Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Informacje archiwalne

Bieżąca działalność stowarzyszenia
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 788
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Informacje archiwalne

Postautor: Majsterek » sob cze 15, 2019 8:54 pm

Temat poświęcony utrwaleniu informacji archiwalnych o działalności stowarzyszenia. (zawartość publikowana w Archiwum witryny tradytor.pl)
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 788
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Przekazanie grotu włóczni

Postautor: Majsterek » sob cze 15, 2019 8:57 pm

W dniu dzisiejszym, tj. 17-go lutego 2011 roku, Stowarzyszenie TRADYTOR przekazało wczesnośredniowieczny grot włóczni, który prawdopodobnie pochodzi z cmentarzyska na podgrodziu w Proboszczewicach. Archeolog, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Muzeum Mazowieckiego w Płocku, a także jego kustosz - dr Tomasz Kordala stwierdził, iż na rękojeści zachowały się elementy ozdobne (skandynawski motyw zdobniczy) oraz jest możliwe, iż były one inkrustowane srebrem.

Jest to więc rzadkie znalezisko liczące około tysiąc lat, a i z tego co się dowiedzieliśmy, do dzisiejszego dnia teren ten, mimo swojego znaczenia historycznego, nie został gruntownie przebadany. Zaistniały więc kolejne przesłanki do przeprowadzenia prac archeologicznych w tym rejonie. Być może weźmie w nich udział i Stowarzyszenie TRADYTOR.

Grot włóczni zostanie poddany teraz gruntownym zabiegom konserwatorskim, a także w celu dokładnego odczytu elementów ozdobnych prześwietlony promieniami rentgenowskimi. Liczymy też, że w przyszłości znajdzie się na stałej wystawie archeologicznej "X wieków Płocka" w nowym skrzydle Muzeum Mazowieckiego.
Załączniki
tr.jpg
tr.jpg (32.55 KiB) Przejrzano 1384 razy
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 788
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Wyróżnienie strony tradytor.pl

Postautor: Majsterek » sob cze 15, 2019 9:09 pm

23 października 2010 roku w Warszawie odbyła się Gala wręczenia nagród w konkursie "Syrenka w sieci", który zorganizował warszawski miesięcznik STOLICA. Była to III Edycja Konkursu, która została rozszerzona o strony o tematyce mazowieckiej. Wśród setek stron o tematyce regionalnej kapituła przyznała Nagrodę Główną i I Miejsce stronie http://tradytor.pl.
.
tr.jpg
tr.jpg (35.79 KiB) Przejrzano 1383 razy
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 788
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Protest w obronie Biblioteki im. Zielińskich, Towarzystwa Naukowego Płockiego

Postautor: Majsterek » pn cze 17, 2019 2:33 pm

Od dziesiątków lat Biblioteka im. Zielińskich Towarzystwa Naukowego Płockiego służy kolejnym pokoleniom mieszkańców Mazowsza i Polski.
Jej działalność na polu edukacyjnym, regionalistycznym i naukowym jest nie do podważenia. Przetrwała ona czasy okupacji, zawieruch wojennych oraz niepewny okres zmian ustrojowych. Jej bogaty księgozbiór był i jest dumą mieszkańców Płocka i regionu. Tutaj powstawały prace magisterskie, doktoraty, książki i artykuły naukowe z różnych dziedzin wiedzy. W wolnej dziś Polsce działalność Biblioteki przez decyzje urzędników państwowych została zachwiana. Istnieje duże prawdopodobieństwo jej zamknięcia, część pracowników już dostała wypowiedzenia. Decyzję o nieprzyznaniu dotacji państwowej dla tak zasłużonej instytucji uważamy za hańbiącą. Nie pozwolimy by dziedzictwo naszych przodków zostało roztrwonione i zmarginalizowane.

W uzasadnieniu do nieprzyznania dotacji napisano, że Biblioteka należy do „bibliotek prowincjonalnych”. Oświadczamy, że o prowincjonalności nie świadczy lokalizacja w większym lub mniejszym mieście ale stan ludzkich umysłów. Bogaty księgozbiór, gromadzony przez pokolenia, praca dla wyższych celów jakimi są edukacja, kultura, poszanowanie historii i dziedzictwa narodowego stawia naszą Bibliotekę na równi z innymi ważnymi bibliotekami naukowymi w kraju. Nie pozwolimy na umniejszenie wkładu tej szanowanej Instytucji w dziedzictwo narodowe Polski i stajemy w jej obronie. Protestujemy przeciwko takiemu potraktowaniu przez urzędników państwowych dorobku współczesnych i minionych pokoleń żyjących na płockim Mazowszu.

Zarząd i członkowie Stowarzyszenia Tradytor

Wróć do „Stowarzyszenie TRADYTOR”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości