Śladami przodków

Awatar użytkownika
MarcinW
Posty: 5
Rejestracja: ndz lis 04, 2018 6:08 pm

Śladami przodków

Postautor: MarcinW » pn lis 05, 2018 2:39 pm

Dzień dobry,

W tym temacie będę starał się opisywać moje działania i dążenia do jak najlepszego poznania dziejów mojej rodziny od strony babci.

Szukam również pomocy i odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, także będę wdzięczny za każdą podpowiedź i wskazówkę.

---

Wpis 1.

Niedawno zacząłem szukać informacji na temat mojej praprababci, która zginęła podczas działań wojennych w 1939 w Płocku.

Praprababcia Apolonia przeprowadziła się przed II WŚ z synem (bratem mojej prababci, która zmarła w 2007 w wieku 99 lat) ze Strykowa do Płocka, zamieszkiwali teren niedaleko koszar. Prababcia często namawiała swoją mamę na powrót do Strykowa, argumentując mieszkanie w pobliżu koszar jako niebezpieczne. Niestety miała rację, gdyż praprababcia zginęła przygnieciona przez wyrwane przez wybuch bomby drzwi.

Staram się ustalić miejsce pochówku praprababci. Znam nazwisko jej dane, nazwisko rodowe, niestety nie znam daty urodzenia, ani dokładnej daty śmierci. Wiem jedynie, że było to w 1939 roku.

Czy orientuje się ktoś z Was, gdzie chowano cywilów, którzy zginęli w 1939 podczas działań wojennych i zamieszkiwali rejon koszar?

Dziękuję za wszystkie wskazówki.

Jeżeli nie jest to odpowiedni dział, to proszę o przeniesienie tematu. Dziękuję.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 949
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Śladami przodków

Postautor: Majsterek » pn lis 05, 2018 4:29 pm

Raczej w tym okresie grzebano na cmentarzu na obecnej ul. Kobylińskiego. Możesz mieć problem, bo jeśli twoja prapra była "napływowa", to nie miała na cmentarzu rodzinnego grobowca, co za tym idzie pewnie na szybko w czasie wojny pochowali ją w grobie "ziemnym, tak jak wiele innych ofiar. Nie wiesz czy rodzina po wojnie nie wystawiła jej nagrobka?

Sprawdź może jaka to była parafia przed wojną, te koszary (prawdopodobnie katedra). Później poszukaj w księgach aktu zgonu (niekoniecznie znajdziesz z września `39), może będzie napisane gdzie ją pochowali.
Awatar użytkownika
MarcinW
Posty: 5
Rejestracja: ndz lis 04, 2018 6:08 pm

Re: Śladami przodków

Postautor: MarcinW » pn lis 05, 2018 4:36 pm

Niestety nie mam pojęcia co do nagrobka.

Rozmawiałem z Muzeum Płocka oraz z Kierownikiem tego cmentarza i muszę jeszcze skontaktować się z kancelarią, może oni mają jakieś dane u siebie.
Awatar użytkownika
zbirado
Posty: 2
Rejestracja: śr cze 27, 2012 2:05 pm

Re: Śladami przodków

Postautor: zbirado » śr lis 14, 2018 2:21 pm

Mojego dziadka siostra też zginęła podczas bombardowania Płocka w 1939 ale na ul Lotników.
Została pochowana na Kobylińskiego.
Datę urodzenia prababci może uda Ci się znaleźć tu: http://geneteka.genealodzy.pl/index.php
Awatar użytkownika
MarcinW
Posty: 5
Rejestracja: ndz lis 04, 2018 6:08 pm

Re: Śladami przodków

Postautor: MarcinW » śr lis 14, 2018 3:03 pm

A czy grób nadal istnieje?

Szukałem informacji w parafiach/kancelariach i nie ma grobu mojej praprababci.
Awatar użytkownika
zbirado
Posty: 2
Rejestracja: śr cze 27, 2012 2:05 pm

Re: Śladami przodków

Postautor: zbirado » śr lis 14, 2018 3:21 pm

Tak, ale jest to grobowiec rodzinny.
Awatar użytkownika
MarcinW
Posty: 5
Rejestracja: ndz lis 04, 2018 6:08 pm

Re: Śladami przodków

Postautor: MarcinW » śr lis 14, 2018 3:38 pm

No właśnie.

Grób mojej prapra też pewnie tam jest, ale nie ma go w ewidencji z powodu braku możliwości odczytania płyty/tabliczki.

Wróć do „Genealogia i heraldyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości