały dzień był pogodny i niezbyt gorący. Przy wejściu do lasu królewskiego znajdują się dwa świadectwa wojny – dwa cmentarze. Jeden dla żołnierzy armii niemieckiej, drugi armii rosyjskiej. Postawiono na nich rodzaj pomników z pni sosnowych i gałęzi odpowiednio dobranych. Ponieważ robota jest bardzo dokładna i pomyślana jest dobrze, cmentarze te robią bardzo dobre wrażenie. Z prostych czerwonych pni sosnowych zbudowano prosta, piękną i stylową rzecz. Celem naszej wycieczki było jezioro Sendeńskie. Ale i tym razem, jak i w wielu poprzednich wypadkach nie doszliśmy doń, zmyliwszy drogę. Za to byliśmy przy innej wodzie tak zwanym „jeziorku” obok wioski Jeziorkowo. Las pocięty rowami strzeleckimi, w błotach pozostały jeszcze zasadzki z drutów kolczastych.

Pytanie i prośba do Ciebie. Czy możesz potwierdzić, że źródła z których czerpałeś powyższe wiadomości o cmentarzu I WŚ w Górze dotyczą „naszego” cmentarza figurującego na przedwojennych mapach WIG i ich przedrukach. To dziwne, sprawa znalezienia i powtórna lokalizacja tego wojennego cmentarza skrywającego około 300 istnień ludzkich, udokumentowana Twoim znaleziskiem i przekazem (raczej wiarygodnym i bezstronnym) autorki, nie daje mi spokoju. Dziękuje za Twój wysiłek i czas jaki tu zostawiasz dla zapisania prawd historycznych na tym forum.
Wszystkiego najlepszego z okazji zbliżającego się Nowego Roku.

Nieostatni
fuchsi
Posty: 431
Rejestracja: ndz sie 29, 2010 9:32 am

Re: Cmentarz I WŚ - Góry (Królewski Las, pow. płocki)

Postautor: fuchsi » czw gru 15, 2016 9:38 am

Witam serdecznie.

Niestety, nie moge "potwierdzic" czy to nas interesujacy... :-(
Tam tylko napisany "Gory" (z kreska nad o) a nastepna linia podaje cmentarz w Lacku (tez polskimi literami), tam pochowano 25 Prusakow i 28 Rosjan.

Chcialem doklepac wyciag-kopie, ale tego nie umie. Bo nie wiem, czy archiw w Berlinie na to wyrazyl zgode. Skic pokazuje cmentarza na przeciwko Plocka w znaczna odlegloscia.

S.P. Bluemen123 - niestety nie moglem spotykac osobiste, wielka szkoda :-( Duzo dobrego sluchalem od niego.

Zycze tez udanych swiat.

fuchsi
Auf ferner, fremder Aue, da liegt ein toter Soldat,
ein ungezählter, vergeßner, wie brav er gekämpft auch hat.
Awatar użytkownika
Gallwitz
Posty: 23
Rejestracja: wt gru 08, 2015 1:55 am

Re: Cmentarz I WŚ - Góry (Królewski Las, pow. płocki)

Postautor: Gallwitz » sob gru 17, 2016 1:09 pm

Witam,
jeśli chodzi o cmentarz w górach jest pozostałością walk z listopada 1914 roku, kiedy to oddział Schmida, wydzielony z 49 Dywizji Rezerwowej przedzierając się przez lasy z rejonu Gorenia (nie Gorzenia) napotkał Rosjan okopanych na pogórkach na zachodnim skraju Gór. Linia rosyjska nie zachowała się do tej pory, gdyż została dosłownie "rozkopana" podczas budowy linii kolejowej Kutno-Radziwie otwartej w 1923 roku. Co do informacji publikowanych w polskiej literaturze wspomnieniowej byłbym ostrożny z bezkrytycznym ich przyjmowaniem za 100 % pewnik. Często ich źródłem była pogłoska lub plotka w stylu "ludzie powiadają" jak np. informacje o oddziałach bawarskich na północnym Mazowszu u Wybulta i Świeckiego.
Okopy ciągnące się nieopodal cmentarza, biegnące równoleżnikowo do linii rzeki były budowane przez wojska niemieckie już zimą 1914/15 i ciągną się z przerwami na linii : rej. Wyszogrodu aż za Duninów. Nigdy nie były obsadzone za wyjątkiem rejonu w pobliżu Wyszogrodu, a miały jedynie służyć jako gotowe pozycje na wypadek ewentualnej rosyjskiej przeprawy daleko za linią frontu na Bzurze i Rawce - widmo takiej akcji Rosjan spędzało sen z oczu dowództwu 9 Armii niemieckiej i nieco zmalała dopiero po lutowej ofensywie zgrupowania gen. Gallwitza w wyniku której linia frontu istotnie przesunęła się na wschód. Linię Wisły dozorowały jedynie lotne oddziały kawalerii, landwehry lub lansturmu. Oddziały piesze zajmowały się też budową tej linii przy, której jak podają niemieckie źródła (m.in. w kronice 10=go pułku śląskiej landwehry ) wykorzystywano miejscowa ludność cywilną, a być może (co było częste) również rosyjskich jeńców. Być może stąd informacja o rzekomym obozie jenieckim. No i oczywiście trzeba pamiętać o "nakładających" się niemieckich fortyfikacjach polowych z 1944 roku...
Pozdrawiam

Wróć do „Cmentarze wojenne i wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości