Cmentarz choleryczny - Bożewo (pow. sierpecki)

Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 670
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Cmentarz choleryczny - Bożewo (pow. sierpecki)

Postautor: Jacek&Agatka » sob maja 09, 2020 7:35 pm

Witajcie po dłuuuugiej przerwie (nie komentować!) Cmentarz choleryczny w Bożewie położony pośród pól uprawnych. W centrum wsi ze skrzyżowania przy kościele skręcamy w kierunku na Cieślin, na pierwszym zakręcie z metalowym krzyżem zjeżdżamy w prawo w boczną drogę. Mijamy kolejne posesje, ostatnia po prawej stronie drogi ma nr 4, ostatnia po lewej stronie ma nr 3 - zaraz za nią skręcamy w prawo w pola. Po przejechaniu kilkuset metrów po prawej mijamy pierwszą kępę drzew (pośrodku oczko wodne), następna kępa drzew dość blisko drogi to pozostałość po cmentarzu cholerycznym. Zachował się jeden metalowy krzyż (w minione żniwa podobno były 3...) osadzony w betonowym prostokątnym bloczku - wygląda na taki przyniesiony z odzysku z cmentarza parafialnego... Stojąc przodem do krzyża widzimy na wprost siebie bożewską szkołę podstawową. Podpinam pod post kilka zdjęć, mapkę google i skromny plan (wybaczcie moje zdolności komputerowe). Wymiary cmentarza, dość podoranego, podaję w moich krokach :lol2: Póki co nie mam jakichklolwiek informacji o tym miejscu. P.S. Droga gruntowa ślepo kończy się przed lasem, nawrotka w polu :jackas:
Załączniki
bożewo cmentarz choleryczny.png
bożewo cmentarz choleryczny.png (765.32 KiB) Przejrzano 5568 razy
bożewo cmentarz choleryczny plan.png
bożewo cmentarz choleryczny plan.png (16.99 KiB) Przejrzano 5568 razy
IMG_1706.JPG
IMG_1706.JPG (698.29 KiB) Przejrzano 5568 razy
IMG_1714.JPG
IMG_1714.JPG (482.32 KiB) Przejrzano 5568 razy
IMG_1701.JPG
IMG_1701.JPG (371.33 KiB) Przejrzano 5568 razy
IMG_1702.JPG
IMG_1702.JPG (472 KiB) Przejrzano 5568 razy
IMG_1705.JPG
IMG_1705.JPG (390.19 KiB) Przejrzano 5568 razy
AGATA
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 949
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Cmentarz choleryczny - Bożewo (pow. sierpecki)

Postautor: Majsterek » pn maja 11, 2020 6:52 pm

Brawo. Ciekawostka na czasie. Jednak jest jeszcze sporo do odkrycia w naszych okolicach, choć nie raz słyszałem, że nie ma się już czym zajmować. Będzie można pomyśleć nad jakimś skromnym oznakowaniem. Na żadnej mapie nie znalazłem śladu cmentarza w tamtym miejscu.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz choleryczny - Bożewo (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » pn maja 11, 2020 7:03 pm

Liczyłem na Twoją kwerendę archiwalną Piotrze, bo gdy Agata przygotowywała ten wpis zrobiłem dla niej wstępne kartograficzne rozeznanie i również nic nie znalazłem. Pomyślałem - zostawię to Piotrowi, może coś "wymajsterkuje"? Ale jak widać musiał to być bardzo "lokalny" w charakterze cmentarzyk. Ja już gratulowałem Agacie znaleziska. Ale napiszę jeszcze raz - świetna robota!
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Cmentarz choleryczny - Bożewo (pow. sierpecki)

Postautor: zbyszekg9 » pn maja 11, 2020 8:20 pm

No i trzeba pogratulować - jak to nazwałaś - zdolności komputerowych. Wszystko wytłumaczone jasno i czytelnie. Pozdrowienia
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 949
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Cmentarz choleryczny - Bożewo (pow. sierpecki)

Postautor: Majsterek » wt maja 12, 2020 8:11 am

Thomas pisze:
pn maja 11, 2020 7:03 pm
Liczyłem na Twoją kwerendę archiwalną Piotrze
Jeśli morowe powietrze ustąpi w końcu, to wybiorę się do skansenu, bo tam trafiły stare plany majątków. Dawno już się wybierałem, mam parę rzeczy do sprawdzenia, być może jakiś ślad został uwzględniony przez mierniczych.

Wróć do „Ślady poepidemiczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości